Verslas

2021.08.25 22:46

Dar ne vyno kraštas – paramos negaunantys Lietuvos vynuogių augintojai su baltu pavydu žiūri į kitus ūkininkus

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.25 22:46

Šiltėjant klimatui, Lietuvos ūkininkai vis dažniau imasi auginti pietų kraštams būdingas kultūras. Kėdainiuose sunokintas arbūzų derlius, o Šiaurės Lietuvoje sirpsta vynuogynai. Netoli Žagarės kelis šimtus skirtingų veislių auginantis ūkininkas sako, kad šiųmetis vynuogių derlius itin didelis. Tačiau vyno kraštu Lietuva vadintis dar negali.

Latvijos pasienyje, Joniškio rajone vos prieš kelerius metus įkurtas vynuogynas – vienas šiauriausių pasaulyje. Čia sirpsta keli šimtai veislių vynuogių. Dauguma – išvestos Ukrainoje, joms mūsų klimatas palankiausias. Tačiau čia galima pamatyti ir vokiškų, vengriškų ar net japoniškų veislių.

„Kolkas aš šias veisles išbandau ir auga 300 veislių. Kitais metais jų žymai sumažės, nes kai kurioms netinka ar žemė, ar man nepatinka skonis ar kitos savybės“, – apie bandymus pasakoja vynuogių augintojas Giedrius Balčiūnas.

Žinios. Nuo naujų mokslo metų visiems 5-12 klasių moksleiviams privalomas kaukių dėvėjimas

Nors vynuogynas dar jaunas – uogų derlius itin didelis. Ūkio šeimininkas sako, kad ne sykį teko karpyti žiedynus, o vėliau mažinti ir dar neprisirpusių uogų kekes. Iš maždaug 20 arų planuojama priskinti apie 8 tonas.

Šiame ūkyje auginamos tik desertinės, valgyti skirtos vynuogės. Vynui spausti jos netinka. Saldžias uogas lietuviai labai mėgsta ir kaip mat išperka, negailėdami už kilogramą 4 eurų. Kaina pasak augintojų – nedidelė, investicijos greit neatsipirks.

„Dar tai, kad pagal Lietuvos teisės aktus, Lietuvoje vynuogės neauga. Jokios paramos gauti negalime. Su baltu pavydu žiūrime į braškių augintojus ar kitus, kurie gali kažkokią paramą gauti. O vynuogės – daugiau investicijų negu pelno“, – sako vynuogių augintoja Rima Bijeikienė.

Vynuogininkų asociacijos duomenimis, Lietuvoje vynuogynų daugėja. Maždaug pusėje ūkių gaminamas vynas. Kelerius metus siekiama, kad Lietuva būtų įtraukta į vynuoges auginančių šalių sąrašą. Europos Sąjungos komisija projektą jau patvirtino, beliko sulaukti kol bus išleistas reglamentas.

„Tada vynuogininkystė taptų viena iš tų kultūrų, kurios galėtų būti remiamos. Priklausys nuo mūsų pačių iniciatyvos reikšti norą ją remti, galės būti vynai pagaminti Lietuvoje, turėti geografinę nuorodą, ko šiandien negalime turėti“, – pasakoja Vynuogininkų asociacijos prezidentas Ramūnas Pilvelis.

Nors vynuogės į Baltijos šalių dvarus buvo atvežtos 14 amžiuje, Lietuvoje gilių vyndarystės tradicijų nėra. Šiuo metu vynuogynai Lietuvoje užima apie 60 hektarų. Vyno šalyse, tokiose, kaip Prancūzija, Italija ar Ispanija tokio ploto būna vienas stambesnis ūkis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt