Verslas

2021.08.05 05:30

Lietuvos kelionių organizatoriai apie padėtį Turkijoje: vieni keliautojai jau renkasi kitas kryptis, kiti – gaisrų centrus

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.08.05 05:30

Turkiją siaubiant gaisrams Lietuvos kelionių organizatoriai teigia esantys pasirengę keliautojus perkelti į kitus viešbučius ar netgi parskraidinti atgal, jeigu padėtis blogėtų. Vis dėlto, pastebi bendrovių atstovai, kelialapius jau įsigiję žmonės jų neatsisako, o kai kurie netgi nori vykti į gaisravietes.

Kaip nurodo kelionių organizatoriaus „Tiketa Tour“ atstovė Lina Švederauskaitė, nuo pirmųjų pranešimų bendrovė dirba specialiu režimu – 24 valandas per parą – siekdama nuolat palaikyti bendravimą su klientais ir suteikti pagalbą.

„Viešbučių administracijos taip pat bendradarbiauja kitu režimu, tad gauname naujausią informaciją ne tik iš specialių oficialių tarnybų, bet ir iš jų realiu laiku. Gaisrai palietė skirtingus regionus, tad savarankiškų kelionių per lankytinas ar pažintines vietas galimybės nors ir nėra visiškai atšauktos, bet stipriai apribotos. Mes savo ruožtu rekomenduojame laikinai susilaikyti nuo jų“, – sako L. Švederauskaitė.

Pasak jos, kol kas sudėtingiausia situacija fiksuota Bodrume, kuriame atostogas siūlė kiti kelionių organizatoriai: „Jų turistai buvo evakuojami laivais iš viešbučių. Mes neorganizuojame kelionių į minėtą regioną, mūsų viešbučiai – kituose kurortuose, kurie šiuo metu yra gerokai saugesni. Vis dėlto keliems klientams rekomendavome atostogas praleisti kituose regionuose įsikūrusiuose viešbučiuose, nei jie pasirinko.“

L. Švederauskaitė patikslina, kad keli Sidėje atostogauti pasirinkę keliautojai buvo perkelti į Kemerą.

„Keliones į Turkiją vykdome savo orlaiviu, tad esame pasiruošę nedelsdami priimti atitinkamus sprendimus, jei tik kiltų bent menkiausias poreikis, o situaciją sekame labai aktyviai ir per tarnybas, partnerius, ir tiesiogiai per savo atstovybę Turkijoje“, – komentuoja L. Švederauskaitė.

Didžiajai daliai Lietuvos keliautojų pavojus nekyla

„Tez Tour“ Ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė taip pat tvirtina, kad bendrovė situaciją Turkijoje stebi labai atidžiai: „Mūsų kolegos Turkijoje informavo, kad gaisrai Antalijos ir Bodrumo kurortuose šiuo metu yra lokalizuoti, situacija valdoma. Dangus giedras, gaisrų dūmų kurortuose nesimato. Tačiau, priklausomai nuo vėjo krypties, kai kuriuose kurortuose dar gali būti jaučiamas dūmų, degėsių kvapas.“

Kaip nurodo I. Aukštuolytė, bendrovės atstovai patikino, kad pavojaus turistams nėra. „Viešbučiai, kuriuose ilsisi mūsų poilsiautojai, saugiu atstumu nutolę nuo gaisrų židinių, todėl turistams nėra priežasčių nerimauti. Keliautojų judėjimas nėra apribotas, tik laikinai nevykdomos kai kurios ekskursijos“, – priduria I. Aukštuolytė.

Jos teigimu, turistams, esant poreikiui, sudaromos galimybės keisti viešbutį. Dėl kylančių klausimų ar nesklandumų keliautojai visą parą gali kreiptis karštąja linija.

Bendrovės „Novaturas“ komunikacijos vadovė Dovilė Zapkutė LRT.lt teigia, kad, vos tik sužinojus apie Turkijos pietuose kilusius gaisrus, dar praėjusią savaitę visiems keliautojams, įsigijusiems kelionę per „Novaturą“, buvo pasiūlyta persikelti į kitus viešbučius.

„Kalnuose kilę gaisrai mūsų kurortinių miestelių nepasiekė, partneriai informavo, kad, kilus gaisrams, priklausomai nuo vėjo krypties, tam tikrose vietovėse jautėsi dūmų kvapas ar vėjo atnešti pelenai. Iki šio momento devynis mūsų keliautojus iš Lietuvos ir Latvijos perkėlėme į kitus viešbučius, ten jie tęsia savo atostogas. Persikėlusių keliautojų skaičius nėra didelis, kadangi mūsų viešbučiai yra toliau nuo įvykių vietos“, – komentuoja D. Zapkutė.

Esantiesiems toli nuo gaisravietės keisti kelionės detalių gali nepavykti

D. Zapkutė priduria, kad galimybė persikelti į kitus viešbučius išlieka tiek Turkijoje jau esantiems, tiek ketinantiems keliauti žmonėms.

