Verslas

2021.07.27 17:22

Teismas sustabdė „Litgrid“ projektą Lentvaryje

atnaujinta 19.12
Roma Pakėnienė, BNS2021.07.27 17:22

Teismas įpareigojo elektros perdavimo bendrovę „Litgrid“ laikinai sustabdyti Lentvario transformatorių pastotės 110 kV skirstyklos rekonstrukcijos rangovo konkursą ir nepasirašyti sutarties su jo laimėtoju.

Vilniaus apygardos teismas liepos 26 dieną Energetikos tinklų instituto prašymu pritaikė laikinąsias apsaugos priemones, BNS pranešė teismo atstovė.

„Nagrinėjamu atveju vyrauja viešasis interesas užtikrinti tinkamą, skaidrų, efektyvų, konkurencingą viešųjų pirkimų procesą, o duomenų, kurių pagrindu galima būtų spręsti, jog pirkimo objektai turi būti įsigyjami neatidėliotinai, nenustatyta“, – BNS teigė Lina Nemeikaitė.

Energetikos tinklų institutas prašo teismo panaikinti „Litgrid“ birželio 25 dienos sprendimą atmesti jo pasiūlymą.

„Litgrid“ BNS nurodė, kad sprendimas atmesti Kinijos akcininkų valdomo Energetikos tinklų instituto pasiūlymą buvo priimtas po to, kai bendrovė dėl planuojamo sandorio kreipėsi į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją, kuri nusprendė, kad sandoris, kurį įgyvendinant būtų suteikta prieiga prie svarbių ryšių ir informacinių sistemų, neatitinka nacionalinio saugumo interesų.

Energetikos tinklų instituto skunde teismui nurodoma, kad komisija konstatavo, jog 91 proc. instituto akcijų valdo Kinijos valstybės valdoma bendrovė „North China Power Engineering“ (NCPE), kurios veikla atitinka Kinijos komunistinės Vyriausybės tikslus įsitvirtinti kitų šalių strateginiuose ūkio sektoriuose, taip didinant Kinijos valstybinių bendrovių ir pačios Kinijos vaidmenį.

Išvadoje taip pat teigiama, jog NCPE Baltarusijoje „įgyvendina vadinamąjį Baltarusijos atominės energijos perdavimo ir tinklo sujungimo projektą, kad būtų galima vartoti Astravo AE gaminamą elektros energiją Baltarusijos viduje ir parduoti ją užsienio rinkoms.

Komisijos teigimu, dalyvavimas veikloje, susijusioje su tiesioginę grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui keliančia Baltarusijos Astravo atomine elektrine, suponuoja tokios bendrovės nepatikimumą ir nelojalumą Lietuvos valstybei.

Konkursą „Litgrid“ paskelbė pernai lapkritį, o su jo laimėtoju, kuris kol kas neskelbiamas, numatoma pasirašyti 26 mėnesių trukmės sutartį. Darbus ketinama finansuoti iš Europos Regioninės plėtros fondo.

Nutartis per 7 dienas gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.