Verslas

2021.07.28 05:30

Deklaracijų finišo tiesioji – pinigus jau atgavo didžioji dalis gyventojų, pavėlavusieji dar turi galimybę

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.07.28 05:30

Gyventojų pajamų mokesčio permokos jau išmokėtos beveik visiems gyventojams, pateikusiems pajamų deklaracijas. Dar nesulaukusieji pinigų to gali tikėtis per artimiausias dienas – išmokėti visas permokas ketinama iki mėnesio pabaigos, nurodo Valstybinė mokesčių inspekcija. Inspekcija taip pat primena, kad deklaracijas vis dar gali pateikti ir pinigus atgauti ir to nepadariusieji laiku.

VMI duomenimis, šiemet pajamų deklaracijas už 2020 m. su gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permoka pateikė 1,025 mln. gyventojų. Iš jų jau 1,02 mln. gyventojų atgavo GPM permokas. Tai sudaro 98,9 proc. visų priskaitytų permokų.

Permokų dar neatgavusieji jų turėtų sulaukti iki šio mėnesio pabaigos – liepos 31 d. Iš viso gyventojams bus grąžinta 272 mln. eurų GPM permokų.

Kaip nurodo Valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė, šiais metais pajamas už 2020 m. turėjo deklaruoti beveik 470 tūkst. gyventojų, iš jų tai padarė beveik 403 tūkst. gyventojų. Pajamų deklaracijų dar nepateikė apie 67 tūkst. gyventojų.

„Gyventojus, kurie turėjo deklaruoti pajamas už 2020 metus, tačiau nedeklaravo, kviečiame tai padaryti kuo greičiau, o jei kyla sunkumų pildant pajamų mokesčio deklaracijas kreiptis bendruoju VMI klientų aptarnavimo numeriu 8 5 2191 777 arba mokesčių informacijos centro numeriu 1882“, – ragina S. Aliukonytė-Šnirienė.

Sunkumų patiriantiems gyventojams vis dar taikomos pagalbos priemonės

VMI primena, kad gyventojams, turėjusiems pateikti deklaracijas, tačiau to nepadariusiems, inspekcija siunčia priminimus. Šiuo metu tokie priminimai gyventojams jau siunčiami.

„Jei ir po priminimo gyventojas nedeklaruoja pajamų, tokiu atveju jam gali būti taikoma administracinė atsakomybė“, – akcentuoja S. Aliukonytė-Šnirienė.

Inspekcija taip pat primena, kad gyventojams, nevykdantiems individualios veiklos ir neturintiems galimybės sumokėti mokesčių laiku, iki spalio 31 d. yra taikomos mokestinės pagalbos priemonės – neskaičiuojami delspinigiai ir nepradedami išieškojimo veiksmai.

Minėtos mokestinės pagalbos priemonės taikomos ir individualią veiklą vykdantiems gyventojams, kurių ekonominė veikla įtraukta į nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą.

Gyventojai ir nuo COVID-19 nukentėję savarankiškai dirbantys asmenys mokestinės paskolos sutartis be palūkanų gali sudaryti iki rugpjūčio 31 d.

„Individualią veiklą vykdančius gyventojus, kuriems nėra taikomos mokestinės pagalbos priemonės ir kurie neturi galimybės mokesčius sumokėti laiku, kviečiame kreiptis ir įprastine tvarka išdėstyti mokesčių mokėjimą dalimis“, – ragina S. Aliukonytė-Šnirienė.

Susigrąžinti permokas gali ir dar nepateikusieji deklaracijos

VMI taip pat primena, kad laiku deklaracijų nepateikusieji tai gali padaryti ir vėliau. Tokiu atveju permoka gyventojui grąžinama per 90 dienų nuo deklaracijos pateikimo.

Jeigu deklaracija gyventojas pateikė, bet ją teko patikslinti, pateikimo data laikoma patikslintos deklaracijos pateikimo diena. Tokiu atveju taip pat taikomas 90 dienų terminas.

Apie tai, kad deklaraciją reikia patikslinti, gyventojai yra informuojami pranešimu, kuriame nurodoma, kurią dalį ir kaip derėtų patikslinti. Tai atlikti galima prisijungus prie EDS vedlio.

Kaip nurodo VMI, bene dažniausiai pasitaikančios klaidos: deklaruojamos ne visos pajamos iš individualios veiklos, gyventojai pamiršta deklaruoti nekilnojamojo turto nuomos pajamas, gautas už išnuomotą turtą ir kt.

Gyventojai taip pat turi teisę pateikti ar patikslinti deklaracijas už penkis mokestinius laikotarpius, t. y. už penkerius metus.

Norintieji pasinaudoti GPM lengvata, privalo pateikti tinkamus papildomus dokumentus

GPM permoka dažniausiai susidaro tais atvejais, kai gyventojo su darbo santykiais susijusioms pajamoms buvo pritaikytas per mažas metinis neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD), tačiau taip pat susigrąžinti dalį GPM gyventojai gali už sumokėtas praėjusių metų būsto, automobilio remonto ir auklių paslaugas. Dalis GPM grąžinama ir už sumokėtas įmokas už studijas.

Norint pasinaudoti GPM lengvata VMI privalu pateikti reikalingus dokumentus, kurie įrodytų tokią teisę. Pasinaudojus auklių, automobilio ar būsto remonto paslaugomis, būtina pridėti sąskaitą faktūrą arba PVM sąskaitą faktūrą. Jeigu paslaugą suteikė asmuo, dirbantis su verslo liudijimu, – prekių ar paslaugų pirkimo-pardavimo kvitą.

Norint pasinaudoti GPM lengvata, netinkamais dokumentais laikomi atliktų darbų perdavimo-priėmimo aktas ar išankstinė sąskaita-sąmata. Taip pat prekių ar paslaugų pirkimo-pardavimo kvitas nėra kasos aparto kvitas. Sąskaitose ar prekių, paslaugų pirkimo-pardavimo kvituose turi būti nurodyti paslaugas gavusio asmens duomenys.

VMI taip pat primena, kad lengvata nėra taikoma, pavyzdžiui, statybinėms medžiagoms, lengvojo automobilio techninio aptarnavimo darbams, išlaidoms už papildomą vaikų ugdymą ir kt.

Pildant pranešimą ar deklaraciją tokias išlaidas iš bendros sumos reikia atimti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.