Verslas

2021.07.30 21:01

Verslai nesikrato galimybių paso, tačiau baiminasi, kad nauji ribojimai nepasiskiepijusiems gali būti sunkiai pakeliami

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.30 21:01

Vyriausybė apsisprendė – artėjant prie 300 COVID-19 pacientų ligoninėse ribos, būtų įvedami ribojimai neturintiems galimybių paso. Antradienį užfiksavus daugiau nei 300 naujų užsikrėtimų koronavirusu, situacijai negerėjant Vyriausybės planuose ir mokamas testavimas. Premjerė teigia, kad Lietuva galėtų pasekti Latvijos pavyzdžiu, kai neskiepytus darbuotojus darbdavys gali atleisti iš darbo.

Gyventi kaip žuvys vandenyje dauguma verslų artėjant rudeniui nebesitiki, tačiau viliasi, kad vėl uždaryti nebus. Sporto klubai teigia, dar vieno karantino nebepakeltų. Jų vadovai neramiai žvelgia į Latvijos klubus – dabar į juos patenka tik pasiskiepiję ir turintys galimybių pasą. Lietuvoje norintiems sportuoti galimybių paso nereikia, verslininkai tikisi, kad ir nereikės.

„Tai yra didelis apribojimas. Kalbėtume, kad daugiau negu pusė visuomenės galėtų eiti sportuoti, o sporto matome, kad reikia visiems. Čia geriau, nei būti visiškai uždarytiems, bet labai sudėtingas ir didelis apribojimas sporto klubams“, – tikina sporto klubų vadovas Vidmantas Šiugždinis.

Žinios. Tūkstančiai įmonių dėl karantino prikaupė skolų valstybei – nedirbant nebuvo iš ko mokėti mokesčių

Kino teatrai galimybių paso nesikrato, tačiau teigia, kad jis dabar nereikalingas.

„Mes dar turime sėdėti su kaukėmis, COVID-19 dar matyt gimsta spragėsiuose. Aš, kaip žiūrovas turėdamas pasą, jį turiu, tačiau negaunu jokių privilegijų kino teatre. Kitur aš gaunu privilegijų, o kino teatre kažkodėl ne“, – aiškina „Forum Cinemas“ vadovas Gitaras Plytnikas.

Sveikatos ekspertų tarybos narys Kęstutis Petrikonis neatmeta, kad galimybių paso reikalavimus būtų galima griežtinti, bet tik palaipsniui, pavyzdžiui, nurodžius, per kiek laiko žmogus gali pasiskiepyti.

„Jeigu mes manome, kad kitų priemonių nėra, tik griežčiausi ribojimai, tai galimybių pasas būtų viena iš karantino priemonių, galbūt platesnis taikymas“, – teigia K. Petrikonis.

Premjerė siūlo dėl neskiepytų darbuotojų sekti Latvijos pavyzdžiu, kad darbdavys turėtų teisę nesiskiepijusį atleisti. Toks siūlymas būtų teikiamas svarstyti Seimui.

„Mes nepalikome tokių pasisakymų ir sakome, kad yra trys gyvybiškai svarbios funkcijos – tai darbas, apsipirkimas maisto prekių parduotuvėse ir apsipirkimas vaistinėse. Šitas funkcijas privalu duoti kiekvienam ir nesvarbu, ar tai būtų pasiskiepijęs, ar ne“, – pabrėžia Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Premjerė dar atsargiai kalba apie karantiną rudenį, tačiau tikina, kad naujai įvedami ribojimai pirmiausia būtų orientuoti į nepasiskiepijusius ir nepersirgusius. Ekspertai taip pat sako, kad griežto karantino visiems, matyt, nebus.

„Lietuvoje tokio karantino, kokį turėjome šių metų pradžioje, turėtume išvengti. Nebent atsirastų tokia atmaina, kuri būtų visiškai atspari vakcinoms ir vėl atsidurtume tokioje situacijoje, kurioje buvome pernai metų pabaigoje“, – tikina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Mindaugas Stankūnas.

Ministrų kabinetas apsisprendė – artėjant prie 300 COVID-19 pacientų ligoninėse ribos, jau būtų įvedami tam tikri ribojimai neturintiems galimybių paso. Šiuo metu ligoninėse gydoma 118 pacientų. Kitą savaitę planuojama spręsti, kokios paslaugos ir veiklos bus leidžiamos tik su galimybių pasu. Nuo kada testuotis dėl galimybių paso taps mokama, bus nutarta artimiausiu metu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.