Verslas

2016.09.02 11:19

Vokietija ir Prancūzija nesutaria dėl ES ir JAV prekybos sutarties

BNS2016.09.02 11:19

Prancūzijos premjeras Manuelis Vallsas ketvirtadienį pareikalavo „aiškiai nutraukti“ derybas dėl ES ir JAV laisvosios prekybos sutarties, nors Vokietijos lyderė pabrėžė toliau palaikanti ginčytiną susitarimą.

Europos Komisijos ir JAV derybininkai derybas dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) sutarties pradėjo dar 2013 metais. Ja siekiama sukurti didžiausią pasaulyje laisvosios prekybos rinką, turėsiančią 850 mln. vartotojų.

Tačiau derybos nuolat strigdavo, ES šalims nuogąstaujant, kad toks susitarimas pakenks ES standartams svarbiose srityse – pavyzdžiui, sveikatos apsaugai ir socialinei gerovei.

Anksčiau ketvirtadienį Vokietijos kanclerė Angela Merkel išreiškė palaikymą sutarčiai ir pasakė, kad Europai būtų naudinga „neatsilikti nuo kitų pasaulio regionų“ – kaip antai, Azijos regiono, kuris jau sudarė tokį susitarimą su Jungtinėmis Valstijomis.

„Manau, kad toks susitarimas mums reikštų galimybes kurti darbo vietas, o mums skubiai reikia darbo vietų Europoje“, – pridūrė Vokietijos vyriausybės vadovė.

Tačiau Prancūzijos premjeras paragino sustabdyti derybas, nes sutartis, jo manymu, nepakankamai gera.

„Dabar siūloma sutartis ir jos sąlygos – nepriimtinos. Privalome aiškiai nutraukti derybas, kad galėtume pradėti iš naujo“, – jo kalbą Prancūzijos ambasadoriams citavo Prancūzijos užsienio prekybos departamentas.

„Nuo pat pradžių Prancūzija savo reikalavimus išdėstė labai aiškiai. Bet nei vienas iš jų nebuvo apsvarstytas“, – pridūrė jis.

„Jokios pažangos“

„Ir dabar nei vienas mūsų reikalavimas nėra priimtas. Nėra jokios pažangos“, – sakė Prancūzijos premjeras.

Anksčiau šią savaitę Prancūzijos jaunesnysis prekybos ministras taip pat paragino sustabdyti derybas.

A. Merkel įsikišo, praėjus kelioms dienoms po to, kai jos pavaduotojas ir ekonomikos ministras Sigmaras Gabrielis pareiškė, kad derybos dėl vadinamosios TTIP sutarties iš esmės nebevyksta.

Paprašyta pakomentuoti S. Gabrielio pareiškimą, A. Merkel pareiškė, kad prasideda derybų baigiamasis etapas, todėl skelbti, kad jos žlugo, yra „mažų mažiausiai keista“.

Susitarimą norėta pasiekti iki JAV prezidento Baracko Obamos kadencijos pabaigos kitų metų sausį.

Visgi sutartis tapo „karšta bulve“ artėjant svarbiems rinkimams JAV ir dviejose stambiausiose euro zonos ekonomikose: Prancūzijoje bei Vokietijoje.

„Vos besilaikanti“

Nors Europos Komisija nori tęsti derybas, ekspertai teigia, kad be Vokietijos ar Prancūzijos palaikymo tai bus sunkiai įmanoma.

Ir net jei vėliau šį mėnesį susitikę ES užsienio reikalų ministrai nuspręs tęsti derybas, galimybės sudaryti sutartį yra labai menkos, naujienų agentūrai AFP sakė „ING Bank“ ekonomistas Danielis Bosgraafas.

„Kaip bebūtų, nei (Donaldas) Trumpas, nei (Hillary) Clinton nepalaiko šios prekybos sutarties. Dabar TTIP yra vos besilaikanti“, – sakė jis.

Sylvie Matelly, Prancūzijos tarptautinių ir strateginių reikalų instituto (IRIS) direktoriaus pavaduotoja, sakė AFP, kad būtų sudėtinga sėkmingai užbaigti derybas, kurios „keletą kartų nutrūko... dėl skirtingų požiūrių ir pasiruošimo bei skaidrumo trūkumo.“