Verslas

2013.04.03 08:02

Renovacija ta pati, prievaizdų – būrys

Jurga Tvaskienė, „Lietuvos žinios“2013.04.03 08:02

Ilgus metus daugiabučių renovacijos iš mirties taško nepajėgusiai išjudinti Būsto ir urbanistinės plėtros agentūrai (BUPA) naujoji valdžia į pagalbą kuria dar dvi institucijas. Renovacijos ekspertai nuogąstauja, kad biurokratinio aparato plėtra dar nutolins ir pabrangins realių darbų pradžią.

Ilgus metus daugiabučių renovacijos iš mirties taško nepajėgusiai išjudinti Būsto ir urbanistinės plėtros agentūrai (BUPA) naujoji valdžia į pagalbą kuria dar dvi institucijas. Renovacijos ekspertai nuogąstauja, kad biurokratinio aparato plėtra dar nutolins ir pabrangins realių darbų pradžią, rašo „Lietuvos žinios“.

„Už renovaciją atsakingos Aplinkos ministerijos naujieji vadovai daro didžiulę klaidą: užsidarę savo kabinetuose sprendžia visus klausimus, nors nei ministras Valentinas Mazuronis, nei už šią sritį atsakinga viceministrė Daiva Matonienė nėra būsto specialistai. Jie tariasi su žmonėmis, kurie per 15 metų taip ir nesugebėjo išjudinti modernizacijos proceso. Kuriamos naujos biurokratinės institucijos, kurios tik apsunkins suvokimą, kas ir už ką atsako“, – LŽ tvirtino Lietuvos daugiabučių namų savininkų bendrijų federacijos (Būsto rūmų) prezidentas Juozas Antanaitis.

Aplinkos ministerija, jau senokai reiškianti nepasitenkinimą jos įtakoje esančios BUPA veikla bei užsimenanti, kad ateityje šios įstaigos gali nelikti, vis dėlto parinko jai naują vadovą. Be to, renovacijos procesams koordinuoti vasario pradžioje ministerija įsteigė dar vieną įstaigą – Būsto energijos taupymo agentūrą (BETA). Jos direktoriumi tapo beveik dešimtmetį BUPA vadovavęs Valius Serbenta, anksčiau ragintas prisiimti atsakomybę už stringantį renovacijos procesą.

Savo ruožtu Finansų ministerija, pasinaudojusi paskutinėmis nueinančios Vyriausybės darbo dienomis priimtu sprendimu kurti taip pat su renovacija susijusią Viešųjų investicijų plėtros agentūrą (VIPA), kontroliuosiančią per fondą „Jessica“ tam skiriamus europinius milijonus, jau buria jos komandą.
„Ne kartą kėliau klausimą, kad jokių BUPA, BETA, VIPA ir panašių mums nereikia. Aplinkos ministerijoje yra Būsto departamentas, kuris ir turėtų būti tiesiogiai atsakingas už Vyriausybės programoje numatytos renovacijos įgyvendinimą. Tam skiriamos didžiulės lėšos, ir jas vėl patikėti dirbtinai sukurtam biurokratiniam administraciniam aparatui yra visiškai neteisinga“, – LŽ tvirtino antrą kadenciją parlamentiniame Aplinkos apsaugos komitete dirbanti Aurelija Stancikienė.

Kritikuota ne kartą

Nuo 2001–ųjų veikianti BUPA, be kitų funkcijų, administruojanti ir Daugiabučių namų modernizavimo programą, ne kartą buvo kritikuota už stringantį renovacijos procesą. Nieko keista: nuo 2005–ųjų, kai pradėta įgyvendinti būsto modernizavimo programa, Lietuvoje, prižiūrint šiai institucijai, atnaujinta mažiau nei 500 gyvenamųjų namų, o per pastaruosius ketverius metus renovuoti vos 279 pastatai, nors tuo metu dirbusi dešiniųjų Vyriausybė planavo, kad jų skaičius sieks 8 tūkstančius.

Būsto rūmai prieš kelerius metus tuometį aplinkos ministrą Gediminą Kazlauską viešai paragino prisiimti kaltę dėl neveiklumo, o viešąją įstaigą BUPA – dėl namų renovavimo programos žlugdymo ir net galimų korupcijos apraiškų. Tačiau tuometis BUPA vadovas V.Serbenta tikino, kad daugiabučių modernizavimo programa juda į priekį. „Viskas vyksta kaip numatyta, sukurtas finansinis modelis“, – 2010-ųjų pradžioje sakė jis.

