Verslas

2021.07.29 17:08

Mauricas skaičiuoja, kad neteisėtų migrantų išlaikymas Lietuvai gali kainuoti ir daugiau nei milijardą eurų

LRT.lt2021.07.29 17:08

Remdamasis Užsieniečių registracijos centro (URC) duomenimis, banko „Luminor“ vyr. ekonomistas Žygimantas Mauricas tvirtina, kad vieno neteisėto migranto išlaikymas per dieną Lietuvai kainuoja 30 eurų arba apie 11 tūkst. eurų per metus.

Savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje ekonomistas kelia klausimą, kiek neteisėtų migrantų krizė dar gali kainuoti Lietuvai.

„Vidaus reikalų ministerija neatmeta galimybės, kad į Lietuvą per metus gali patekti 40 tūkst. migrantų (vidutiniškai po apie 110 per dieną). Tokiu atveju, migrantų išlaikymas per metus Lietuvai kainuotų 440 mln. eurų“, – skaičiuoja ekonomistas.

Tačiau toks scenarijus yra gana optimistinis, sako jis. Ekonomisto aiškinimu, reikia suvokti, kad neteisėti migrantai vyksta ne į Lietuvą, o į Vakarų Europos šalis per Lietuvą. Kadangi bendras migrantų srautas į Vakarų Europą siekia apie 600 tūkst. per metus, jei srautai pasiskirstytų tolygiai (tarp vakarinio, centrinio ir rytinio Viduržemio jūros bei Juodosios jūros ir Lietuvos maršrutų), Lietuva galėtų tikėtis apie 120 tūkst. migrantų per metus, t.y. vieną penktąją viso srauto, rašo Ž. Mauricas.

„Tokiu atveju, migrantų išlaikymas per metu Lietuvai kainuotų 1,32 mlrd. eurų, t.y. daugiau nei Lietuva skiria finansavimo Krašto apsaugos ministerijai (1,0 mlrd.) ar Vidaus reikalų ministerijai (845 mln.)“, – skaičius vardija ekonomistas.

Visgi, tai dar nėra pats pesimistiškiausias scenarijus, perspėja Ž. Mauricas. Jei Lietuva taps pagrindiniu neteisėtų migrantų maršrutu į Europos Sąjungą (ES), ekonomistas neatmeta tikimybės, kad per Lietuvą per metus gali patekti ir didesnis skaičius migrantų.

„Ypač, jei bus atidaryti skrydžiai į Minską iš Kabulo, Islamabado ar Teherano ir Lietuvą užplūs migrantai iš Afganistano, bėgdami nuo Talibano, kuris, tikėtina, dar labiau sustiprins savo pozicijas Afganistane po JAV karių išvedimo šių metų rugpjūčio mėn.“, – priduria jis.

Norint, kad Lietuva netaptų silpniausia nelegali migracijos į ES maršruto grandimi ir nepaskęstų migrantų jūroje, ekonomistas siūlo taikyti Australijos nelegalios migracijos modelį, aiškiai komunikuojant, kad neteisėti migrantai nėra laukiami ir nelegaliai kirtę sieną jie neturės jokių šansų pasilikti nei Lietuvoje, nei bet kurioje kitoje ES šalyje.

„Tokiu atveju migrantų paskatos vykti per Lietuvą sumažėtų, tad migrantų srautas natūraliai išsektų. [...] Kita alternatyva yra sienos statyba, kuri, priklausomai nuo aukščio, kainuotų arba 40 mln. eurų (2,5 metro aukščio, tokia, kokią Lietuva yra pasistačiusi pasienyje su Rusijos Karaliaučiaus sritimi ir panaši į tas, kurias yra pasistačiusi Latvija, Estija ar Slovėnija) arba apie 400 mln. eurų (4 metro aukščio, tokia, kokią yra pasistačiusi Graikija, Bulgarija, Vengrija, Norvegija ir Prancūzija aplink Kalė miesto uostą)“, – toliau dėsto Ž. Mauricas.

Visgi, kitų šalių patirtis rodo, kad vien siena visiškai neapsaugo nuo neteisėtos migracijos, sako ekonomistas, tad paskatų migruoti į Lietuvą mažinimas bet kuriuo atveju turėtų likti kaip vienas iš prioritetų, juolab kad jis kone nieko nekainuoja.

„Pakankamai sėkmingai su nelegalia migracija Europoje susitvarkė ir Bulgarija bei Vengrija, tad yra ko pasimokyti ir iš šių šalių. Lietuvai, kol dar nevėlu, taip pat vertėtų apsvarstyti Danijos modelį, kuri planuoja įsteigti neteisėtų migrantų centrus trečiosiose šalyse. [...] Paradoksas yra tame, kad paskelbus apie tokių centrų steigimą, jų steigti nebebūtų prasmės, nes neteisėti migrantai, baimindamiesi, kad bus deportuoti į trečiąsias šalis, nebeturės paskatų imigruoti į Lietuvą (kaip ir į Australiją)“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašo Ž. Mauricas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.