Verslas

2021.07.26 13:50

ES finansų ministrai patvirtino Lietuvos ekonomikos gaivinimo planą: iš viso numatyta skirti 2,225 mlrd. eurų

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.07.26 13:50

Europos Sąjungos (ES) finansų ministrai galutinai patvirtino 2,225 mlrd. eurų vertės Lietuvos ekonomikos gaivinimo planą „Naujos kartos Lietuva“, pirmadienį pranešė finansų ministrė Gintarė Skaistė. Jos teigimu, 289 mln. eurų avansas Lietuvai bus išmokėtas jau rudeniop.

„Šiandien ECOFIN galutinai patvirtino mūsų Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės planą. [...] Jame suplanuotos 2,225 mlrd. eurų investicijos iki 2026 metų, skirtos ekonomikos atsigavimui ir atsparumo didinimui šalyse narėse.

Šis planas Lietuvoje spręs struktūrines problemas. Pats plano konstravimas buvo toks, kad jis turėtų padengti žaliojo kurso tikslus, taip pat skaitmenines transformacijas ir atliepti Europos Tarybos šalims skiriamas rekomendacijas“, – pirmadienį žurnalistams teigė G. Skaistė.

Šį ES Tarybos patvirtinimą artimiausiu metu seks rašytinė procedūra po kurios nacionalinio plano tvirtinimas bus formaliai baigtas.

1 euras atneštų vidutinę 1,9 eurų grąžą

Pozityvų minėto plano vertinimą EK pateikė dar liepos 2 dieną. Plano patvirtinimas leis Lietuvai gauti avansinį finansavimą šios priemonės rėmuose ir nukreipti resursus į suplanuotų reformų ir investicijų įgyvendinimą.

„Plano įgyvendinimas sukurs įlgalaikį ekonominį efektą. Skaičiuojama, kad kiekvienas investuotas euras turėtų atnešti 1,9 euro realaus BVP grąžos“, – pabrėžė ministrė.

„Vertinant ES Tarybos rekomendacijų įgyvendinimą, Lietuva patenka tarp jas išsamiausiai įgyvendinančių šalių ir gerokai išsiskiria iš bendro ES vidurkio – „Naujos kartos Lietuva“ plane atliepta 93 proc. ES tarybos rekomendacijų, kai įvertintų planų vidurkis siekia 65 proc.“, – atkreipė dėmesį finansų ministrė.

Patvirtinus šį planą vasaros pabaigoje arba rudens pradžioje Lietuvą turėtų pasiekti 13 proc. (289 mln. eurų) avansinis finansavimas.

„Kalbant apie tolimesnes lėšas, jos bus išmokamos vėliau, atsiskaitant už plane numatytus rodiklius“, – nurodė finansų ministrė.

Iš viso 2021–2026 m. Lietuvai numatyta skirti 2,225 mlrd. eurų, kurie šalį pasieks dalimis, įgyvendinus plane numatytus tikslus ir pasiekus su EK suderintus rodiklius konkrečiose srityse.

„Plane numatytos būtinos reformos ir investicijos, eilę metų akcentuotos EK ataskaitose ir Tarybos rekomendacijose Lietuvai. Dabar turime koncentruotis į plano įgyvendinimą, kuris sudarys sąlygas aukštos pridėtinės vertės ekonomikos spartesniam kūrimui, skaitmeninei ir žaliajai transformacijai, geresnių švietimo, sveikatos ir socialinių paslaugų teikimui, o tuo pačiu ir teisingesnės ir atsparesnės šalies vystymui“, – pranešime spaudai cituojama G. Skaistė.

Ministerijos skaičiavimu, į ekonomiką įliejus virš 2 mlrd. eurų, per metus BVP papildomai paaugtų 1,7 proc.

G. Skaistė akcentavo ir Lietuvos ambicijas šalyje siekiant didesnio skaitmeninimo.

„EK buvo numačiusi, kad tam [skaitmeninimui] reikės skirti ne mažiau kaip 20 proc. plane numatytų lėšų, tačiau Lietuvoje yra skiriama 31,5 proc. ir šiuo atžvilgiu mes esame viena ambicingiausių šalių ES“, – tvirtino ji.

ECOFIN tarybos posėdyje finansų ministrai taip pat aptarė EK nesenai pristatytą kovos su pinigų plovimu teisinių pasiūlymų paketą.

„Naujos kartos Lietuva“

Kiek anksčiau finansų ministrė, pristatydama Vyriausybės parengtą integruotą plano projektą, patikino, jog šis dokumentas užtikrins šalies proveržį. G. Skaistė atkreipė dėmesį, jog EK fondo investicijos prisidės prie daugelio reikšmingų Lietuvai socialinių ir ekonominių pokyčių.

LRT.lt primena, kad europinė Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonė numato Lietuvai 2,225 mlrd. eurų dotacijų, kurios bus panaudojamos septynioms komponentų kategorijoms: žaliajai pertvarkai, skaitmeninei transformacijai, sveikatai, socialiniams reikalams, mokslui ir inovacijoms, švietimui, viešajam valdymui ir kt.

Žalioji pertvarka ir skaitmeninė transformacija – visos Europos Sąjungos prioritetai, kuriems kiekviena šalis narė turi skirti mažiausiai, atitinkamai 37 ir 20 proc. fondo lėšų. Kiti „Naujos kartos Lietuva“ plano projekte išskirti prioritetai yra susiję su Europos Tarybos rekomendacijų Lietuvai įgyvendinimu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.