Verslas

2021.08.05 20:12

Artėjantis šildymo sezonas gali būti ketvirtadaliu brangesnis – plačiausiai pinigines teks praverti besišildantiems biokuru

Irma Janauskaitė, Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.05 20:12

Artėjantis šildymo sezonas, prognozuojama, bus ketvirtadaliu brangesnis nei praėjęs. Panašiai tiek už centrinį šildymą mokėta 2018-aisiais. Šilumininkų teigimu, didžiausią pokytį pajus tų bustų savivaldybių gyventojai, kur kūrenama vien biokuru.

Vasarą dalis gyventojų taupo – sako, atsideda ir laidotuvėms, ir šildymo sezonui.

„Nu kol kas sumoku, nežinau, kiek jis (šildymas – LRT.lt) brangs. Viskas brangsta. Dujos brango, elektra brango, maistas, viskas brangs, o gyvensim vis tiek“, – sako LRT TELEVIZIJOS kalbinta moteris.

„Mums dar nėra problemos, kadangi dviese dar gyvename, gauname pensijas. Atlyginimai buvo nemaži“, – tvirtina kita kalbinta moteris.

„Vienišiems pensininkams sunkoka“, – teigia kalbinta praeivė.

„O ką su šildymu, ar mes galim protestuot? Ne, nu tai ką čia klaust. Aišku, blogai“, – nurodo dar viena kalbinta moteris.

Prognozuojama, kad artėjantį šildymo sezoną kaina bus vidutiniškai ketvirtadaliu didesnė nei praėjusį.

„Pagal įmonių statistiką, tokios prognozės, taip grubiai kalbant – nuo 10 iki 30 proc. Jeigu dabartinės biokuro kainos išsilaikys, galima tikėtis šilumos kainų padidėjimo“, – aiškina Šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius.

Nors dujos per metus pabrango beveik dukart, labiausiai dėl šilumos kainos augimo kaltas biokuras. Vasarą jis yra perkamas žiemai. Šilumininkai sako, kaip tik šiuo metu vyksta sandoriai spaliui, lapkričiui – už gerokai didesnę kainą nei pernai. O sausiui–vasariui biokuro išvis dar beveik nenupirkta. Jo kaina, matyt, toliau kils.

„Tas faktorius turės didžiausią įtaką galutinėms šilumos kainoms, nes tie mėnesiai – šalčiausi. Didžiausias šilumos suvartojimas, didžiausios šilumos kainas ir didžiausios sąskaita didėja“, – teigia V. Lukoševičius.

Šilumos tiekėjų asociacijos vadovo teigimu, apie penktadalį savivaldybių kūrena vien biokuru. Ten šiluma ir gali brangti labiausiai.

„Vilniuje turės problemą dėl to, kad gamtinių dujų (šildymo – LRT.lt) dalis dar yra reikšminga ir žiemos mėnesiais turės įtaką. O Kaunas – vienintelis miestas, kuriame reali konkurencija yra tarp šilumos gamintojų ir ten gali būt, kad šilumos kainos bus ir mažiausios, ir stabiliausios“, – aiškina V. Lukoševičius.

Biokuro gamintojų ir tiekėjų atstovas sako, kad iki šiol didžioji dalis Lietuvos katilinėse deginamo biokuro keliavo iš Baltarusijos. Dabar jo sumažėjo, nes jis pabrango ir neapsimoka importuoti. Įtakos turi ir politiniai santykiai.

Biokurą visur brangina kylančios žaliavinės medienos kainos.

„Visi laukia, kas bus. Taip, nėra paslaptis, kad biokuro gamintojai irgi laukia tos kitokios kainos. Ta kaina, ji tikrai bus turbūt rekordinė. Mūsų skaičiavimais gali būti taip, kad iki trečdalio šiam šildymo sezonui Lietuvai gali pritrūkti to biokuro, tos žaliavos. Nebus kuo kūrent“, – tvirtina Biomasės energetikos asociacijos prezidentas Marius Valukynas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kanclerė sako, kad šįkart remiamų gyventojų bus mažiau nei 2018–2019 metų šildymo sezonu, bet jų išlaidos panašios.

„Paramą gavusių būsto buvo apie 120 tūkst. Mes planuojame, kad bus mažiau, nes šiuo metu yra 95 tūkst. O papildomai pinigų, jeigu lyginti su šiais metais, tai būtų apie 5 mln. Bet kadangi kiekvienais metais savivaldybės neišnaudoja skirtų lėšų, tai ir šiais metais turimo biudžeto, ir kitais metais turimo biudžeto tai paramai užteks“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kanclerė Ana Selčinskienė.

Šildymo kompensaciją gauna beveik pusketvirto proc. šalies gyventojų. Kompensacijoms reikės 22 milijonų eurų.

Energetikos ministerija žada svarstyti, kad už šildymo sezoną būtų galima mokėti visus metus, o Aplinkos ministerija – ieškoti, kaip šilumos gamintojams patiekti daugiau medienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.