Verslas

2021.08.02 19:55

Briuselis ieško recepto dėl darbo iš namų ateityje: ten įsikūrę lietuviai jau įprato prie nuotolio, bet sako, kad kartais grįžti į biurą yra būtina

Justina Ilkevičiūtė, Mindaugas Laukagalis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.02 19:55

Artėjant rudeniui, darbdaviai svarsto, ar grąžinti darbuotojus į biurus. Europos Komisija jau dėlioja naują tvarką, pagal kurią bent viena nuotolinio darbo diena per savaitę būtų privaloma. Belgijoje gyvenantys lietuviai teigia, kad dirbti namuose jau priprato, bet kartais grįžti į biurus – būtina.

Po stalu – šlepetės, bet ekrane – kostiumas ar bent jau marškiniai. Ir taip – daugiau nei metus. Europos Komisijoje dirbantis Marius sako, kad pradžia buvo sunki.

„Penktadienį viską susirinkom, išvažiavom. Pirmadienį atsisėdam dirbti – niekas neveikia. Mes, atvirai pasakius, tris dienas mažai ką veikėm, kovojom su tom sistemom, galiausiai trečiadienį šokom į mašinas ir turėjom sugrįžti. Galima sakyti, tik po savaitės pradėjom normaliai dirbti“, – pasakojo Europos Komisijoje dirbantis lietuvis Marius Lazdinis.

Koronavirusas pakeitė darbo įpročius: nuotolinis darbas gali likti ir po pandemijos

Dabar, sako Marius, dirbti namuose kartais net geriau nei biure. Kad pokyčiai negrįžtami, supranta ir darbdaviai. Europos Komisija svarsto, kad bent viena nuotolinio darbo diena per savaitę būtų privaloma, o kur dirbti kitas, darbuotojas spręstų pats.

„Sunku įsivaizduoti. Skyriuje – 10 žmonių, ir visi skirtingu laiku nuspręs, kad aš šiandien noriu būti namuose, vienas – tris dienas, kitas – vieną dieną. Kaip organizuoti susitikimus? Vis tiek manau, kad žmonėms teks susitikti, kaip angliškai sako, in person, veidas į veidą“, – kalbėjo M. Lazdinis.

Tačiau dirbant iš namų reikia mažiau vietos biuruose, o tai – mažesnės išlaidos pastatams išlaikyti.

Skaičiuojama, kad vien EK Briuselyje turi 50 skirtingų pastatų. Tačiau, populiarėjant nuotoliniam darbui, dalies jų tiesiog nebereikės, todėl per artimiausią dešimtmetį net pusės jų ketinama atsisakyti.

„Kaip ir visos organizacijos pasaulyje, Komisija nuotolinio darbo taisyklėms skirs daugiau dėmesio, net ir po pandemijos. Tačiau kol kas dar svarstome, kiek laiko kolegos turės dirbti biure ir kiek – iš namų“, – sakė Europos Komisijos atstovas spaudai Balazsas Ujvari.

Prie nuotolinio darbo pereina ir kitos Belgijos institucijos. Nors vidurdienis, Sandros biuras – tuščias. Prieš pandemiją auditus atliekančios valstybės institucijos darbuotojai dirbti vykdavo kad ir į kitą Belgijos galą, tačiau dabar daug ką daro per nuotolį. Taip pat bankuose, draudimo kompanijose bei kitose įmonėse.

Statistika rodo, kad per karantiną maždaug pusė Belgijos gyventojų dirbo nuotoliniu būdu. Lježo universiteto psichologai teigia, kad dirbant iš namų būtina rasti aukso viduriuką – jei į biurą grįžtama per retai, stipriai nukenčia darbuotojų produktyvumas.

„Žmonės dirba kaip ir dirbę, net daugiau. Pastebiu, kad nors darbą pradedu 8 ryto, bet atsikeli anksti, ir ką veikti – įsijungi kompiuterį ir dirbi, kad ir 7 valandą ryto“, – kalbėjo Valonijoje auditore dirbanti Sandra Uselytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.