Verslas

2021.07.28 22:39

Tūkstančiai įmonių dėl karantino įsiskolino valstybei: ekspertai abejoja, ar visos įmonės sugebės grąžinti skolas

Irma Janauskaitė, Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.28 22:39

Tūkstančiai įmonių dėl karantino prikaupė skolų valstybei – nedirbant nebuvo iš ko mokėti mokesčių. Kai kas įsiskolinęs po kelis milijonus eurų. „Sodra“ tokioms įmonėms leidžia skolos sumą išdalinti per kelerius metus, bet kreiptis dėl šios galimybės beliko dvi dienos. Analitikai sako, kad dalis skolų niekada nebus grąžintos, nes, net ir augant ekonomikai, bus įmonių, kurios bankrutuos.

Valstybės vadovų pietūs, garsių atlikėjų koncertai, kriminalinio pasaulio gaujų vizitai – visko buvo per beveik 40 restorano „Žara“ veiklos metų.

Bet pandemija legendinį Panevėžio restoraną privertė kaip niekad susispausti. Jo vadovė Birutė Bernatonienė sako, kad sunkiausia buvo mokėti mokesčius.

„Pusę metų restoranas nedirbo, išskyrus kompleksinius pietus, kiek išvežiodavome – 20–30 kompleksinių pietų. Tai yra grynas nuostolis. Ir šildymas, visos komunalinės paslaugos. Vienintelė laimė, kad buvom sukaupę pinigų, negyvenom šia diena“, – pabrėžia restorano „Žara“ direktorė.

Žinios. Tūkstančiai įmonių dėl karantino prikaupė skolų valstybei – nedirbant nebuvo iš ko mokėti mokesčių

Kiti santaupų neturėjo. Netaikyti sankcijų dėl nemokamų įmokų per antrą karantiną „Sodros“ prašė 4 tūkst. įmonių, bendra jų skola perkopia 60 mln. eurų. Karantinas baigėsi, o skolos liko. Ir jų grąžinimo metas – artėja.

Skolų naštos užgultoms įmonėms „Sodra“ leidžia jų grąžinimą atidėti, o sumas išdalinti, ilgiausiai – 5 metams. Bet kreiptis dėl to palengvintai galima tik iki liepos 30-osios vakaro. Įmonės suskubo.

„Pavyzdžiui, Klaipėdos skyriuje, jeigu liepos pradžioje kreipėsi apie 20 draudėjų per savaitę, tai jau paskutinę savaitę kreipėsi 120 įmonių“, – tikina „Sodros“ atstovė Maldožata Kozič.

„Sodros“ atstovė M. Kozič sako, kad vėliau gauti leidimą atidėti įmokas bus daug sudėtingiau, nes reikės nurodyti, iš kokių lėšų ketinama skolą padengti, pateikti finansinę ataskaitą. Nedarant nieko, bus problemų.

„Jeigu įmonė nesikreips ir nepaaiškins, kad įmonė turi finansinių sunkumų ir taip pat įmokų nemokės, tai jau tada bus taikomos įprastos išieškojimo procedūros. Teikiami mokėjimo nurodymai kredito įstaigoms, vėliau gali būti kreipiamasi į antstolius arba netgi būti areštuojamas turtas arba kraštutiniu atveju keliamas bankrotas“, – pabrėžia „Sodros“ atstovė.

Ekonomistai sako, kad ekonomika atsispyrė nuo dugno. Oficialių duomenų dar nėra, bet „Luminor“ vyriausiojo ekonomisto Žygimanto Maurico skaičiavimu, metinis Lietuvos BVP augimas 2 šių metų ketvirtį gali siekti ir 20 proc. ir tai būtų naujas rekordas. Tačiau tai yra paguoda ne visiems, nes kai kurios įmonės vis dar nesurenka tiek pinigų, kiek yra pratusios.

Finansų analitikas Marius Dubnikovas sako, kad didžioji dalis skolų „Sodrai“ bus grąžintos, bet ne visos.

„Įmonės iš tiesų naudojasi tokia galimybe atidėti mokamus mokesčius ir dėl to tos skolos ir susidarė. Tai šioje vietoje didžioji dalis skolos tikrai grįš. Šiek tiek blogesnė padėtis galima su smulkiomis įmonėmis, kur skolos yra nedidelės arba nedidelės sąlyginai lyginant su milijonais, šios įmonės kai kurios gali apskritai jų negrąžinti, nes susidūrė su problemomis ir jos gali juos paskandinti. Gali tiesiog nelikti tos įstaigos“, – aiškina finansų analitikas.

Į mokesčių inspekciją dėl skolų grąžinimo išdėliojimo galima kreiptis mėnesiu ilgiau – iki paskutinės rugpjūčio dienos.

Analitikas sako, kad skolos valstybei turėjimas – neigiamas ženklas įmonei. Net, jeigu skola susidarė ne dėl verslo kaltės ir sudarytas skolos grąžinimo grafikas. Skolingai įmonei užkertamas kelias dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, atidžiau į jas žiūri ir privatūs partneriai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.