Verslas

2021.08.10 05:30

Grožio specialistai nepalaiko svarstomų ribojimų – dalis žada priimti tik nepasiskiepijusius klientus

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.08.10 05:30

Siūlymą leisti laisvai naudotis paslaugomis tik turintiesiems galimybių pasą grožio specialistai sako vertinantys neigiamai. Jų tvirtinimu, toks sprendimas maždaug perpus sumažintų klientų srautus, o dalį meistrų paskatintų pereiti į pogrindį.

Vyriausybė praėjusį trečiadienį iš esmės pritarė nutarimo projektui, pagal kurį numatoma, kad galimybių paso neturintys asmenys nuo rugsėjo 14 dienos galėtų apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse, jiems užsivertų renginiai, viešojo maitinimo įstaigos, ligoninės ir kitos paslaugos. Dėl ribojimų neturintiesiems galimybių paso ministrų kabinetas turėtų apsispręsti trečiadienį.

Kirpėjų ir grožio specialistų asociacijos viceprezidentė Diana Bučinskienė LRT.lt teigia, kad daugelis šio sektoriaus atstovų minėtiems ribojimams nepritaria, nors yra pasiskiepiję arba persirgę.

„Mes nesame prieš skiepus, daugelis asociacijos meistrų yra imunizuoti, pasiskiepiję arba persirgę, bet dėl klientų. Daugelis yra prieš, nes neaišku, kokia bus tikrinimo sistema, ar mes tikrinsime, ar jie patys bus atsakingi už save. Kiekvieną savo klientą branginame ir mylime, todėl skirstyti į skiepytus ir neskiepytus – nelabai etiška“, – nurodo D. Bučinskienė.

„Daugelį klientų pažįstame, bet jei ateis iš gatvės, kurio nepažįsti, parodys galimybių pasą ir turėsi prašyti, kad parodytų dokumentą, tai kaip su duomenų nutekinimu? Žmogus klaus, kodėl turi rodyti. Niekas su mumis nesitaria, nėra jokio susikalbėjimo, jie tiesiog taip nusprendžia“, – taip pat komentuoja D. Bučinskienė.

Jei bus apribotas grožio specialistų darbas, asociacijos viceprezidentės tvirtinimu, tai neabejotinai atsilieps finansiškai, o daugelis sektoriaus darbuotojų pereis į šešėlį.

„Daugelis nueis į pogrindį. Daug kas per karantiną taip dirbo. Mūsų asociacija labai griežtai kontroliavo ir laikėsi karantino sąlygų, bet kiti sėkmingai dirbo. Labiausiai nukenčia tie, kurie sąžiningai moka mokesčius. Tikrai daug kas nueis į pogrindį ir dirbs šešėlyje, o klientai irgi ras, kas juos priima“, – tikina D. Bučinskienė.

Mano, kad skiepytis nepaskatins

Vyriausybei planuojant nuo rugsėjo 14 dienos įvairias paslaugas teikti tik galimybių pasą turintiems gyventojams, dalis verslų, tarp jų ir grožio specialistų, viešojoje erdvėje ėmė skelbti paslaugas teiksiantys tik nepasiskiepijusiems asmenims. Dalis komentatorių tokią iniciatyvą sveikino, o kiti peikė.

Vertindama tokius dalies grožio specialistų pareiškimus, D. Bučinskienė sako, kad visa ši situacija kiršina visuomenę.

„Man neetiška. [...] Išeina žmonių kiršinimas: mes pasiskiepiję, jūs ne, vakseriai, antivakseriai – kažkokia beprotystė“, – kalba ji.

„Nei mes juos smerkiame, nei nesmerkiame. Kaip ir sakau, kas moka mokesčius ir sąžiningai laikosi taisyklių, tie ir laikysis, o tie, kurie nesilaiko, nieko ir nepadarysi“, – taip pat pažymi D. Bučinskienė.

Vis dėlto, asociacijos viceprezidentės manymu, sprendimas užverti dalį paslaugų asmenims, neturintiems galimybių paso, neprivers persigalvoti ir pasiskiepyti. „Tikrai nepadės, kad uždrausi ateiti į grožio saloną“, – sako ji.

D. Bučinskienė nerimauja ne tik dėl, tikėtina, perpus sumažėsiančių srautų, bet ir dėl darbuotojų, kurių gali netekti.

„Susikūrėme verslus, salonus, kuriuos reikia išlaikyti, o dabar, įsivaizduokite, tu prarasi 50 proc. klientų. Maždaug pusė yra pasiskiepiję ar persirgę, prarasime dar pusę, o kas kompensuos? [...] Žinote, gal ne tik klientus, bet ir pusę darbuotojų prarasime, nes jie tiesiog išeis“, – pažymi asociacijos viceprezidentė.

Skatina skiepytis

Septynių Vilniuje veikiančių grožio salonų „Figaro“ rinkodaros vadovė Julija Šalč, vertindama siūlymus, susijusius su galimybių pasu, LRT.lt teigia, kad vieno žmogaus laisvė neturi būti apribota kito žmogaus poreikiais, tačiau taip pat neturi kelti grėsmės asmens laisvei.

„Jau kurį laiką gyvename sudėtingoje situacijoje, priimdami ir vykdydami sudėtingus sprendimus. Šis siūlymas yra vienas iš tokių. [...] Ir visuomenei, ir politikams yra apie ką galvoti. Mūsų salonų politika yra šviesti kolegas, skatinti skiepytis savo valia ir be abejonių. Kalbėtis, kalbėtis ir dar kartą kalbėtis“, – komentuoja J. Šalč.

Paklausta apie dalies grožio specialistų išsakytus teiginius, kad paslaugas teiks nepasiskiepijusiems asmenims, J. Šalč tvirtina tokių pasirinkimų nevertinanti.

„Kiekvienas laisvas priimti savo sprendimus. „Figaro“ yra didelė įmonė Lietuvos grožio industrijos rinkoje, aptarnaujame labai daug klientų ir nenorėtume diskriminuoti ar eliminuoti vienų ar kitų“, – pažymi ji.

Grožio salonų atstovė neslepia, kad toks siūlymas paveiktų įmonės finansus. „Žmonės tik pradeda grįžti prie savo įprastų poreikių, daugiau mėgautis procedūromis, atsipalaiduoti ir štai nauji apribojimai. Galime laikinai netekti nemažai klientų. Vėliau teks labai daug dirbti ir investuoti siekiant grąžinti srautus“, – teigia J. Šalč.

Baudos nuo 1,5 iki 6 tūkst. eurų

Kaune įsikūrusių grožio namų „Old Town“ atstovė Sonata Deltuvytienė siūlymą leisti teikti paslaugas tik galimybių pasą turintiems klientams taip pat vertina neigiamai.

„Mes klientų neskirstome. Klientai mums yra klientai ir nemanau, kad turėtume žiūrėti, ar jie turi pasus, ar neturi“, – nurodo grožio namų Kaune atstovė.

Paklausta, kaip vertina, jog dalis grožio specialistų viešojoje erdvėje skelbia teiksiantys paslaugas nepasiskiepijusiems asmenims, S. Deltuvytienė sako, kad tai yra žmonių pasirinkimas.

„Žmonės išreiškia savo nuomonę socialinėje erdvėje, ir tiek. Kaip bus elgiamasi, dar pažiūrėsime“, – priduria ji.

Jei numatyti ribojimai galimybių paso neturintiems asmenims bus priimti, S. Deltuvytienės manymu, tai finansiškai paveiks visas verslo sritis.

„Tai turėtų paliesti visas verslo sritis, jeigu bus paisoma [ribojimų]. Jei nebus paisoma, vėlgi yra kita pusė, kaip viskas vyks. Kaip ir per antrą karantiną, bus šešėlis ir taip toliau“, – teigia ji.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovės Justinos Petravičienės teigimu, nepaisančiųjų įstatymų ir teiksiančiųjų paslaugas nepasiskiepijusiems klientams lauktų baudos nuo 1,5 iki 6 tūkst. eurų.

„Priminsime, kad kol kas galutinių sprendimų nėra. Juos turi patvirtinti Vyriausybė“, – priduria ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt