Verslas

2021.07.31 08:32

Veiklios Zapyškio moterys tvarias idėjas puoselėja tradicinėje stuboje

Rūta Katkevičienė, LRT radijo laida „Gimtoji žemė“, LRT.lt2021.07.31 08:32

Keliaujant į Zapyškį būtų sunku nepastebėti išskirtinės bažnyčios, kuri yra vienas seniausių mūrinių pastatų Lietuvoje. Miestelyje yra ir dar vienas traukos centras – kūrybos ir užimtumo namai „Stuba“. Juos įkūrė šešios veiklios moterys.

Kaip LRT RADIJUI pasakojo „Stubos“ direktorė Daiva Vaišnorienė, užimtumo namai visuomet atviri geroms idėjoms. „Mūsų tikslas buvo sukurti tiek fizine, tiek emocine prasme saugią erdvę ir organizuoti veiklą bendruomenės žmonėms – nuo vaikų iki senjorų.“

Vieta, kur auginamos bendruomenės idėjos

Žodis „stuba“, ko gero, suprantamas ne visiems. Kaip sako kūrybos ir užimtumo namų direktorė D. Vaišnorienė, stuba suvalkiečiai vadina savo namus.

„Zapyškis jau yra Suvalkijos žemėse, Zanavykų krašte. Zanavykai kilę nuo upės Nova, Zanova ir taip žmonės vadina savo namus, todėl ir mes „Stuba“ pavadinome.“

Kūrybos ir užimtumo namuose nuolatinių gyventojų nėra, tačiau šurmulio ir veiklos netrūksta. Per septynerius veiklos metus Zapyškio aktyvių žmonių bendruomenė labai sustiprėjo.

„Pradėjome dalyvauti ir vietiniuose, ir tarptautiniuose projektuose, sulaukiame svečių iš užsienio. Ir čia vyksta veikla, kuri neprieštarauja bendražmogiškoms, moralinėms vertybėms. Mes čia susirenkame, giedame sutartines, vyksta filosofijos vakarai, stovyklos vaikams, jaunimui“, – pasakojo Daiva.

Tam, kad Zapyškyje atsirastų kūrybos ir užimtumo traukos centras, reikėjo ne tik veiklių žmonių, bet ir pastato. „Atsirado žmogus, kuris patikėjo mūsų idėjomis ir padovanojo mums šią erdvę, o mums reikėjo susitvarkyti, įsikurti ir išgyventi“, – atsimena iniciatorė.


Tradicijos dera su tvarumo idėjomis

Patekti į užimtumo ir kūrybos namus galima pro dvejas duris. Vienos jų, anot D. Vaišnorienės, yra ypatingos: „Suvalkietiškas namas turi du įėjimus. Vienos durys yra kasdieninės, iš kiemo pusės, o paradinės durys atidaromos žmogaus gyvenime tris kartus: žmogui gimus, jo tuoktuvių proga ir tada, kai žmogus išeina amžinybėn.“

Kūrybinėje erdvėje dera pinti sodai, įvairūs paveikslai ir rankdarbiai. Kaip sako namų direktorė, daug dėmesio yra skiriama tvarumui.

„Mes pasisakome už sąmoningą ir tvarų naudojimą, kad nebeapsikrautume daiktais, todėl ir čia taip asketiška ir paprasta. Nereikia žmogui tiek turto, kiek mums jo brukama reklamomis. Tiek, kiek mes matome akimis ir girdime ausimis, žmogui, ko gero, nereikia.“

Užimtumo namuose sudarytos sąlygos plėtoti ir savo verslą. Yra erdvė rankdarbiams kurti, sudaryta galimybė siūti rūbus, plėtoti norimą amatą.

„Mūsų įkūrėjos – architektė, vaikų darželio auklėtoja, bibliotekininkė, aš dirbau informacinių technologijų srityje, dabar visiškai perėjau į „Stubą“, ir mokykloje dirbame. Tas platus spektras ir dar skirtingi hobiai – nuo folkloro iki filosofijos – atveria plačias galimybes“, – sako moteris.

Pandemiją įveikti padėjo kūrybiškumas

Vieniems pandemija užkirto kelią bet kokioms bendravimo galimybėms, kitiems, priešingai, atvėrė naujų erdvių sumanymams. Tuo gali pasidžiaugti ir zapyškiečiai.

„Mes prisistatėme tarptautinei auditorijai. Vedėme dirbtuves online. Turėjome sodų vėrimo dirbtuves. Išsiuntinėjome į įvairias šalis šiaudelius, tada visi susijungėme internetu ir kartu darėme dirbtuves“, – neeilinę patirtį prisiminė Daiva.

Nepaisydamos kylančių iššūkių, kūrybos ir užimtumo namų iniciatorės Jūratė Sodeikienė, Rasa Markevičienė, Živilė Muraškienė, Kristina Andrašiūtė ir Miglė Naperminienė svajoja plėsti savo erdves.

„Turime idėją įveiklinti ūkinį pastatą. Norime įkurti erdvę kūrybinėms dirbtuvėms, o namą palikti paskaitoms, arbatos gėrimui. Ūkinis pastatas reikalauja renovacijos, bet vieną erdvę jau pradėjome tvarkyti, ten yra improvizuota kino salė. Dar norime įkurti erdvę, kurioje būtų galima nakvoti. Per pandemiją keliavimas apstojo, bet prieš pandemiją sulaukdavome svečių, kurie klausdavo dėl nakvynės, tad poreikis tikrai yra“, – planais dalijosi „Stubos“ direktorė Daiva.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.