Verslas

2021.08.03 19:18

Darbdaviai įvertino siūlymą nušalinti neskiepytus darbuotojus: įstatymus vykdys, bet vieni – pyragu, kiti – botagu

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.08.03 19:18

Dalis didžiausių šalies įmonių sako palaikančios Vyriausybės siūlymą leisti nušalinti nuo darbo skiepytis atsisakančius darbuotojus, tačiau baiminasi, kad, nušalinus vieną, kitą darbuotoją surasti bus labai sunku. Savo ruožtu pagrindinis „Norfos“ akcininkas Dainius Dundulis tikina neversiantis darbuotojų skiepytis, nes tai yra jų asmeninis apsisprendimas. 

Dar praėjusią savaitę premjerė Ingrida Šimonytė užsiminė, kad Vyriausybė žada teikti įstatymo pakeitimo projektą Seimui, pagal kurį nepasiskiepijusius darbuotojus būtų galima nušalinti nuo darbo.

Lietuvos verslo, Darbdavių ir Pramonininkų konfederacijos teigė palaikančios tokį sprendimą, o Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija piktinosi tokia tvarka ir pažymėjo, kad darbas žmogui yra gyvybiškai svarbus, todėl negali būti atimtas.

LRT.lt kreipėsi į didžiausias šalies įmones su prašymu pakomentuoti, kaip jos vertina Vyriausybės siūlymą leisti nuo darbo nušalinti nepasiskiepijusius asmenis bei kokias skatinamąsias priemones siūlo pasiskiepijusiems. Dalis jų palaiko Vyriausybės siūlymą, tačiau bijo, kad nušalinus darbuotoją nebebus kam dirbti. Kitos bendrovės nuo platesnių komentarų susilaiko.

D. Dundulis: skiepai turi būti savanoriškas žmogaus sprendimas

„Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas Dainius Dundulis LRT.lt pažymėjo, kad „Norfa“ vykdys visus Vyriausybės nutarimus, nesvarbu, ar jie bendrovei patinka, ar ne, tačiau baiminamasi, kad prireikus nušalinti darbuotojus nebus kam dirbti.

„Jeigu nepasiskiepijusį darbuotoją reikės nušalinti nuo darbo, tai iš pradžių, manau, tikrai bus momentas, kada trūks darbuotojų. Bet paprastai po kurio laiko viskas susitvarko“, – sako D. Dundulis.

Jis taip pat pažymi, kad „Norfa“ savo darbuotojams nei draudžia, nei skatina skiepytis, nes tai turi būti žmogaus savanoriškas apsisprendimas.

„Mes nei skatiname, nei draudžiame skiepytis. Tai turi būti savanoriškas žmogaus sprendimas. Aš esu pasiskiepijęs, manau, kad skiepai reikalingi, tačiau darbuotojų dėl privalomo skiepijimo tikrai nespausime“, – sako verslininkas.

Remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis, „Norfoje“ iš viso dirba 3 390 darbuotojų, o iš jų imunitetą turi 70–79 proc.

„Viada“: jeigu versime darbuotojus skiepytis privaloma tvarka, galime juos prarasti

Naftos produktais prekiaujančios ir degalinių tinklą valdančios bendrovės „Viada“ Mažmeninės prekybos direktorius Vytautas Bacevičius sako, kad įmonė palaiko visas Lietuvos valdžios pastangas kovoti su pandemija. Vis dėlto nuogąstaujama, kad nušalinus darbuotojus bus sunku rasti pamainą.

„Valstybė, darbdaviai, tarp kurių ir mūsų įmonė, turime vieningai komunikuoti apie skiepų svarbą, naudą darbuotojams ir skatinti, sudaryti patogias sąlygas pasiskiepyti. Nepaisant to, nerimaujame, kad, jeigu versime darbuotojus skiepytis privaloma tvarka, galime juos prarasti. Ne paslaptis, kad pastaruoju metu daugelis Lietuvos įmonių susiduria su darbuotojų trūkumu, mūsų įmonė – ne išimtis“, – akcentuoja V. Bacevičius.

„Viadoje“ dirba 1 115 darbuotojų, o tarp jų imunitetą įgiję 60–69 proc. V. Bacevičius pažymi, kad pirminė darbuotojų pasipriešinimo banga dėl vakcinacijos buvo susijusi su nežinomybe ir informacijos stoka, tačiau vėliau skiepijimo mastas išaugo, o pasiskiepijusiųjų laukė dovanos.

„Kviesdami degalinių kolektyvus dar aktyviau skiepytis ir saugoti vienam kito sveikatą, skyrėme skatinamąją priemonę – po 50 eurų vertės „Viados“ dovanų kortelę kiekvienam darbuotojui, tų degalinių kolektyvams, kur visi darbuotojai yra pasiskiepiję ar persirgę arba turi antikūnų“, – teigia V. Bacevičius.

„Girteka Logistics“: griežtesnės taisyklės paspartins vakcinaciją

Logistikos bendrovėje „Girteka Logistics“, kurioje dirba 1 300 darbuotojų, imunitetą yra įgiję 60–69 proc. darbuotojų.

Bendrovės rinkodaros ir komunikacijos vadovas Simonas Bartkus sako, kad įmonė Vyriausybės siūlymą dėl privalomos vakcinacijos palaiko.

„Kompleksiškai taikomas, griežtesnes vakcinaciją skatinančias priemones vertiname teigiamai – jos padės užtikrinti greitesnį vakcinacijos tempą ir bent iš dalies leis greičiau grįžti į ankstesnį įprastą gyvenimą“, – sako S. Bartkus.

Jis tikina, kad siekiant paskiepyti daugiau darbuotojų jie aktyviai informuojami apie skiepų naudą ir galimybes pasiskiepyti Lietuvoje bei užsienio šalyse, kuriose veikia įmonės padaliniai.

„Savo iniciatyva organizuojame administracijos darbuotojų skiepijimą darbo vietose – biuruose, vairuotojams sudarome patogią galimybę pasiskiepyti didžiausiose mūsų transporto bazėse Vilniuje ir Šiauliuose. Taip pat kolegas, grįžusius ar išvykstančius į reisą, skatiname testuotis ir testus apmokame bendrovės lėšomis“, – vardija S. Bartkus.

„Maxima“: pasiskiepijusiesiems – 10 eurų „Eurovaistinės“ dovanų kuponas

Prekybos tinko „Maxima“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė Vyriausybės siūlymo nekomentuoja, tačiau pažymi, kad tokios kraštutinės priemonės turbūt netaikytų

„Manome, kad tokios kraštutinės praktikos neteks taikyti. Tikime savo darbuotojų sąmoningumu ir labai džiaugiamės, kad sparčiai daugėja pasiskiepijusių kolegų“, – teigia E. Dapkienė.

Ji taip pat pažymi, kad įmonė palaiko kolegas, kurie priima sprendimą ir pasiskiepija nuo COVID-19.

„Jiems atsidėkodami suteikiame 10 eurų vertės „Eurovaistinės“ dovanų kuponus. Tai yra simbolinė padėka už sąmoningai priimtą sprendimą, kuris ne tik mūsų kolektyve padės užtikrinti saugią darbo aplinką, bet ir visai visuomenei leis greičiau grįžti į įprastą gyvenimą“, – sako ji.

Šiuo metu „Maximoje“ dirba 13 360 darbuotojų, o iš jų 70–79 proc. turi imunitetą.

„Iš viso per 8,5 tūkst. „Maximos“ darbuotojų jau yra pasiskiepiję pirmąja vakcinos doze. Turime kolektyvų, kuriuose beveik 100 proc. yra pasiskiepijusių. Galimą imunitetą nuo COVID-19 jau turi 74 proc. aktyviai dirbančių „Maximos“ darbuotojų. Šis rezultatas mus džiugina, o besiskiepijančių nuo COVID-19 darbuotojų skaičius didėja kasdien“, – tikina E. Dapkienė.

„Telia Lietuva“: apsvarstyme, ar Vyriausybės siūlymą taikytume įmonės veikloje

Įmonės „Telia Lietuva“ atstovas Audrius Stasiulaitis vertindamas Vyriausybės siūlymą pažymi, kad „Telia“ visą laiką vadovaujasi įstatymais ir palaiko atsakingų institucijų iniciatyvas, kuriomis siekiama užkirsti kelią viruso plitimui ir taip stabdyti naujus užsikrėtimus.

„Jei bus priimtas nutarimas, kuris leis nušalinti skiepytis atsisakiusius darbuotojus, mes irgi apsvarstyme, ar jį taikyti įmonės veikloje“, – pažymi A. Stasiulaitis.

Jo teigimu, šiuo metu didžioji dalis bendrovės „Telia Lietuva“ darbuotojų jau yra pasiskiepiję, todėl tvarka dėl nesiskiepijusiųjų nušalinimo įmonės veiklai didelės įtakos neturėtų.

„Esame technologijų bendrovė, vadovaujamės mokslo, o ne sąmokslų principais, todėl tikime ir darbuotojų sąmoningumu saugant save, savo artimus, kolegas ir visuomenę. Savo darbuotojams reguliariai teikiame ne saldainius ar prizus, o naujausią atsakingų Lietuvos tarnybų informaciją, rengiame tiesiogines transliacijas ir susitikimus su žinomais šalies mokslininkais bei epidemiologais, atsakome į visus jiems kylančius klausimus“, – priemones, kuriomis skatinami darbuotojai vakcinuotis, vardija bendrovės atstovas.

„Telia Lietuva“ turi 2 105 darbuotojus, iš jų 80–89 proc. turi įgiję imunitetą.

„Circle K Lietuva“: svarstomą tvarką vertiname kaip įrankį prireikus spręsti konfliktines situacijas

Degalinių tinklą valdančios „Circle K Lietuva“ Žmogiškųjų išteklių departamento direktorė Margarita Plešakienė LRT.lt sako, kad vakcinacija skatinama dialogu, o Vyriausybės svarstomą tvarką įmonė vertina kaip įrankį prireikus spręsti konfliktines situacijas.

„Tikime, kad atviras ir nuoširdus dialogas padės didinti imunitetą turinčių darbuotojų dalį. Vyriausybės svarstomą tvarką vertiname kaip įrankį prireikus spręsti išskirtines ar konfliktines situacijas, nebent ja būtų nustatyta prievolė vakcinuotis visiems tiesiogiai su klientais dirbantiems paslaugų sektoriaus darbuotojams“, – pažymi M. Plešakienė.

Jos teigimu, „Circle K Lietuva“ vienareikšmiškai pasisako už skiepus, kurie suteikia apsaugą vakcinuotam žmogui ir parodo atsakomybę visuomenei.

„Todėl dinamiškai kintant pandeminei situacijai aktyvią edukaciją šia tema tęsime. Neabejodami tuo, kad asmeninė skiepo nauda yra išties didelė, papildomomis naudomis vakcinavimosi neskatiname, tačiau darbuotojui apmokame darbo laiką, jei skiepas paskirtas darbo valandomis“, – akcentuoja M. Plešakienė.

Įmonėje „Circle K Lietuva“ dirba 995 žmonės, o 60–69 proc. jų jau turi susiformavusį imunitetą.

„Ignitis“: pasiskiepijusieji gali pasinaudoti apmokama laisva diena

Bendrovės „Ignitis“ atstovas Lukas Zadarackas sako, kad įmonė Vyriausybės siūlymų nevertina.

Jis pažymi, kad rūpinantis darbuotojų sveikata visi „Ignitis grupės“ įmonių darbuotojai po gautos vakcinos dozės, esant poreikiui, gali pasinaudoti apmokama laisva diena, vadinamuoju skiepadieniu.

„Be to, dėmesį į vakcinavimo naudą, siekiant apsaugoti save, šeimos narius ir visą visuomenę, tiesioginėje komunikacijoje darbuotojams nuolat atkreipia ir bendrovių vadovai. Taip pat „Ignitis grupės“ įmonės, vos tik tam buvo sudarytos sąlygos, įtraukė savo darbuotojus į prioritetinio skiepijimo grupes ir aktyviai informavo juos apie šią sudarytą galimybę“, – akcentuoja L. Zadarackas.

Visose „Ignitis“ įmonėse dirba per 3 800 darbuotojų, o imunitetą turinčių asmenų skaičius svyruoja nuo 70 iki 100 proc. Bendrovėje „Ignitis“ pasiektas 80–89 proc. imunizacijos lygis, „Ignitis grupė“ – 90–100 proc., „Ignitis gamyba“ – 80–89 proc., ESO – 70–79 proc.

„Lidl“: pasiskiepijusiems darbuotojams – termogertuvė, sportinis rankšluostis arba paplūdimio krepšys

Prekybos tinklo „Lidl“ atstovė Lina Skersytė sako, kad bendrovė politinių sprendimų nekomentuoja, ir pažymi, kad pastarosiomis savaitėmis pastebimas vakcinuotis apsisprendusių darbuotojų suaktyvėjimas.

„Skatiname ir palaikome sprendimą skiepytis, todėl darbuotojams, kurie vyksta skiepytis darbo metu, šį laiką apmokame kaip darbo valandas ir padengiame transporto kelionės išlaidas.

Vakciną gavęs darbuotojas taip pat gali pasirinkti prekybos tinklo jam paruoštą padėkos dovaną – termogertuvę, sportinį rankšluostį arba paplūdimio krepšį. Pastarosiomis savaitėmis prie „Lidl“ parduotuvių kartu su miestų savivaldybėmis vykdome vakcinaciją, tad darbuotojai taip pat turi galimybę pasiskiepyti darbo vietoje“, – vardija L. Skersytė.

Bendrovės „Lidl Lietuva“ parduotuvėse dirba 2 520 darbuotojų, iš jų 70–79 proc. turi imunitetą.

„Iki“: pasirinkome eiti šviečiamuoju keliu

Prekybos tinklo „Iki“ atstovė spaudai Vaida Budrienė sako, kad siekiant didinti vakcinavimo mastą priimtas sprendimas tai daryti ne prievarta, o pasitelkiant švietimą.

„Įstatymus, kurie bus priimti, mes vykdysime, tačiau, jeigu kalbame apie vakcinaciją, jau nuo pat pradžių buvome pasirinkę eiti šviečiamuoju keliu“, – sako ji.

Šiuo metu „Iki“ dirba 5 905 darbuotojai, iš jų 70–79 proc. turi imunitetą.

„Tokie skaičiai mums tikrai yra dideli, nes dar prieš 3 savaites turėjome 47 proc. imunizuotų žmonių. Suveikė tai, kad savivaldybes kvietėme skiepobusus statyti parduotuvių stovėjimo aikštelėse, kur galėtų pasiskiepyti ir mūsų darbuotojai. Be to, dalis žmonių skiepytis atėjo tada, kai buvo įvestas privalomas testavimas prekybos sektoriaus darbuotojams“, – aiškina „Iki“ atstovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.