Verslas

2021.07.28 09:47

Mauricas: kainos restoranuose Lietuvoje auga sparčiausiai euro zonoje, bet ne maisto kokybė

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.07.28 09:47

„Eurostat“ duomenimis, maitinimo paslaugų kainos Lietuvoje jau septynerius metus auga sparčiausiai euro zonoje, savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pastebi „Luminor“ banko ekonomistas Žygimantas Mauricas. Dėl šios priežasties vertėtų atsižvelgti į juose teikiamo maisto kokybę, kurios, anot ekonomisto, kai kur vis dar pasigendama.

„Ar pastebėjote, kad pastaruoju metu „šiek tiek“ išaugo kainos Lietuvos restoranuose? Ir ne nuostabu, nes tai pastebėjo ir ES statistikos tarnyba. [...] Atostogų metu nuvykę į Portugaliją, Graikiją ar Ispaniją (nekalbant jau apie Bulgariją, Ukrainą, Kroatiją, Sakartvelą ar Turkiją) dažnai maloniai nustembame, pamatę minėtose šalyse esančių restoranų kainas, kurios tikrai nebesikandžioja“, – rašo jis.

Anot ekonomisto, reikia sutikti, kad maitinimo paslaugų kainų kilimas Lietuvoje yra neišvengiamas dėl sparčiai kylančio darbo užmokesčio, tačiau kylant kainoms yra būtina gerinti ir klientų aptarnavimo bei maisto kokybę, pabrėžia jis.

Kitu atveju, jo teigimu, Lietuva rizikuoja prarasti savo tarptautinį konkurencingumą. „Kitaip tariant, Lietuvos restoranai gali greičiau tapti brangūs nei kokybiški“, – perspėja Ž. Mauricas.

Kaip nurodo ekonomistas, per pastaruosius septynerius metus Lietuvoje maitinimo paslaugų kainos išaugo 45 proc., Estijoje – 24 proc., Slovakijoje – 19 proc., Latvijoje – 18 proc., o Portugalijoje, Ispanijoje, Italijoje ir Graikijoje augimas atitinkamai siekė vos 10 proc., 9 proc., 8 proc. ir 6 proc.

„Eurostat“ neskelbia maitinimo paslaugų kainų lygių ES šalyse (skelbia tik bendrą restoranų ir viešbučių kainų lygį), bet „Numbeo“ (Vikipedijos atitikmuo) duomenų bazės duomenys sufleruoja, kad Lietuvoje restoranų kainos yra ženkliai didesnės nei Bulgarijoje, Sakartvele ar Turkijoje, kiek didesnės nei Portugalijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Slovakijoje ir Vengrijoje panašios kaip Graikijoje, Kroatijoje ir Slovėnijoje bei kiek mažesnės nei Latvijoje, Estijoje ar Ispanijoje“, – komentuoja Ž. Mauricas.

Dalyje regionų pasigenda kokybės

Paklaustas, ar augančios kainos restoranuose tampa vis mažiau prieinamos vidutines pajamas gaunantiems lietuviams, Ž. Mauricas LRT.lt akcentuoja – darbo užmokestis šalyje kilo sparčiau.

„Prieinamumas vis tiek santykinai išaugo. Be abejo, pajamos ne visiems kilo vienodai – yra gana nemaži skirtumai. Tačiau geroji žinia ta, kad vis tiek prieinamumas išauga. Čia labiau kalba eina apie santykinį kainų lygį.

Vis dėlto, jeigu mes tokiais tempais judėsime pirmyn, tapsime viena brangesnių šalių. Bus paradoksas, kada nuvykus atostogų į įvairias vietas kainos ne tik kad bus panašios, bet netgi mažesnės. Čia turbūt didžiausias iššūkis“, – LRT.lt komentuoja Ž. Mauricas.

Ar pastebėjote, kad pastaruoju metu „šiek tiek“ išaugo kainos Lietuvos restoranuose? Ir ne nuostabu, nes tai pastebėjo ir ES statistikos tarnyba.

Dėl šios priežasties, ekonomisto manymu, restoranai turi gerinti maisto ir savo teikiamų paslaugų kokybę.

„Mes turime labai žiūrėti į kokybę, nes, jeigu kainos yra gana didelės, tai ir lūkestis toks“, – nurodo jis.

Paklaustas, ar, jo manymu, Lietuvos restoranai kainos ir kokybės santykiu kiek atsilieka nuo kitų Europos valstybių, Ž. Mauricas atsako, kad, nors kokybė yra subjektyvus dalykas, tokių indikacijų yra, ypač kalbant apie Lietuvos pajūrį.

„Kokybės dedamoji daugumoje vietų vis dar nepakankama – tą reikia pripažinti. [...] Kas keliauja, žino, kad, pavyzdžiui, Graikijoje gal kažkokių stebuklų ir nėra, bet maistas beveik visada yra šviežias. Aišku, visko būna, bet yra palaikomas tam tikras standartas. Lietuvoje, ne paslaptis, dalis restoranų vis dar naudoja tuos produktus, kurių galiojimo laikas arti pabaigos“, – sako Ž. Mauricas.

Ekonomisto apibendrinimu, viešas maitinimas yra viena iš Lietuvos turizmo dedamųjų, todėl turi būti išlaikoma kokybės kartėlė, ypač tam tikruose regionuose, pavyzdžiui, pajūryje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.