Verslas

2021.08.05 16:43

Nesiskiepijantiesiems teks patuštinti kišenes – valstybei žadant nebemokėti už testus, per mėnesį tektų atseikėti ir 1000 eurų

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.08.05 16:43

Vyriausybei ketinant priimti sprendimą nebeteikti gyventojams nemokamo testavimo galimybių pasui gauti, už testus tektų susimokėti iš savo kišenės. Šiuo metu vieno PGR testo kaina privačiose klinikose siekia apie 79 eurus, o norint neribotai gauti visas paslaugas per mėnesį už tokius tyrimus gali tekti pakloti daugiau nei 1 000 eurų. 

Trečiadienį Vyriausybė pristatė nutarimo projektą, kuriame numatoma galimybių paso neturintiems asmenims taikyti papildomus ribojimus.

Jau ateinantį pirmadienį žadama priimti sprendimą, kad be galimybių paso artimiausiu metu nebūtų galima lankytis kavinėse, baruose, tiek viduje, tiek ir lauke, eiti į teatrus ar kino teatrus, naudotis viešbučių paslaugomis, dalyvauti įvairiuose renginiuose, festivaliuose.

Nuo rugsėjo 13 d. galimybių paso neturintiems žmonėms ribojimų atsirastų dar daugiau, jie negalėtų lankytis jokiose parduotuvėse, išskyrus būtinųjų prekių (maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, vaistinėse, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių salonuose), kurių plotas būtų ne didesnis nei 1500 kv. m ir kurios turėtų atskirą įėjimą iš lauko pusės. Taip pat jie negalėtų naudotis viešojo transporto paslaugomis, grožio paslaugomis, lankytis renginiuose ir net ligoninėse (išskyrus būtinąją pagalbą).

Gyventi įprastai bei naudotis visomis paslaugomis galės turintieji galimybių pasą. Numatoma, kad tokiems žmonės, jei Vyriausybė pritartų pirmadienį, galėtų būti panaikinti netgi dabar taikomi ribojimai dėl kaukių dėvėjimo, atstumų laikymosi ir kiti. Jie būtų tik rekomendacinio pobūdžio.

Galimybių pasas – tik turintiems imunitetą

Iki šiol galimybių pasą gali gauti asmenys, kurie yra pasiskiepiję pagal visą skiepijimo schemą ir įgiję imunitetą, persirgę koronavirusine infekcija, kai tai patvirtinta PGR arba antigeno testu, taip pat vaikai iki 16 metų.

Galimybių pasą taip pat vis dar gali gauti asmenys, kurie pasidarė antigeno testą (galioja 48 valandas nuo ėminio paėmimo momento) arba SARS-CoV-2 PGR tyrimą (galioja 72 valandas nuo ėminio paėmimo momento).

Iki šiol galimybių pasui gauti savivaldybių mobiliuosiuose punktuose greitieji antigeno testai buvo kompensuojami mokesčių mokėtojų lėšomis.

Tačiau tokią tvarką siūloma keisti. Kaip pažymėjo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, Vyriausybė artimiausiu metu patvirtins tvarką, kuria numatoma, kad galimybių pasui gauti galios tik PGR testai, o testuotis reikės už savas lėšas. Be to, PGR tyrimai galios ne 72, o 48 val.

Išimtys bus taikomos tik asmenims, kurie dėl šalutinių ligų negali pasiskiepyti nuo COVID-19, taip pat jei testą reikia atlikti lankantis ligoninėje.

Už vieną testą teks pakloti apie 79 eurus

Atlikti PGR tyrimą galimybių pasui gauti bus galima privačiose klinikose ar kai kurių miestų poliklinikose, tačiau už juos teks susimokėti nuo 50 iki 98 eurų.

Klinikoje „Antėja“ PGR tyrimas kainuoja 79 eurus, „Endemikoje“ – 79 eurai, medicininių tyrimų laboratorijoje „Medicinapractica“ – 75 eurai (skubus – 115 eurų), „Affidea“ klinikoje – 79 eurai, Medicinos diagnostikos ir gydymo centre – 79 eurai (skubus – 140 eurų), Kraujo laboratorijoje – 75 eurai (skubus – 115 eurų), „Diagnolitoje“ – 68 eurai, Baltijos ir Amerikos klinikoje – 95 eurai, „Inmedica“ klinikoje – 75 eurai, Antakalnio poliklinikoje – 55 eurai, Uosto poliklinikoje – 76 eurai, Centro poliklinikoje – 60 eurų (skubus – 80 eurų), „Northway“ medicinos centre – 98 eurai (į kainą įskaičiuotas ir sertifikatas), Vėtrungės klinikoje – 79 eurai.

Kai kuriose klinikose papildomai gali tekti susimokėti ir už mėginio paėmimą iš nosiaryklės. Tiesa, neskubių PGR tyrimų rezultatų gali tekti laukti parą. Nekantriausiems klientams kai kuriose iš minimų klinikų bus galima pasidaryti ir skubų PGR testą, tik jų kaina bus didesnė ir sieks nuo 80 iki 140 eurų.

Kadangi tokio tyrimo rezultatai galimybių pasui galios 48 val. (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento), norint visą mėnesį nepertraukiamai lankytis paslaugų teikimo vietose, kavinėse, renginiuose, prekybos centruose, teks pasidaryti bent 15 tokių testų (jei rezultatas gaunamas per keletą valandų). Vadinasi, per mėnesį testams teks atseikėti daugiau nei 1 000 eurų.

LRT.lt primena, kad Vyriausybė taip pat žada teikti pasiūlymą Seimui, jog imuniteto nuo COVID-19 neturintiems darbuotojams, kuriems šiuo metu privaloma periodiškai testuotis, valstybė nebekompensuotų testų kainos. Jų kaina būtų dengiama darbuotojo arba darbdavio lėšomis.

N. Mačiulis: jei nori gyventi pavojingai – susimokėk

Banko „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis pažymi, kad valstybė šiuo metu suteikia nemokamą galimybę skiepytis, todėl normalu, kad mokesčių mokėtojų pinigais nebebus finansuojamas testavimas galimybių pasui gauti.

Ar sąžininga, kad žmogus, gavęs galimybę nemokamai pasiskiepyti, to skiepo atsisako ir kelia riziką visai visuomenei, užkerta kelią asmenims mokytis mokyklose, stabdo ekonomiką.

N. Mačiulis

„Ar sąžininga, kad žmogus, gavęs galimybę nemokamai pasiskiepyti, to skiepo atsisako ir kelia riziką visai visuomenei, užkerta kelią asmenims mokytis mokyklose, stabdo ekonomiką, sukuria ilgalaikius darbo vietų praradimus, didelei daliai gyventojų sukelia stresą ir su tuo susijusias sveikatos problemas. Tai irgi yra didžiulis neatsakingumas kitų visuomenės narių atžvilgiu.

Jeigu žmogus nori elgtis neatsakingai, jeigu jis nenori mokslo išradimų imti nemokamai, jeigu jis nenori, kad valstybė sumokėtų už skiepus ir nori gyventi pavojingai, jis už tai turi susimokėti ir ta kaina niekada nebus per didelė“, – mano N. Mačiulis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.