Verslas

2016.09.15 18:00

Kas šešta cigaretė Lietuvoje – kontrabandinė: kaip sekasi tai pažaboti

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, Lietuva“, LRT.lt2016.09.15 18:00

Statistika rodo, kad nelegalių cigarečių Lietuvoje po truputį mažėja, bet kas šešta surūkyta cigaretė vis dar yra kontrabandinė. Pasak kontrabandos situaciją Lietuvoje tiriančių specialistų, nors su nelegaliomis cigaretėmis susijusių asmenų policijai vis įkliūva, tik mažuma jų – pagrindiniai organizatoriai. 

„Vienas iš mūsų tyrimo tikslų buvo nustatyti, kas yra dažniausiai sulaikomi ir baudžiami, ir ar tai – būtent tie esminiai žmonės, kurie organizuoja nelegalią cigarečių apyvartą. Gyvenimas yra toks, kad įkliūva tie, kurie geriausia matomi – tie, kurie pardavinėja, rečiau – tie, kurie perka. Paprastai pardavinėja pagyvenusios moterys, kurios nori prisidurti prie pensijos. [...] O patys pagrindiniai organizatoriai įkliūna, bet daug rečiau“, – pasakoja Lietuvos teisės instituto vyr. mokslo darbuotojas dr. Skirmantas Bikelis.

Pasak jo, kontrabanda – labai pelningas verslas, nes Baltarusijoje cigaretės nekainuoja nė pusės euro, o, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje, pakelis cigarečių kainuoja 10 eurų. 

Dvejus metus Teisės instituto specialistai vykdė projektą, kurio metu tyrė cigarečių kontrabandos situaciją ir kontrolės iššūkius. 

Daugiau apie tai – pokalbyje.