Verslas

2021.09.03 11:19

Neradus sutarimo dėl minimalios algos didinimo, darbdaviai ir profsąjungos žeria kritiką Vyriausybei: jie tyčiojasi iš socialinių partnerių

atnaujinta 11.35
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt, Erika Alonderytė, BNS2021.09.03 11:19

Trišalė taryba penktadienį neeliniame posėdyje nerado bendro sprendimo dėl minimalios algos (MMA) didinimo. Darbdaviai nepritarė Vyriausybės pateiktam MMA didinimui 88 eurais iki 730 eurų. Darbuotojus atstovaujančių profesinių sąjungų pozicijos išsiskyrė – dalis profesinių sąjungų tokį didinimą palaikė, dalis – ne. Tiek darbdaviai, tiek darbuotojų atstovai pažėrė kritikos Vyriausybei dėl sprendimo, kuris nebuvo anksčiau aptartas pačioje taryboje.

LRT.lt primena, kad anksčiau, diskutuojant dėl MMA didinimo Trišalėje taryboje, buvo nurodoma, kad MMA galėtų didėt 61 euru popieriuje – iki 703 eurų.

„Manau, kad apskritai niekas nieko nepritaria. Neklaidinkite, kad „Sandrauga“ pritaria. Šiandien nėra jokio pritarimo ar nepritarimo. Jau nuspęsta be jūsų pritarimo“, – neeiliniame Trišalės tarybos posėdyje kalbėjo profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis.

Posėdžio metu jis kritikavo Vyriausybės priimtą sprendimą dėl MMA didinimo iki 730 eurų, teigdamas, kad Vyriausybė neatsižvelgė į socialinių partnerių poziciją ir sprendimą priėmė neįvykus Trišalės tarybos posėdžiui.

Turim rasti vis tiek būdus kalbėtis, aiškintis, ginčytis, pagrįsti, kad kuo mažiau įtakos turėtų Vyriausybės atstovai. (...) Aš galvoju, kad ir ateityje kaip saugiklis tai turi būti“, – tvirtino K. Juknis.

Jo vertinimu, Vyriausybė tokiu būdu parodė nepagarbą socialiniams partneriams. „Jie tyčiojasi iš socialinių partnerių: „Kadangi jie ginčijasi, nesusitaria, mes nusprendėme“. (...) Tikrai mūsų organizacija yra įsižeidusi“, – neslėpė K. Juknis.

Tokį Vyriausybės sprendimą kritikavo ir darbdaviai. Kaip teigė asociacijos „Investors’ Forum“ vykdomoji direktorė, paprastai asociacija palaikydavo MMA didinimą ir jos nariai neretai stodavo į didesnio kėlimo prašančių profsąjungų pusę. Vis dėlto šįkart, anot R. Skyrienės, investuotojai Vyriausybės sprendimo nepalaiko.

„Solidarizuojamės su kitu verslu, kuris galbūt turi didesnius iššūkius mokėti vienokią ar kitokią algą. (...) Aš suprantu, kad verslai yra visokie ir yra visokie iššūkiai. Ką noriu pasakyti – kai verslo dalis ėjo į šį posėdį, mes ėjome diskutuoti ne apie skaičių. Mes ėjome diskutuoti apie tai, kaip visa tai buvo padaryta“, – kalbėjo R. Skyrienė.

Anot R. Skyrienės, Vyriausybės sprendimai, kurie buvo priimti dar prieš Trišalės tarybos susitarimą, žemina pačią Trišalę tarybą. Atsižvelgdama į tai, ji siūlo MMA didinimui taikyti tokias pačias nuostatas, kurios taikomos ir keičiant mokesčius – pritaikyti pusės metų laikotarpį.

„Kadangi MMA padidinimas yra (...) mokesčių padidinimas iš tikrųjų, jeigu mokesčiams nustatyti šeši mėnesiai įsigaliojimui, galbūt galėtume svarstyti apie tai, kad ir MMA turėtų įsigalioti iki liepos 1 d. (...) Reikia pagalvoti apie tai, kad verslui tam reikia pasiruošti“, – kalbėjo R. Skyrienė.

Ministerija tikina – dar labiau didinti MMA leidžia naujausios prognozės

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas kartojo, kad MMA didinti labiau nei planuota leidžia naujausios Finansų ministerijos prognozės. Anot jo, MMA didinimas galėtų mažinti nedarbą, be to, skatinti darbdavius didinti produktyvumą.

„Labiausiai didėtų pajamos mažiausiai uždirbantiems, kurie gauna MMA ar mažiau, apie 127 tūkst. darbuotojų Lietuvoje, tačiau Lietuvos bankas prognozuoja, kad turės įtakos ir vidutiniam darbo užmokesčiu apie 1,5 procento“, – posėdyje sakė jis.

Viceministro teigimu, pritarus naujam dydžiui, MMA į rankas siektų 518 eurų. Tuo metu Latvijoje MMA į rankas siekia 500 eurų, Estijoje – 546 eurų, Rusijoje – 130 eurų, o Baltarusijoje – 110 eurų.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos vadovas Ričardas Sartatavičius sako, kad Vyriausybė negerbia socialinių partnerių.

„Tai, kaip vyksta dabar, yra labai negražus dalykas. Esame diskutavę birželį dėl MMA, išsakėme pozicijas, netgi siūlėme keisti formulę skaičiavimo atsižvelgdami į tam tikrus kriterijus. Buvo pasakyta, kokia yra pagal Lietuvos banko skaičiavimus, remiantis Finansų ministerijos prognozėmis, nustatyta 703 eurų suma. Viskas staiga apsivertė, nieko per tą laiką negirdėjome, birželį jau turėjo būti sprendimas, o mes kaip Pilypas iš kanapių išgirstame 730 eurų“, – posėdyje sakė R. Sartatavičius.

Jis pabrėžė, jog toks didinimas pažeis verslo konkurencingumą, tą labiausiai pajus regionai ir mažos įmonės.

Tuo metu Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė sakė, kad Vyriausybė elgiasi sąžiningai ir matydama, jog gali nustatyti didesnį atlygį, ateina diskutuoti.

„Matome nuo kitų metų didesnes galimybes didinti MMA ir ne kartą sakėme, kad tai galėtų būti 750 eurų, bet matome ir iš Vyriausybės pusės, kad jie girdi argumentus, vertina padėtį, 730 eurų galėtų būti traktuojamas kaip kompromisas, kuris reikalingas Lietuvos žmonėms“, – posėdyje teigė I. Ruginienė.

„Jei nemokėsit normalių algų, nesudarysit normalių sąlygų, tai darbuotojų ir nebus, reikia parodyti didesnį socialinės atsakomybės laipsnį ir pritarti algų didinimui“, – sakė ji darbdavių atstovams.

LRT.lt primena, kad paprastai sprendimas dėl to, kokia turėtų būti MMA, patvirtinamas Trišalėje taryboje. Tai siekiama padaryti iki birželio vidurio. Trišalė taryba yra partvirtinusi MMA skaičiavimo formulę. Šiuos skaičiavimus paprastai pateikia Lietuvos bankas.

Vis dėlto šiemet Trišalė taryba bendro sprendimo nerado ir per posėdį birželio pradžioje buvo fiksuotos skirtingos šalių nuomonės. Lietuvos bankas siūlė MMA didinti iki 703 eurų popieriuje. Profesinės sąjungos teikė du variantus – 750 eurų ir 730 eurų.

Darbdaviai ragino labiau atsižvelgti į darbo našumą, kuris, jų teigimu, šalyje neauga taip sparčiai, kaip darbo užmokestis.

LRT.lt primena, kad siekiant depolitizuoti MMA kėlimo klausimą 2017 m. Trišalė taryba priėmė sprendimą, kad MMA ir VDU santykis neturi būti mažesnis kaip 45 proc. ir didesnis kaip 50 proc.

Remiantis „Eurostat“ duomenimis, 2017–2019 MMA, skaičiuojant nuo vidutinio darbo užmokesčio, sudaro 46,7 proc.

MMA paskutinį kartą buvo padidinta nuo 607 iki 642 eurų popieriuje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt