Verslas

2013.03.29 07:51

Į verslininko batus šoka vos baigę mokslus

Lina Mrazauskaitė, „Lietuvos žinios“2013.03.29 07:51

Specialistai pastebi, kad verslininkų gretas vis aktyviau papildo jaunimas. Neturėdami daug santaupų jaunieji verslininkai dažniausiai imasi informacinių technologijų (IT) verslo, o patirties stygių kompensuoja veržlumu, rašo „Lietuvos žinios“.

Specialistai pastebi, kad verslininkų gretas vis aktyviau papildo jaunimas. Neturėdami daug santaupų jaunieji verslininkai dažniausiai imasi informacinių technologijų (IT) verslo, o patirties stygių kompensuoja veržlumu, rašo „Lietuvos žinios“.

Ko gero, per savo daugiametę konsultavimo patirtį esu ne kartą nužudęs jauną strazdą giesmininką, kai apskaičiavęs jo verslo planą parodžiau šio beviltiškumą. Tačiau nesu tikras, kad visais atvejais tos idėjos iš tiesų beviltiškos – kai kurie žmonės, ignoruodami objektyvią teisybę, sukuria sėkmingą verslą“, – pasakojo konsultacijas teikiančios įmonės „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ direktorius Gintas Umbrasas.

Jo manymu, kuriant visiškai naują nišinį verslą patirtis nebūtinai yra didžiausias pranašumas – gali pakakti vien jaunatviško maksimalizmo ir tikėjimo savo idėja. Tuo metu norint užsiimti tradiciniu verslu prieš tai patartina padirbėti samdomu darbuotoju ir pasisemti darbo patirties.

Sėkmę neša partnerystė

G.Umbrasas įsitikinęs, kad plėtoti naujas verslo šakas yra jaunų žmonių užsiėmimas, todėl šiuolaikinis verslas dažniausiai gimsta jaunų žmonių terpėje.

G.Umbrasas atkreipė dėmesį, kad pagyvenę žmonės kurti savo verslą paprastai nusprendžia ilgą laiką dirbę samdomais darbuotojais ir galiausiai nutarę, jog patys tokio paties pobūdžio įmonę galėtų valdyti sėkmingiau.

„Naujų idėjų įgyvendinimas paprastai siejamas su didele rizika, o juk kuo žmogus vyresnis, tuo labiau įklimpęs į pastovumo gniaužtus ir rizikuoti nelinkęs“, – sakė jis.

Konsultacijas teikiančios įmonės UAB „Finansų sprendimai“ direktorė Edita Slavinskienė patvirtino, kad pastaruoju metu jaučiamas verslininkų jaunėjimas, vidutinis jų amžius siekia apie 30 metų. Pašnekovės manymu, tai lemia geresnė informacijos apie verslo kūrimą sklaida, be to, žmonės tampa laisvesni – daugiau keliauja, taigi ir patys iš užsienio pasisemia žinių.

Vis dėlto E. Slavinskienė patikino, kad įmones steigia įvairaus amžiaus asmenys: jų amžius svyruoja nuo 20 iki 60 metų. „Geriausia, kai patirtis derinama su jaunatviškumu. Pavyzdžiui, kai yra du įmonės akcininkai: vienas turi patirties, yra apie 40 metų ar vyresnis, o kitas – jaunas, nes verslui taip pat labai reikalinga energija“, – sakė ji.

Nori patys sau vadovauti

„Swedbank“ smulkiojo verslo aptarnavimo departamento direktorės Jurgitos Blazgienės teigimu, per pastaruosius dvejus metus aktyviausi naujo verslo steigėjai yra 30-40 metų sulaukę asmenys. Jie sudaro 35–36 proc. visų pradedančiųjų savo verslą.

„Taip pat įdomu, jog per pastaruosius dvejus metus pastebime tendenciją, kad verslą pradėjo steigti jaunimas iki 20 metų. Pernai tokių steigėjų buvo 1 proc., kai 2010-aisiais beveik visai neužfiksuota“,– sakė ji.

Virginijus Doveika, SEB banko prezidento pavaduotojas ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius, teigė, kad nuosavą verslą Lietuvoje aktyviausiai nori kurti ir kuria 25–30 metų žmonės. Anot jo, taip pat pastebima, kad baigęs aukštąjį mokslą jaunimas vis dažniau nori būti pats sau darbdavys, o ne samdomas darbuotojas.

Bankai amžių vertina iš dalies

J. Blazgienė sakė, kad bendrąja prasme verslo kreditavimui įmonės vadovo amžius įtakos neturi, nes bankas nėra rizikos kapitalo organizacija ir finansavimą suteikia pagal klientų finansines galimybes: finansus, turtą, apyvartą, istoriją ir panašius rodiklius.

Tai, kad vertinant galimybę suteikti paskolą amžius įtakos neturi, teigė ir Aidas Ignatvičius, „Danske Bank“ Verslo bankininkystės tarnybos vadovas. Anot jo, svarbiausia pati verslo idėja, rizikos valdymas, galimybė pritraukti kitų finansavimo šaltinių ir konkurencinis idėjos pranašumas.

Tačiau V. Doveika neslėpė, kad tam tikra prasme bankas į amžių atsižvelgia, nes verslininko įgūdžiai vystyti verslą, jo piniginė situacija ir galimybė vykdyti finansinius įsipareigojimus iš dalies siejasi su verslininko amžiumi. „Tačiau amžius nėra esminis rodiklis – net 22 metų žmogus, turintis gerą ir potencialią verslo idėją, gali gauti paskolą“,– patikino pašnekovas.

Anot jo, jaunimo segmente vyrauja IT pakraipos verslo idėjos ir siekiai. Nemažai jaunų verslininkų koncentruojasi ties internetinių puslapių, kompiuterinių programų mobiliesiems įrenginiams kūrimu. „Iš esmės jaunimas orientuojasi į kūrimą tokių paslaugų, kur, bent jau pačioje pradžioje, nereikėtų didelių investicijų“, – reziumavo V. Doveika.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.