Verslas

2016.09.22 17:08

Lietuva siekia panaikinti Stokholmo arbitražo sprendimą dėl „Gazprom“

Mindaugas Aušra, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.09.22 17:08

Lietuva siekia, kad Švedijos teismas panaikintų Stokholmo arbitražo sprendimą dėl ginčo su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“. Stokholmo arbitražas birželį paskelbė neįžvelgęs „Gazprom“ kaltės ir Lietuva neatgavo pusantro milijardo eurų dujų permokos.

Prieš ketverius metus vyriausybė kreipėsi į Stokholmo arbitražą dėl dujų permokos, kuri susidarė dėl 2004–2012 metais per brangiai tiektų dujų, nors „Gazprom“ buvo įsipareigojusi dujas tiekti už teisingą kainą. Lietuva siekė, kad jai būtų gražinta beveik pusantro milijardo eurų vertės permoka. 

Birželį arbitražas neįžvelgė bendrovės kaltės dėl abstrakčių sutarties sąlygų ir Lietuva žalos kompensacijos neatgavo, tačiau teismas pripažino, kad „Gazprom“, tuo metu valdydama „Lietuvos dujų“  akcijas, turėjo interesų konfliktą. Lietuvos ir Rusijos teisininkai skeptiškai vertina Lietuvos galimybes anuliuoti Stokholmo arbitražo sprendimą, tačiau Energetikos ministerija Švedijos teismui pateikė kreipimąsi dėl Stokholmo arbitražo sprendimo anuliavimo.

Pasak teisininkų, galimybė panaikinti arbitražo sprendimą yra labiau teorinė, ja bandoma išnaudoti visas įmanomas teisines galimybes. Kai kurie teisininkai mano, kad tokiu būdu Lietuva tikisi ginčą su „Gazprom“ baigti taikos sutartimi.

Bet nuo to laiko „Gazprom“ buvo priverstas sumažinti dujų kainą, o vartotojai sutaupė po daugiau nei 100 milijonų eurų per metus.

Rugsėjo 22-oji – paskutinė diena, kai Lietuva galėjo kreiptis į Stokholmo arbitražo teismą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.