Verslas

2021.08.05 22:52

Neįprastos šalnos Brazilijoje gali pakelti ir taip išaugusias kavos kainas – nušalo šimtai tūkstančių hektarų pupelių

Indrė Urbaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.05 22:52

Brazilijoje fiksuojant šalčio bangą, pranešama apie nušalusias kavos pupeles. Skaičiuojama, kad pažeisti šimtai tūkstančių hektarų. Nerimaujama, kad tai pakels ir taip neįprastai dideles kavos kainas.

Gražų žiemos rytą primenantys vaizdai, tačiau ūkininkams tūkstančiai eilių tokių, šerkšnu pasidengusių kavos pupelių, džiaugsmo nekelia. Nušalęs derlius reiškia, kad nemenką dalį teks nupjauti ir sudeginti.

„Nėra jokių abejonių, turėsime nupjauti kavos pupelių laukus iki pat apačios, nes šalnos buvo itin smarkios: nušalo ir lapai, ir šakos. Viskas nudžiūvę. Reikės nupjauti iki pat apačios, kad augalas atsigautų“, – aiškina žemės ūkio inžinierius Adriano Rabelo.

Žinios. Dėl kontrabandos muitinės pareigūnai nuodugniau tikrina krovinius iš Baltarusijos

Preliminarūs Brazilijos valdžios duomenys rodo, kad šalna galėjo paveikti nuo pusantro šimto iki dviejų šimtų tūkstančių hektarų plotą. Kitaip tariant, daugiau nei du šimtus tūkstančių futbolo aikščių. Šiame plote auga dešimtadalis Brazilijos kavos pupelių. Gali būtų prarasta iki penkių šimtų keturiasdešimties milijonų kilogramų pupelių.

„Šioje vietoje praradome apie 80 procentų kavos pupelių. Kitose vietose netekau pusės, dar kitoje – penktadalio. Šiame regione prarasta 30-40 procentų“, – nurodo kavos pupelių augintojas Flavio Figueiredo.

Dar praėjusį penktadienį centrinėje ir pietų Brazilijoje – pagrindiniuose žemdirbystės plotuose – fiksuota šalčiausia metų diena. Tokių orų šalis nematė nuo 1994-ųjų. Šalnos nerimą kelia tarptautinei rinkai, kavos kainos jau ir dabar aukščiausios per paskutinius septynerius metus, o šiemet pakilo dvigubai. Svarstoma, kad dar panašiai kaina kils suskaičiavus šalnų padarinius. Tai gali reikšti augančias kavos produktų kainas paprastiems pirkėjams, juolab, kad nedžiugina ir ateitis prognozės.

„Viskas, ką išleidau pernai, neduos jokio pelno, nebus jokio derliaus. Visiškas praradimas. Be to, neturėsime gero derliaus ir 2023 m., tai netektys – tikrai didelės“, – sako A. Rabelo.

Visgi šalnos paveikė ne tik kavos pupelių plotus, manoma, prastas bus ir cukranendrių bei apelsinų derlius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.