Vos po kelių savaičių V.Serbenta pasitraukė iš einamų pareigų, kaip dabar teigia, išsiskyrus jo ir tuomečio ministro požiūriams, o BUPA vadovo postas tapo pereinamuoju prizu, kurį dalijosi net keli G.Kazlausko malonę konkrečiu laiku pelnę asmenys.

Šiuo metu Būsto rūmų prezidentas J.Antanaitis stebisi, kodėl Aplinkos ministerija nusistačiusi griauti tegu ir sunkiai judančią, bet patirties vykdyti renovaciją vis dėlto turinčią struktūrą.

„Neneigiu – ankstesnė BUPA valdžia turėtų prisiimti atsakomybę dėl strigusios renovacijos. Tačiau jei ši institucija neįtinka dėl darbuotojų, jų kvalifikacijos ar paskyrimo aplinkybių, galima spręsti kadrų problemą, bet ne steigti naują įstaigą. Kiekviena organizacija reiškia papildomas lėšas iš biudžeto ar iš renovacijai skirtų pinigų, o tai – neracionalu. Nebent aplinkos ministras ir jo komanda turi kažkokį slaptą sumanymą, kuris neviešinamas“, – kalbėjo jis.

BUPA netinka, vadovas tinka

Kol kas visuomenei matomos tik Aplinkos ministerijos pastangos kurti naują renovaciją kontroliuosiančią instituciją – BETA. Ši viešoji įstaiga, kaip teigiama, skatins daugiabučių atnaujinimo procesą, drauge su savivaldybėmis dalyvaus sprendžiant senų namų, kurie suvartoja nepagrįstai daug energijos ir dėl to patiria nuostolių, problemas.

Nors šioje įstaigoje, pagal sumanymą turėsiančioje skyrius visuose didesniuose Lietuvos miestuose, kol kas darbuojasi vos 7 žmonės, jai jau priskiriami šios Vyriausybės sukurto naujojo renovavimo modelio sėkmingo starto nuopelnai. Esą naujosios institucijos dėka 56-iose iš 60 Lietuvos savivaldybių atrinkta maždaug po 16 labiausiai renovuoti reikalingų daugiabučių, ir jie netrukus bus atnaujinami.

Aplinkos ministerijos atstovai, kaip kadaise Energetikos ministerijos kūrėjai, tvirtina, kad BETA veiklai papildomų lėšų iš valstybės biudžeto neprireiks. Esą jai išlaikyti kasmet planuojami 1,5–2 mln. litų bus surenkami iš pačios ministerijos kišenės. Tiesa, šių metų pradžioje aplinkos ministras V.Mazuronis, kalbėdamas apie BETA lėšas, užsiminė, kad iš „vidinių rezervų“ jos bus imamos tik kurį laiką. „Vėliau, žinoma, prašysime, kad paremtų (valstybė – aut.)“, – sakė jis.

Dar daugiau svarstymų kelia aplinkos ministro sprendimas naujosios įstaigos vadovu skirti beveik 10 metų nuo įkūrimo agentūrai BUPA, sulaukusiai ne vieno priekaišto, vadovavusį V.Serbentą. Kadangi BUPA – viešoji įstaiga, V.Mazuronio teigimu, į pareigas vadovas paskirtas be konkurso, ministro įsakymu.

Aplinkos ministerijos vadovas neslepia gerai nežinąs nei V.Serbentos biografijos, nei dėl kokių priežasčių 2010-aisiais jis pasitraukė ar buvo atleistas iš BUPA direktoriaus pareigų. V.Mazuronis užsimena, kad į jo komandą naujasis BETA vadovas pateko per dabartinę premjero Algirdo Butkevičiaus patarėją ekonomikos klausimais Iriną Urbonavičiūtę, kuri kartu su kitais socialdemokratais prisidėjo prie renovacijos koncepcijos rengimo.

„V.Serbentą rekomendavo, ne tai, kad rekomendavo, bet kartu su juo prie renovacijos modelio rengimo dirbo premjero patarėjai. Jį žinojo ir dabartinė aplinkos viceministrė D.Matonienė, tuo metu, kai ėjo Šiaulių vicemerės pareigas, kuravusi renovacijos klausimus. Man pasirodė, kad jis yra išmanantis ir žinantis situaciją, galintis valdyti procesą žmogus. Kol kas juo nenusivyliau“, – aiškino V.Mazuronis.

Pats V.Serbenta, beje, tikinantis, kad yra tik laikinasis BETA vadovas, klausimą apie anksčiau jo vadovautai BUPA skambėjusius priekaištus vadina politikavimu. „Jūs kažką supainiojote. Neprisimenu jokių kritikų. Į politiką nesitrauksiu. Žiūriu į ūkinius dalykus, suprantu, ką reikia daryti, žinau, ką darau ir darysiu, kol matysiu, kad tai reikalinga. Jeigu matysiu, kad to nereikia, darysiu ką nors kita“, – kalbėjo jis.

Veikla nepasikeitė

Aplinkos ministro sprendimu šiuo metu naują vadovą turi ir BUPA, nors ir esama užuominų apie galimą jos išskaidymą. Šios įstaigos direktoriumi, kol kas laikinuoju, paskirtas jau anksčiau tas pačias pareigas ėjęs, bet 2011–ųjų pabaigoje jas tuomečio ministro G.Kazlausko bendražygiui buvęs priverstas užleisti Algirdas Čepas, renovacijos ekspertų vadinamas geriausiu iš visų dirbusių BUPA vadovų.

Jis LŽ teigė, kad šiuo metu agentūros veikla nėra pasikeitusi: BUPA nustatyta tvarka vykdo daugiabučių namų atnaujinimo programą. Vis dėlto vadovas neslepia, kad naujai kuriama BETA naudojasi jo tarnybos resursais. „Šiuo metu iš mūsų į BETA perėjo 4 specialistai, perduodamas jų darbui organizuoti turtas“, – nurodė A.Čepas.

Aplinkos ministras V.Mazuronis tikina, kad šiuo metu jau pradėta BUPA reorganizacija. Anksčiau jos esą nebuvo galima vykdyti, nes būtent BUPA koordinuoja iš daugiabučių bendrijų kylančias būsto modernizavimo iniciatyvas.

„Kai įsibėgės BETA veikla, kai kurias BUPA funkcijas permesime jai. Ar ateityje BUPA išliks, matysime, dabar taip drąsiai neteigčiau. Tačiau funkcijų dubliavimo tarp jos ir BETA nebus“, – sakė ministras.

Panoro skirstyti pinigus

Kol Aplinkos ministerija dalija renovacijos prievaizdų funkcijas, į šią veiklą, teisingiau, jai numatomų pinigų skirstymą, bando įsitraukti ir Finansų ministerija. A.Butkevičiaus vadovaujamai Vyriausybei nutarus pritarti pirmtakų subrandintai idėjai steigti VIPA – renovacijai skirtų europinių pinigų kontrolierę – Finansų ministerija, investavusi į šią instituciją 350 tūkst. litų, jau parinko jos vadovą. Konkursą eiti pareigas, kuriame dalyvavo vos du pretendentai, laimėjo pastaraisiais metais Finansų ministerijos Europos Sąjungos struktūrinės paramos valdymo departamento direktoriaus pavaduotoju dirbęs Gvidas Dargužas.

Prognozuojama, kad pirmaisiais metais VIPA turės apie 10 pareigybių, jos veikla bus finansuojama iš administravimo mokesčio už finansų inžinerijos priemonių įgyvendinimą. „Prognozuojamos bendrovės pirmųjų veiklos metų pajamos – apie 500 tūkst. litų“, – nurodė Finansų ministerija.

Aplinkos ministras V.Mazuronis LŽ teigė manantis, kad, steigdama VIPA, Finansų ministerija nori perimti šiuo metu komercinių bankų vykdomas funkcijas ir tapti pagrindine finansavimo skirstytoja.

„Ar tikslinga tokia rokiruotė, nežinau. Bet tai ne mano sritis. Koks mano reikalas, ką darys Finansų ministerija? Ar kreditus renovacijai dalys Lietuvos bankai, ar kita kontroliuojanti institucija, mūsų darbui tai neturės įtakos“, – tvirtino jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.