Verslas

2016.08.30 20:05

Baltieji Rūmai tebesitiki šiemet užbaigti derybas dėl JAV ir ES laisvosios prekybos

BNS2016.08.30 20:05

Baltieji Rūmai antradienį pareiškė, jog tebesitiki iki šių metų pabaigos užbaigti derybas dėl Europos Sąjungos (ES) ir JAV laisvosios prekybos sutarties.

„Mūsų pozicija šiuo klausimu nepasikeitė, – pareiškė Baltųjų Rūmų atstovas spaudai Joshas Earnestas. – Mes ir toliau dirbame, siekdami tikslo užbaigti tas derybas iki šių metų pabaigos.“

Pasak J. Earnesto, prezidentas Barackas Obama artimiausiomis savaitėmis nusiųs savo vyriausiąjį prekybos atstovą į Europą tolesnių derybų.

„Yra svarbių susitarimo aspektų, dėl kurių reikia susiderėti, ir būtent todėl prezidentas už poros savaičių siųs savo prekybos ambasadorių, Mike Fromaną į Europą tęsti tų derybų“, – pareiškė jis.

Prancūzijos prezidentas: TTIP sutarties iki B. Obamos kadencijos pabaigos nebus

Susitarimas dėl TTIP sutarties iki B. Obamos kadencijos pabaigos sausio mėnesį nebus pasiektas – taip anksčiau antradienį pareiškė Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as.

„Dabartinėse diskusijose dėl Europos ir JAV sutarties susitarimas iki šių metų pabaigos nebus pasiektas“, – teigė jis.

Pasak Prancūzijos prezidento, „Prancūzija yra linkusi padėtį vertinti realiai, o ne puoselėti iliuziją, kad susitarimas bus pasiektas iki JAV prezidento kadencijos pabaigos“.

Kiek anksčiau antradienį Prancūzijos jaunesnysis prekybos ministras Matthiasas Feklis pareiškė, kad Paryžius Europos Komisijos (EK) prašys sustabdyti derybas dėl laisvosios prekybos sutarties.

Jis pažymėjo, kad šios derybos Prancūzijoje nebeturi „politinės paramos“, nes JAV derybininkai „neduoda nieko arba duoda tik trupinius“.

Radijo stočiai RMC jis taip pat pareiškė, kad geriausia būtų sustabdyti derybas ir po to, „sukūrus gerą pagrindą, iš naujo pradėti diskusijas“.

M. Feklio teigimu, Prancūzija šį klausimą kels rugsėjį Bratislavoje vyksiančio ES užsienio reikalų ministrų susitikimo metu.

Kada ar kokiomis sąlygomis derybos galėtų būti atnaujintos, jis nenurodė.

ES ir JAV derybas dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) sutarties pradėjo dar 2013 metais. Ja siekiama prieš ateinančių metų sausį pasibaigiant JAV prezidento B. Obamos kadencijai sukurti didžiausią pasaulyje laisvosios prekybos zoną.

Tačiau derybos stringa, ES šalių nuogąstaujant, jog toks susitarimas pakenks ES standartams svarbiose srityse, tokiose kaip sveikata ir socialinė gerovė.

Prancūzijos ministras pirmininkas Manuelis Vallsas anksčiau yra pareiškęs, kad JAV ir ES bus „neįmanoma“ užbaigti laisvosios prekybos derybas iki šių metų pabaigos.

O Vokietijos vicekancleris ir ūkio ministras Sigmaras Gabrielis sekmadienį pareiškė, kad JAV ir ES derybos iš esmės pasiekė aklavietę.

„Derybos su JAV faktiškai žlugo, nes mes, europiečiai, be jokios abejonės, neturime pasiduoti Amerikos reikalavimams... niekas nejuda į priekį“, – pareiškė S. Gabrielis.

Tačiau Europos Komisija pirmadienį patikino, kad derybos tęsiamos.

„Kamuolys vis dar rieda. Komisija nuolat daro pažangą“, – pareiškė Komisijos atstovas Margaritis Schinas.

„Iš tiesų derybos įžengia į labai svarbią fazę, tačiau... esant geroms sąlygoms, Komisija yra pasirengusi jas užbaigti iki šių metų pabaigos“, – pažymėjo jis.

Prieš TTIP sutartį nuo pat derybų pradžios 2013 metais pasisakantys aktyvistai teigia, kad šis susitarimas bus naudingas tik tarptautinėms korporacijoms ir pakenks vartotojams.

Aukšto rango diplomatai agentūrai AFP neoficialiai yra užsiminę, kad derybos gali būti įšaldytos iki JAV prezidento rinkimų šių metų lapkritį ir galėtų net būti atidėtos iki kitąmet vyksiančių rinkimų Prancūzijoje ir Vokietijoje.

Kad TTIP sutartis, jei dėl jos visgi būtų susitarta, įsigaliotų, ją turi ratifikuoti visos ES valstybės narės ir Europos Parlamentas.