Verslas

2021.09.01 22:26

MMA kils iki 730 eurų: profsąjungos džiūgauja, verslo atstovai sako – daliai tai smogs skaudžiai

Irma Janauskaitė, Goda Malinauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.01 22:26

Minimali alga nuo kitų metų tikriausiai didės beveik šimtu eurų – iki 730-ies. Dėl to sutarė Vyriausybė. Darbdaviai sako, ši suma – netikėtas politinis sprendimas, nors tam, kad nebūtų politikavimo, yra šios algos apskaičiavimo formulė. Profsąjungos dėl didesnio nei planuotas minimalios algos kėlimo džiūgauja, bet sako, kad nuo jos būtina atsieti savarankiškai dirbančių žmonių mokamus mokesčius, kurie dabar irgi didės labiau.

Kukurūzų kaimas. Čia dirba šeima. Sako, kiek pavyksta užsidirbti, iš tiek ir gyvena. Šios vietos kūrėjo teigimu, jeigu pagalbai tektų samdyti žmogų iš šalies, nė neišsivaizduoja, kiek reikėtų siūlyti. Už nekvalifikuotą darbą Lietuvoje mokama minimali alga. Bet Saulius Kaminskas ūkiuose dirbančius žmones laiko kvalifikuotais. O kas yra gera alga – esą sunku atsakyti. Kas vienam daug, kitam mažai.

„Mažai yra, kai ant stalo nėra duonos. Tai yra mažai. Va taip sakau. Mes kiek užsidirbam, tiek ir turime. O tais skaičiais manipuliuoti, aš dabar netgi neišsivaizduoju, kiek čia žmogui gali užtekti. Vienam gali gal ir 500 galbūt, o kitam gal 2 tūkstančių gali neužtekti. Tai čia toks reliatyvus klausimas“, – sako „Kukurūzų kaimo“ kūrėjas S. Kaminskas.

Panorama. Moksleiviai po ilgos pertraukos grįžta į klases: per pamokas turės laikytis saugumo reikalavimų

Verslininkas teigia, jeigu pinigų ima stigti, galvoja, kaip jų užsidirbti papildomai. Galimybių Lietuvoje tam esą tikrai yra. Tik turėk noro ir, svarbiausia, idėjų.

„Kaip va tas Benderis sakė, kam tau Kysa pinigai, jeigu tu fantazijos neturi. O Benderis neturėjo pinigų, bet turėjo fantaziją. Tai jis turėjo ir pinigų“, – teigia S. Kaminskas.

Kad daugėtų dirbančių žmonių, o ne gaunančių išmokas, Vyriausybė iš esmės sutarė minimalią algą nuo sausio didinti labiau, nei kalbėta. Ji galėtų didėti 88 eurais, arba beveik 14 procentų iki 730-ies eurų. Trišalėje taryboje diskutuota dėl 703 eurų dydžio.

„Didesnis atlyginimas ištraukia žmones iš ilgalaikio nedarbo, šiek tiek menkina paskatas būti pririštiems prie išmokų sistemos ir didina atotrūkį tarp to, kiek pajamų tu gali gauti uždirbdamas MMA ar gaudamas išmokas“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė sako, kad žinia pasitinkama pozityviai.

„Mes, aišku, džiugiai sutinkam tą žinią. Prašėm 750, preliminarus susitarimas buvo 703, o dabar 730 eurų, aišku, džiaugiamės. Viskas, ką žmogus gauna daugiau, tai, kaip aš sakau, į kišenę, o ne iš kišenės“, – sako K. Krupavičienė.

Minimalią algą didinti labiau, nei buvo ketinta, Vyriausybė sako, leidžia naujausios ekonominės prognozės. Bet darbdaviai 730-ies eurų sumą sutinka ne taip džiugiai, kaip profsąjungos. Žinia, sako, netikėta, apie tiek nė karto nesitarta Trišalėje taryboje. Būtent ji diskutuoja apie galimą dydį pagal patvirtintą formulę. Vyriausybė sako, formulei, kuri minimalią algą sieja su vidutiniu darbo užmokesčiu, nenusižengta.

„Objektyvių priežasčių, kodėl reikėtų nesilaikyti formulės pagal augantį darbo užmokestį, aš asmeniškai nematau. Išties, jeigu matydami augantį vidutinį darbo užmokestį nekeistume MMA, tai pajamų nelygybė tiktai augtų. Ir tai išties nėra tai, ko norėtųsi“, – sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.

„Politinis sprendimas priimamas. Nors ta formulė buvo priimta tam, kad nebūtų politizuotas klausimas. Tai vat Jums ir atsakymas“, – teigia Pramonininkų konfederacijos generalinis direktorius Ričardas Sartatavičius.

Pramonininkai sako, ekonominė situacija nėra tokia jau apibrėžta dėl politinių dalykų su Kinija, Baltarusija ir žaliavų brangimo.

Ministrės ir profsąjungos sako, didėjant minimaliai algai, didėja ir kitos, dydžiu artimos jai. O tai bus postūmis ekonomikai, nes daugiau uždirbdami, žmonės daugiau ir išleis. „Sodros“ duomenimis, mažiau nei minimalią ir lygiai minimalią algą gauna apie 11 proc. visų dirbančiųjų.

„Su minimalia alga yra susieta labai daug kitų atlyginimų mokesčių sistemoje. Pavyzdžiui, pasakysiu, medikai – aukštos kvalifikacijos, bet jų MMA dauginasi iš tam tikro koeficiento. Tai kuo didesnė MMA, tai tuo daugiau jie irgi gauna. Ir, pavyzdžiui. tų pačių prekybos tinklų darbuotojų atlyginimai. Jie MMA gauna, o tada eina priedai už darbą savaitgaliais, už naktinius, už neatitikimą nuo grafiko ir taip toliau“, – aiškina K. Krupavičienė.

R. Sartatavičius čia mato „užprogramuotą problemą“.

„Problemą ateičiai dėl to, jog ties tuo prasidės vidutinio darbo užmokesčio didėjimas, mokesčių didėjimas, kainų didėjimas, kaip ir minėjau, konkurencijos praradimas“, – sako R. Sartatavičius.

Pramonininkai siūlo keisti minimalios algos apskaičiavimo formulę – sieti ją ir su darbo našumu. Dabar jo kilimas nuo minimalios algos esą atsiliks maždaug 6 kartus. Tai ypač blogai eksportuojančioms įmonėms, kurios konkuruoja globalioje rinkoje. 730 eurų skaudžiai pasijaus ir Lietuvos regionų verslams.

Siūlymų turi ir profsąjungos – minimalią algą atsieti nuo savarankiškai dirbančių žmonių mokamų mokesčių. Pavyzdžiui, privalomojo sveikatos draudimo. Nes, labiau didėjant minimaliai algai, labiau didėja ir jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt