Verslas

2021.08.01 20:28

Negandas įveikę sūrininkai imasi naujų ūkininkavimo būdų ir svečius džiugina zoologijos sodu

Rūta Katkevičienė, LRT radijo laida „Gimtoji žemė“, LRT.lt2021.08.01 20:28

Atvykus pas Šilutės rajono ūkininkus Astą ir Remigijų Marozus, nepamatysi kieme nei traktorių, kombainų ar kitos didelės žemės ūkio technikos. Pienines karves laikantys ir sūrius gaminantys Marozai perka žemės ūkio paslaugas.

Kaip LRT RADIJUI sako ūkio šeimininkas Remigijus, taip sutaupomas laikas, galima susikoncentruoti į vieną sritį. „Daug yra ūkininkų pavyzdžių, kurie turi daug technikos, po kelis traktorius kieme, bet neturi kas dirba, vaikai išsilakstę, vienas tėvas stovi ir plaukus raunasi, nes nėra kam dirbti su technika. Tai yra ateities problema. Mums tai visai patogu susikoncentruoti“.

Nuosava technika ūkyje – būtinybė ar prabanga?

R. Marozas kalbėdamas apie savo ūkyje taikomą praktiką, tikina, kad neretai žmones gąsdina žemės ūkio paslaugų pirkimas dėl didelių išlaidų, tačiau laiko perspektyvoje tai atsiperka.

„Kai paskaičiuoja, sako, sumokėsiu tokius didelius pinigus už šitą paslaugą ir apima siaubas jį ir geriau jis pats kūliais versis... Ir kai žmogus pradeda kūliais verstis, kiti galai nutūksta, prasideda nesėkmės, nepadaryti, nesuspėti darbai ir niekas iš to nebeišeina“, – sako ūkininkas.

Gyvulininkystės ūkio šeimininko skaičiavimais, trisdešimčiai pieninių karvių, sušienavimo paslauga metams kainuoja 6 tūkstančius eurų. „Jie viską man padaro nupjauna, suveža. Aš tik nusipjaunu nuoganas, kur karvės ganėsi ir viskas, aš ramus“.


Marozų šeimos sodyba yra strategiškai geroje vietoje, prie pagrindinio kelio, visai netoliese Šilutės, todėl pravažiuojančių netrūksta. Keliaujančius sudomina užrašas – „Pieno krautuvėlė“. Sustoję žmonės įsigyja įvairių sūrių, pieno produktų. Fermentinius sūrius gamina ūkio šeimininkė Asta, o darbuotojos paprastus pieno sūrius. „Gaminame saldaus pieno sūrius, į juos tai razinų, tai spanguolių, aguonų įdedame. Galime ir desertinį padaryti. Turime ir sūresnių ant laužo pasikepti“, – sako Asta.

Anot ūkio šeimininkės, sūrių poreikis priklauso ir nuo vykstančių sporto varžybų. „Populiariausi yra sūriai be nieko, bet vasarą, jeigu vyksta koks krepšinio čempionatas, tada populiaresni tampa pikantiški“.

Pandemija paliko pėdsaką ūkininkų versle

Savo jėgomis, be jokių ES sąjungos paramų ūkį kuriantiems Marozams, ši pandemija buvo negailestinga. Virusu susirgus žmonai, ūkio veikla stojo. Nepaisant to, karves vis tiek reikėjo melžti.

„Kada žmona susirgo COVID–19 po naujų metų, turėjom užsidaryti, izoliuotis. Tai reiškė, kad pieną teko sunaikinti. Dvi savaites teko išpylinėti pieną“.

Atsitiesti verslui padėjo valstybės parama. „Mes gavom paramą, po 1800 eurų. Bet mums ne pirmi metai, kada su sunkumais susidūrėme. Čia, kur eina kelias, vyko dideli remontai, tai vienus metus čia mus buvo užblokavę, privažiuoti nebuvo įmanoma, todėl teko išsikelti į miestą su prekyba. Šitas baigėsi, atėjo pandemija, bet dabar jau viskas gerai“, – atviravo ūkio šeimininkas.

Pandemija turėjo įtakos ir sūrių kainos kilimui. „Prieš metus kainą kėlėme. Tie mūsų priedai, kuriuos mes perkame, pabrango, o mūsų sūriai taip greitai nebrangsta“, – sakė Asta.

Paklausus, ar žmonės derasi pirkdami sūrius, Asta nedaugžodžiauja. „Kuo paprastesnis žmogus, sako, ačiū tau, mergele, kad tu atnešei ir dar arbatpinigių gaunu. Kuo mašina gražesnė, tuo arbatpinigių mažiau“.

Šalia ūkio ir mini zoologijos sodas

Žmonės, sustoję nusipirkti sūrių, turi galimybę apžiūrėti įvairiausius gyvūnus. Kaip sako ūkio šeimininkas Remigijus, tai yra didžiausias vaikų džiaugsmas. Neretai šeimininkai sulaukia prašymų ir parduoti gyvūnus, pavyzdžiui, arkliukus.

„Yra daug žmonių, kurie nori arkliuką laikyti. Jie nori anūkui nupirkti. Močiutės, seneliai klausia, kiek kainuoja, norim nupirkti ir yra viena problema. Tas arkliukas yra padykęs. Jis ir spiria, ir kanda, o žmonės to nesupranta. Greičiausiai arkliuko likimas būtų pririšimas prie grandinės, leistų dienas vienas, į depresiją paniręs. Dėl to mes jų ir neparduodam“, – sako ūkininkas.

Marozų šeimos sodyboje vietos užtenka ir dekoratyviniams paukščiams, triušiams, porai ožkų ir aviai. Visi gyvūnai yra laikomi dėl grožio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.