Verslas

2021.08.05 21:28

Kontrabandos iš Baltarusijos vajus: anot analitiko, metas stabdyti krovinius, nors ir neteksime šimtų milijonų

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.05 21:28

Muitinės pareigūnai pastarosiomis dienomis nuodugniau tikrina iš Baltarusijos vykstančius krovinius traukiniuose. Priežastis – smarkiai išaugusi cigarečių kontrabanda. Lietuva negali efektyviai užkirsti kelio, nes traukinių ešelonai šalyje išvengia rentgeno patikros. Įrenginys sugedo dar 2016-tais metais. Pasak užsienio reikalų ministro, neatmetama stabdyti krovinius.

Stasylų pasienio kontrolės punkte – dar vienas Baltarusijos trąšų gamintojos „Belaruskalij“ ešelonas. Pasieniečiai nuodugniai tikrina kiekvieną sąstato dalį. Tikisi, pavyks konfiskuoti dar vieną stambų laimikį – prieš kelias dienas į rankas pakliuvo maždaug 80 tūkst. Baltarusijoje pagamintų cigarečių pakelių.

Dėl smarkiai išaugusios cigarečių kontrabandos nuodugniai tikrinami traukiniai iš Baltarusijos

„Pernai buvo per visus metus 31 atvejis, tai šįmet turim per pusę metų 37 atvejus. Fiziniai asmenys nevyksta per sieną, nes Baltarusija neleidžia išvykti savo piliečiams, neleidžia kitiems įvykti. Praktiškai likę tik kroviniai. Tai arba kelių transportu, arba geležinkeliais. Ir jie naudojasi situacija, galvoja, kad gal praveš kontrabanda ir kažkas iš to pasipelnys“, – teigia Muitinės departamento atstovas Vitas Volungevičius.

Muitininkai sako, cigarečių dažnai net ir nebandoma gerai paslėpti – dėžės tiesiog sumetamos ant vežamų trąšų, skaldos. Lietuvos žvalgyba įspėja, vagonai cigarečių prikraunami valstybinėse Baltarusijos gamyklose. Analitikų teigimu, greičiausiai su Aliaksandro Lukašenkos režimo žinia. Muitininkai neoficialiai patvirtina, pagal maršrutus traukinys iki sienos su Lietuva stabteli tik trumpam, o prikrauti beveik pusantro šimto dėžių cigarečių – užtrunka. Užsienio reikalų ministras neatmeta galimybės krovinių stabdyti.

„Muitinė labai rimtai žiūri į atrastus kontrabandos krovinius ir dabar jau yra vykdomi nuolatiniai patikrinimai. Neatmesčiau galimybės. Aišku, reiktų geriausia, kad komentuotų pati muitinė tuos dalykus, bet remiantis informacija, su kuria mes esame susipažinę, yra planuojama daug daugiau tikrinimų“, – teigia Gabrielius Landsbergis.

„Aukštesnės institucijos nuspręs, kaip reikėtų elgtis, ir mes pasirengę visokiems iššūkiams“, – priduria V. Volungevičius.

Tačiau ir dabar iššūkių apstu – Kenos pasienio punkte esantis rentgeno aparatas neveikia nuo 2017-ųjų pradžios. Naująjį viešąjį pirkimą turi patvirtinti Vyriausybė. Premjerė sako, daroma viskas, kad jis kuo greičiau atsirastų. Pasak analitiko Mariaus Laurinavičiaus, Lietuva turėtų neleisti Baltarusijai gabenti per Lietuvą krovinių ir taip atkirsti dar vieną režimo finansavimą, nors netektų šimtų milijonų.

„Lietuva ne tik pajėgi sumokėti tą kainą, bet ir privalo sumokėti norėdama neprarasti daugiau. Visa tai, kas vyksta, visa ta hibridinė ataka, ji kainuoja iš tiesų gerokai brangiau“, – sako tarptautinių santykių ir saugumo analitikas.

Prieš trejus metus Baltarusijoje įvykdyta tabako pramonės reforma, po kurios visa pramonė sukoncentruota su režimu siejamo oligarcho Aleksejaus Aleksino rankose. Aliaksandras Lukašenka yra grasinęs, kontrabandos į Lietuvą nestabdys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.