Verslas

2021.09.07 10:52

Europa išgyvena energijos kainų šuolį – elektros ir dujų kainos pasiekė rekordines aukštumas

LRT.lt2021.09.07 10:52

Elektros ir dujų kainoms pasiekus rekordinį lygį, Europa išgyvena energijos kainų šuolį, rašo bloomberg.com.

Dujų tiekimo krizė didina elektros energijos tiekimo iš Jungtinės Karalystės į Vokietiją kaštus, kaip tik tuo metu, kai atsiveriant daugeliui verslų ir žmonėms grįžtant į darbo vietas didėja elektros energijos poreikis. Kylančios kainos skatina infliaciją ir gresia lėtėjančiu ekonomikos atsigavimu, nes daug energijos reikalaujančioms pramonės šakoms – nuo trąšų iki plieno gamybos – gali tekti riboti produkciją.

Anot leidinio, kainos kyla, nors ką tik baigėsi vasara, kai paklausa paprastai yra nedidelė, o tai gali signalizuoti apie laukiančią sunkią žiemą. Auga komunalinių paslaugų kainos vartotojams, tuo pačiu metu brangsta viskas, pradedant maistu ir baigiant transportu. Tai kelia papildomą galvos skausmą politikams, bandantiems užsitikrinti paramą, pereinant prie naujos energetikos sistemos.

Europos dujų ateities sandorių (angl. futures), kuriais prekiaujama Nyderlanduose, lyginamasis indeksas pirmadienį išaugo iki rekordinio lygio, kaip ir kainos Jungtinėje Karalystėje. Trumpalaikio elektros energijos tiekimo kainos Didžiojoje Britanijoje taip pat pakilo į istorines aukštumas, rekordus muša ir ateinantiems metams pasirašyta sutartis su Vokietija – didžiausia elektros rinka Europoje.

Karštas oras ir nedidelis vėjo greitis stabdo atsinaujinančios energijos gamybą ir skatina iškastinio kuro naudojimą – akmens anglies kaina Europoje šiais metais pakilo daugiau nei 70 proc. Dėl šios priežasties Europoje rekordiškai išaugo taršos išlaidos.

Dėl žvarbios žiemos ištuštėjus saugykloms, Europai gresia dujų krizė. Papildyti išsekusias atsargas nėra taip paprasta – didžiausia tiekėja Rusija riboja srautus ir suskystintų gamtinių dujų kroviniai, kurie galėtų atkeliauti į Europą, suka į Aziją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt