Verslas

2021.08.03 15:10

Svarstomas naujas siūlymas: be galimybių paso – tik į mažas būtiniausių prekių parduotuves

atnaujinta 16.07
Jonas Deveikis, LRT.lt2021.08.03 15:10

Ekonomikos ir inovacijų ministerija svarsto siūlymą galimybių paso neturinčius asmenis įleisti tik į mažas būtinųjų prekių parduotuves. Savo ruožtu prekybininkai paruošė kitokį siūlymą – į visus didžiuosius prekybos centrus ar nebūtinųjų prekių parduotuves – tik su galimybių pasu. 

Jeigu Lietuvoje bus įvedamas trečias karantinas, Vyriausybė žada svarstyti pasiūlymą į didesnes nei 1500 ar 2500 kv. m prekybos vietas įsileisti tik tuos klientus, kurie turės galimybių pasą, o norinčiųjų patekti mažesnes parduotuves, prekiaujančias būtinosiomis prekėmis, jo nebūtų reikalaujama, informuoja portalas lrytas.lt

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė delfi.lt taip pat teigė, kad svarstoma, jog be galimybių paso būtų galima lankytis tik būtiniausių prekių parduotuvėse.

„Jeigu bus taip, kad tik tam tikros maisto parduotuvės dirbs be galimybių paso, kalbame apie vaistus, maistą, gyvūnų prekes ir kitas vadinamąsias būtinąsias paslaugas, tai jų poreikis tikrinti galimybių pasą būtų pagal dydį. Tačiau tai dar preliminarios diskusijos. Kada jau bus nuspręsta, tada jau bus galima kalbėti tiesiai“, – sakė ministrė A. Armonaitė.

LRT.lt dėl šių siūlymų kreipėsi į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją, kuriame rašoma, kad ir neturintiems galimybių paso bus siekiama užtikrinti visas galimybes įsigyti būtinųjų prekių.

„Šiuo metu tarp skirtingų institucijų vis dar derinamos galimos pandemijos valdymo priemonės. Rytoj Vyriausybė svarstys ir tvirtins COVID-19 pandemijos valdymo priemones, nustatant ir galimybių paso naudojimo sąlygas. Siekiama, kad blogėjant epidemiologinei situacijai, šalies verslas nebūtų uždarytas, o galėtų veikti. Todėl šiam tikslui pasiekti būtų pasitelkiamas galimybių pasas. Numatoma, kad ten kur bus numatomos veiklos su galimybių pasu – nebūtų ploto, žmonių srauto ir kitų reikalavimų. Svarbu pažymėti, kad ir neturintiems galimybių paso bus siekiama užtikrinti visas galimybes įsigyti būtinųjų prekių“, – rašoma ministerijos pateiktame atsakyme.

Nuo kada bus pradėti taikyti minėti ribojimai – taip pat nežinia, nors praėjusią savaitę Vyriausybė nusprendė, kad papildomi ribojimai ir draudimai bus įvedami, kai COVID-19 pacientams skirtų užimtų lovų skaičius pasiekis 250.

Rugpjūčio 4 d. iš COVID-19 pacientams skirtų lovų užimtos buvo 177.

R. Vainienė: bijome pirkėjų reakcijos

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė LRT.lt taip pat teigė girdėjusi minėtus siūlymus, tačiau ne iš Vyriausybės.

„Deja, apie tai sužinojau ne iš mūsų valdžios institucijų, nors mes ir bendraujame“, – sako R. Vainienė.

Anot jos, Lietuvos prekybos įmonių asociacija dar praėjusią savaitę Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pateikė savo pasiūlymą, kaip būtų galima riboti galimybių paso neturinčių žmonių patekimą į parduotuves.

„Remiantis mūsų pasiūlymu, galimybių paso būtų reikalaujama visose nebūtinųjų prekių parduotuvėse ir tose būtinųjų prekių parduotuvėse, kurių dydis viršija 10 tūkst. kv. m. Tokiu atveju prekybos centruose, kur yra virš 10 tūkst. kv m., visi, nesvarbu, ar ten būtų vaistinė, ar maisto prekės, ar kitos, turėtų prašyti galimybių paso“, – aiškina R. Vainienė.

Prekybos centruose, kurių plotas mažesnis nei 10 tūkst. kv. m, nesvarbu, ar veiks būtinųjų, ar nebūtinųjų prekių parduotuvės, galimybių paso nebūtų prašoma. O štai visoms ne prekybos centruose įsikūrusioms nebūtinųjų prekių parduotuvėms reikėtų iš klientų prašyti galimybių paso.

Galimybių paso, anot R. Vainienės, didžiuosiuose prekybos centruose būtų galima prašyti prie pagrindinių įėjimų, tačiau tai parduotuvių lankytojams sukeltų daug nepatogumų.

„Didžiuosiuose prekybos tinkluose per dieną apsilanko iki 600 tūkst. pirkėjų. Aš neįsivaizduoju tokių galimybių paso įgyvendinimo galimybių, kurios leistų tiek galimybių pasų patikrinti. Paprastuoju būdu, pastačius žmogų prie durų su aparatu nuskenuoti pasus galima, kada yra keli šimtai pirkėjų. Tačiau nuskenuoti, kada pirkėjų yra tūkstančiai, neįmanoma“, – tikina R. Vainienė.

Be to, bijoma, kad tokie reikalavimai gali sukelti didelį pirkėjų nepasitenkinimą.

„Nesame tikri, ar tokia tvarka nekels klientų pasipiktinimo. Jau dabar pirkėjai labai piktinasi dėl privalomo kaukių dėvėjimo. Jie teigia, kad tai yra neteisėtas reikalavimas, kad patys prekybininkai jį susigalvojo, samdo advokatus ir bando įrodyti, kad kaukes galima nešioti tik per karantiną. Tokių konfliktų yra padaugėję. Todėl mes bijome to emocinio krūvio, kai į būtųjų maisto prekių parduotuves negalės patekti tie, kurie neturės galimybių paso“, – baiminasi R. Vanienė.

LRT.lt primena, kad galimybių pasą gauna nuo COVID-19 pasiskiepiję, virusine liga persirgę ir turintys neigiamą koronaviruso testo rezultatą asmenys.

Antigeno testas galioja 48 val. nuo ėminio paėmimo momento, o SARS-CoV-2 PGR tyrimas – 72 val. nuo ėminio paėmimo momento. Galimybių pasą gali gauti tie, kurie persirgo COVID-19, jei nuo teigiamo testo rezultato nepraėjo daugiau negu 210 dienų.

Armonaitė: ribojimai neturi trukdyti pasiskiepijusiems žmonėms

Ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė savo „Facebook“ paskyroje pažymėjo, kad sparčiai plintant naujai COVID-19 atmainai, ji mato 3 pagrindinius tikslus: „Pirma, švietimas turi veikti ir vaikai turi eiti į mokyklas, susitikti su savo draugais, bendraamžiais, mokytojais. Antra, ekonominės veiklos turi veikti. Trečia, sveikatos paslaugos turi būti prieinamos visiems, kam jos reikalingos, ne tik COVID pacientams.

Ar įmanoma tai pasiekti, kai delta ir kitos naujos atmainos yra labiau užkrečiamos, sparčiai plinta tarp nesiskiepijusių žmonių, o ligoninių užimtumas pildosi jaunesniais pacientais? Manau, kad taip, nes mes turime vakciną, kuri yra visiems prieinama nuo Palangos tilto iki akropolių. Galima pasirinkti, kokio gamintojo vakcina skiepytis ir už tai nereikia mokėti. Skiepykimės! Taip pat turime išmanų, sukurtą ir pavasarį išbandytą įrankį – galimybių pasą, kuris leidžia kontroliuoti pandemiją išvengiant visiškų uždarymų“, – sako A. Armonaitė.

Jos teigimu, Ekonomikos ir inovacijų ministerija dėl galimybių paso panaudojimo siūlo tris aspektus.

„Pirma, ribojimais netrukdyti žmonių, kurie yra pasiskiepiję. Visų veiklų, kurioms taikomas galimybių pasas (GP), reikia neriboti jokiais kitais papildomais ribojimais, kaip pvz. atstumai, kaukės ir pan. Jeigu veiki su GP – tiek klientams, tiek paslaugos teikėjui, turi būti visiška laisvė. Antra, GP netaikyti veikloms ir paslaugoms, vykstančioms lauke. Trečia, GP naudojimą įvesti vienu metu sektoriams, kuriuose jis bus naudojamas. Suteikti laiko pasiruošti ir per tą laiką dar kartą pakviesti žmones skiepytis.

Ateina nauja banga, tik šįkart mes turime visus įrankius jai įveikti. Dabar svarbiausia – jais pasinaudoti?“ – rašo ministrė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.