Naujienų srautas

Verslas2013.04.02 11:24

Ką turėtų žinoti pensiją kaupiantys tėvai?

Erika Fuks, DELFI.lt 2013.04.02 11:24

Tėvai, pasirinkę kaupti pensijai pagal maksimalų modelį, t.y. pensijų fonduose kaupti ne tik dalį „Sodros“ lėšų, bet ir prisidėti savarankiškomis įmokomis nuo algos, sulauks papildomo skatinimo.

Tėvai, pasirinkę kaupti pensijai pagal maksimalų modelį, t.y. pensijų fonduose kaupti ne tik dalį „Sodros“ lėšų, bet ir prisidėti savarankiškomis įmokomis nuo algos, sulauks papildomo skatinimo.

Gyventojai iki rugsėjo gali apsispręsti, kaip kaups pensijai: ar atsisakys kaupti pensijų fonduose ir grįš į „Sodrą“, ar kaups pensijų fonduose ir „Sodroje“, kaip tai buvo galima pasirinkti iki šiol, ar pasirinks kaupimą pagal naują modelį, kai kaups ne tik „Sodroje“ ir pensijų fonduose, bet prisidės savarankiškai nuo atlyginimo ir už tai gaus valstybės skatinimą.

Pensijų sistemos reformos įstatyme numatyta, kad pasirinkusiems kaupti pagal naują modelį, nuo 2014 m. įmokos į pensijų fondą dydis yra 2 proc. „Sodros“ mokesčių sumos + 1 proc. nuo dalyvio pajamų + 1 proc. Lietuvos vidutinio darbo užmokesčio iš valstybės biudžeto.

Tačiau tėčiai ir mamos, kurie nuo 2014 m. bus išėję tėvystės ar motinystės atostogų, sulauks dar daugiau valstybės skatinimo: už kiekvieną vaiką iki 3 m. valstybė kas mėnesį mokės po 2 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio vienam iš tėvų.

Taigi du vaikus iki trejų metų auginanti ir nedirbanti mama iš valstybės į pensijų fondą gaus 4 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio.

„Jei antrais vaiko auginimo metais asmuo dirba ir turi draudžiamųjų pajamų (įmokos pensijai sudarys - DELFI): 2 proc. iš „Sodros“ + 1 proc. nuo asmens priskaičiuoto darbo užmokesčio + 1 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio bei po 2 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio už kiekvieną vaiką iki 3 metų“, - paaiškina Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Ministerijos duomenimis, planuojamas vidutinis mėnesinis motinystės, tėvystės socialinio draudimo pašalpų gavėjų skaičius 2014 metais - 30 tūkst., o nuo 2014 m. sausio 1 d. prognozuojama papildoma 1 proc. vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio vidurkio dydžio įmoka siekia 21,74 Lt.

„Planuojamas lėšų poreikis pensijų kaupimo įmokoms 2014 m. yra 15,65 mln. Lt“, - kiek kainuos papildomas tėvų skatinimas kaupti skaičiuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinio draudimo ir pensijų departamento direktorė Asta Aranauskienė.

Turėtų sudominti jaunimą

Pensijų fondų dalyvių asociacijos valdybos pirmininkas ir ISM vadybos ir ekonomikos universiteto lektorius Marijus Kalesinskas mano, kad jaunus žmones turėtų sudominti papildomas skatinimas kaupti pensijai.

„Tai prisideda prie papildomo kaupimo patrauklumo, ypač, kai jauniems žmonėms kaupti pensijai yra prasmingiausia, nes jie gali ir sukaupti pakankamai daug įmokų, ir investicijų grąža per ilgą laikotarpį duos didžiausią efektą. Natūralu, kad jauni žmonės kaip tik patenka į tą kategoriją, kuri, labiausiai tikėtina, augins ir mažamečius vaikus. Dėl to, manau, tokia priemonė yra papildomai skatinanti jaunus žmones kaupti“, - teigė M. Kalesinskas.

Tačiau jis abejoja, ar šis skatinimas bus esmine priežastimi, dėl kurios dirbantieji nuspręs kaupti ar ne.

„Kai kuriems žmonėms tai gali turėti įtakos priimant sprendimą ir sustiprinti argumentus, kodėl galvoti apie papildomas įmokas“, - sakė M. Kalesinskas.

Tačiau jis primena, kad pasiūlymu gali pasinaudoti tik tėvai, kurie augina vaikus iki trejų metų.

„Aišku, skatinimas galėjo būti ir didesnis, pavyzdžiui, mokant 1 proc. nuo realaus žmogaus atlyginimo, o ne nuo vidutinės šalies algos, bet, žinoma, tai daugiau kainuotų ir valstybės biudžetui, tad buvo pasirinktas kompromisas“, - apibendrina M. Kalesinskas.

Įmokos didės

Nuo 2016 m. papildomos įmokos į pensijų fondus didės: pasirinkusiems maksimalų kaupimą, įmokos dydis bus 2 proc. mokesčių „Sodrai“, 2 proc. dalyvio pajamų ir 2 proc. vidutinio šalies atlyginimo.

Nuo 2020 m. sausio 1 d. pensijų įmokos dydis yra 3,5 proc., asmuo toliau mokės 2 proc. savo pajamų, o valstybė - 2 proc. vidutinio šalies atlyginimo.

Šiemet, pasirinkusiems kaupimą pensijų fonduose, įmokos į pensijų fondus sudaro 2,5 proc. mokesčių „Sodrai“, pernai jos siekė 1,5 proc.

Pensijų įmokos į privačius pensijų fondus pradėtos skaičiuoti nuo 2004 m., tuomet jos siekė 2,5 proc., 2005 m. – 3,5 proc., 2006 m. – 4,5 proc., 2007 ir 2008 m. – 5,5 proc. Jos pradėtos mažinti 2009 m.: nuo sausio iki 2009 m. birželio jos siekė 3 proc., nuo liepos iki gruodžio – 2 proc.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi