Verslas

2021.08.04 11:39

Vainienė įspėja, kas laukia mažų parduotuvių po naujų ribojimų įvedimo: ten bus didelė epidemiologiškai neapgalvota koncentracija

atnaujinta 12.42
Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.08.04 11:39

Vertindama Vyriausybės siūlymą į dideles parduotuves įleisti tik galimybių pasą turinčius asmenis, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė LRT.lt sako, kad dėl didelio lankytojų srauto didieji prekybos tinklai nebūtų pajėgūs vykdyti tokią patikrą.

Vyriausybė siūlo, jog žmonės, neturintys galimybių paso, galėtų apsipirkti tik iki 1,5 tūkst. kv. metrų ploto maisto, veterinarijos, optikos parduotuvėse ir vaistinėse, turinčiose atskirą įėjimą iš lauko.

Reaguodama į Vyriausybės siūlymus, R. Vainienė LRT.lt, kad įgyvendinti tokio masto parduotuvių lankytojų patikrą būtų išties sudėtinga.

„Surinkome informaciją apie penkių didžiausių prekybos tinklų tokio dydžio [1,5 tūkst. kv. m] parduotuvių srautus. Galiu pasakyti, kad jeigu būtų nustatytas 1,5 tūkst. kv. m prekybinio ploto reikalavimas, kai kasdien ten apsilanko vidutiniškai apie 470 tūkst. lankytojų, nelabai įsivaizduojame technines galimybes patikrai įgyvendinti. Ir kaip Registrų centras, kuris teikia tą funkcionalumą galimybių pasą patikrinti, ar jis atlaikytų tokius krūvius, ypač tuo metu, kai būna piko valandos“, – svarsto R. Vainienė.

Anot Vainienės, toks reikalavimas apsunkintų ir galimybių pasą turinčių gyventojų kasdienybę.

„Gyvenimas būtų apsunkintas ne tiems, kurie neturi galimybių paso, o būtent tiems, kurie turi. Jie eitų ir turėtų praeiti patikrą formuojantis eilėms. Ir ar nebus taip, kad pamatę tą eilę žmonės ir su galimybių pasais eis į mažesnes parduotuves ir tada ten susimaišys ir turintieji galimybių pasą, ir jo neturintieji. Ten bus didelė epidemiologiškai neapgalvota koncentracija“, – komentavo R. Vainienė.

Jos manymu, prekybinio ploto reikalavimas turėtų būtų didinamas bent iki 2500 kv. m. prekybinio ploto. „Geriau būtų 5, geriausia būtų 10 [tūkstančių – LRT.lt]“, – priduria R. Vainienė.

Siūlymą vadina pertekliniu

Turgaviečių ir prekyviečių asociacijos prezidentas Vytenis Butkevičius sakė, kad toks sprendimas, jo akimis, būtų perteklinis. Jis kelia klausimą, kodėl turgavietėse, kurių dauguma stūkso atvirose erdvėse, reikėtų taikyti tokias pačias sąlygas, kaip ir prekybos centruose.

„Dauguma turgaviečių yra atvirame lauke. [...] Užsikrėsti gryname ore laikantis atstumų yra labai maža tikimybė – tai yra uždarų patalpų liga. Net ir uždari pavilijonai turgavietėse turi labai gerą ventiliaciją ir dideles erdves, kur galima išlaikyti visus atstumus“, – teigė manantis V. Butkevičius.

Vis dėlto, jeigu būtų priimti siūlymai į prekybos vietas įleisti tik galimybių pasą turinčius asmenis, anot V. Butkevičiaus, tai turgavietėms nesukeltų sunkumų vykdant lankytojų patikrą.

„Tai labai paprasta. Kiekviena turgavietė turi įėjimus, išėjimus, galima pastatyti žmones, kurie tikrintų – čia jokių problemų nėra“, – pažymėjo jis.

Sako, kad svarstoma nediskutuojant

Paklaustas, kaip vertina siūlymą renginiuose leisti lankytis tik turint galimybių pasą, Renginių industrijos asociacijos valdybos pirmininkas Valdas Petreikis tvirtino besidžiaugiantis, kad Vyriausybė svarsto priemones, kuriomis būtų galima išvengti visiško užsidarymo. Kitą vertus, anot jo, minėti instrumentai eilinį kartą svarstomi nediskutuojant su renginių asociacijomis.

„Kiek žinau, nei su manimi asmeniškai, nei su mano kolegomis nebuvo kalbama apie tuos principus, kuriais bus remiamasi galvojant apie naujus ribojimus“, – sakė V. Petreikis.

Jis akcentavo ir tai, kad veiklos nėra skirstomos į saugias ir nesaugias. „Mes matėme vasarą vykusius renginius, tiek tuos, kurie buvo organizuojamami profesionaliai, tiek tuos, kurie buvo organizuojami neprofesionaliai, ir jokių problemų su tuo nebuvo. Todėl klausimas, kodėl yra ribojamos tos veiklos, kurios yra saugios“, – apie atvirose erdvėse organizuojamus renginius kalbėjo V. Petreikis.

Kaip bebūtų, jo manymu, ribojimai visiems sektoriams turėtų būti tolygūs. „Kodėl vienas sektorius uždaromas stipriau, kitas – mažiau. Visi šie dalykai yra neaiškūs“, – teigė V. Petreikis.

Vyriausybės nutarimo projekte numatyta, kad pagrindiniai pakeitimai dėl apribotų paslaugų ir veiklų žmonėms, neturintiems galimybių paso, įsigaliotų nuo rugsėjo 13 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.