„Turkija mobilizavo didžiules pajėgas, pasitelkdama ir kitų valstybių pagalbą, kad gaisrai būtų suvaldyti ir užgesinti kuo greičiau. Mūsų organizuojamos kelionės šiuo metu vyksta, kaip suplanuota, oro uostų veikla nesutrikusi, keliautojai iš oro uosto kaip įprastai pervežami į savo išsirinktus viešbučius. Nuolatos bendraujame su savo partneriais ir atstovais Turkijoje, jei tik reikės, esame pasiruošę iškart reaguoti ir pasirūpinti savo keliautojais“, – tikina D. Zapkutė.

Kelionių organizatoriaus Tedo.lt įkūrėjas ir vadovas Tadas Kertenis taip pat atkreipia dėmesį, kad gaisrų situacija daugelyje regionų jau kontroliuojama. Pašnekovas teigia pastebintis, kad kai kurie keliautojai šiek tiek išsigandę, tačiau prireikus jiems sudaromos galimybės kelionės sąlygas keisti.

„Turkija yra didelė, ne visiems tie gaisrai turi įtakos. Kai kuriuos atkalbame, kad nėra ko bijoti. Kai kurie klientai sako „mes bijome keliauti“ ir mes tai suprantame, be jokių problemų ką nors keičiame. Bet kai jų viešbutis, pavyzdžiui, yra 70 km nuo gaisro, tiesiog pasakome, kad jums turbūt pakeitimai negalioja, nes už tokio atstumo nelabai kas ir matysis. Toks yra sprendimas“, – komentuoja T. Kertenis.

Vietoje Turkijos kai kurie keliautojai renkasi kitas kryptis, kiti – gaisrų centrus

Kelionių organizatorių atstovai teigia, kad norinčiųjų vykti į Turkiją skaičius šiek tiek sumažėjo, tačiau jau įsigiję keliones keliautojai jų neatšaukia.

„Kol kas nė vienas keliautojas dėl situacijos Turkijoje nėra atsisakęs planuotos kelionės. Skrydžius vykdome pagal iš anksto numatytą grafiką“, – tvirtina I. Aukštuolytė.

L. Švederauskaitė pastebi, kad yra pasitaikę užklausų, kai keliautojai nori vykti būtent į gaisrų apimtas vietas. „Atostogas organizuojame tik į tuos regionus, kurie yra saugesni ir kuriuose esantys viešbučiai tęsia veiklą, kaip planavę. Jei situacija keisis iš esmės, būsime lankstūs kaip visuomet. Bet šiuo metu sulaukėme net kelių grupių, norinčių vykti į stichijų centrus ir fiksuoti gaisrus“, – atskleidžia ji.

T. Kertenis teigia su tokiomis užklausomis nesusidūręs ir priduria pastebintis, kad daugiau besikreipiančių keliautojų dabar renkasi kitas kryptis, tačiau Turkija vis tiek išlieka pasirinkimų sąraše. Vis dėlto, jeigu kelialapius jau įsigiję žmonės dėl gaisrų norėtų jų atsisakyti, esant pagrįstų priežasčių, tokia galimybė būtų sudaryta.

„Jei žmonės nori atsisakyti, tai, jeigu tai tikrai turi įtakos kelionei, be kalbų keičiame datą ar randame kitą sprendimą. Bet tik tiems, kuriems tai tikrai turi įtakos. Tie, kuriems įtakos nėra, galbūt tiesiog randa tokią priežastį ir nori atsisakyti kelionės. Galbūt apskaičiuoja, kad nebeturi pinigų, galbūt brangiau išeis, negu jie prieš tai galvojo, tad gaisras tampa priežastimi“, – pastebi T. Kertenis.

Ragina nepanikuoti: jeigu skrydžiai vykdomi, vadinasi, ministerija įvertino riziką ir tai leidžia

Dėl artėjančios kelionės nerimaujančius keliautojus organizatoriai ragina susisiekti ir išsiaiškinti kylančius klausimus. Jie taip pat patikina, kad visą reikiamą informaciją suteiks kelionių organizatorius ir, esant reikalui, kelionė bus koreguojama ar netgi atšaukta.

„Žmonės turėtų nepanikuoti. Jeigu skrydžiai vykdomi, vadinasi, Užsienio reikalų ministerija leidžia tai daryti ir jie įvertino rizikas, organizatoriai įsivertina rizikas ir kaštus. Juk niekas nenorės skraidinti tam, kad paskui parskraidintų atgal. Viskas kol kas gerai. Jeigu bus negerai, tai ką – nutrauksime skrydžius, grąžinsime pinigus ir siūlysime rinktis kitą kelionę“, – teigia T. Kertenis.

Kaip nurodo Užsienio reikalų ministerija, Lietuvos Respublikos ambasada Turkijoje atidžiai seka situaciją, susijusią su gaisrais Antalijos ir Marmario regionuose. Šiuo metu situacija yra valdoma, 90 proc. gaisrų lokalizuoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.