Verslas

2021.07.26 12:39

„Luminor“ iš EIB portfelio Baltijos šalių smulkiam verslui šiemet paskolino 61 mln. eurų

BNS2021.07.26 12:39

Vienas didžiausių Baltijos šalyse „Luminor“ bankas per šių metų pirmąjį pusmetį iš Europos investicijų banko (EIB) lengvatinių paskolų portfelio smulkiam ir vidutiniam verslui paskolino 60,9 mln. eurų, iš kurių 30,4 mln. eurų teko Lietuvos įmonėms.

Estijos įmonės iš 660 mln. eurų vertės paskolų portfelio, kurio skolinimo marža yra 25 baziniais punktais mažesnė nuo standartinės atitinkamoms sutartims taikomos maržos, per pusmetį pasiskolino apie 15,4 mln. eurų, Latvijos įmonės – 15 mln. eurų, teigiama „Luminor“ banko pranešime.

„Metams įpusėjus jau galime skaičiuoti bendro „Luminor“ ir Europos investicijų banko projekto rezultatus. Per sausio – kovo mėnesius Lietuvos bendrovėms iš viso suteikėme apie 3,5 mln. eurų paskolų, o antrąjį metų ketvirtį panašiai tiek finansuojame per dešimt dienų“, – pranešime sakė „Luminor“ Verslo skyriaus vadovas Vytis Žegužauskas.

Visose trijose Baltijos šalyse daugiausiai paskolų (įskaitant lizingą) suteikta žemės ūkio ir miškininkystės sektoriaus įmonėms. Maža to, Latvijoje ir Estijoje šis segmentas sudarė apie pusę paskolų portfelio, atitinkamai 50 ir 46 procentus. Antroje vietoje pagal populiarumą – transporto ir logistikos veikla. Lietuvoje portfelio struktūra tolygesnė – po žemės ūkio sektoriaus įmonių su nedideliu atotrūkiu rikiavosi didmeninės ir mažmeninės prekybos, transporto ir logistikos, gamybos įmonės.

„Sakyčiau, kad portfelio struktūros skirtumai atspindi Baltijos šalių ūkio dinamiką ir lūkesčius. Lietuvoje matome suaktyvėjusią gamybos veiklą, todėl šiame segmente veikiančios bendrovės šiemet skolinasi apyvartinėms lėšoms, nes dėl augusių žaliavų ir paslaugų kainų, ilgesnių tiekimo grandinių joms reikia subalansuoti pinigų srautus. Panašias problemas sprendžia ir prekybos įmonės“, – aiškino V. Žegužauskas.

„Visgi daugiau nei pusę šiemet lengvatinėmis sąlygomis išduotų paskolų sudarė lizingo sutartys, nes žemės ūkio, transporto įmonės aktyviai investuoja į naują techniką“, – pridūrė jis.

„Luminor“ ir EIB paskolų portfelio lėšos gali būti panaudotos finansuoti smulkaus ir vidutinio verslo investicijas į materialiojo turto įsigijimą, atnaujinimą ar išplėtimą arba nematerialaus turto – tyrimų, licencijų, programinės įrangos ir inovacijų įsigijimą. Lengvatinės sąlygos taikomos paskoloms investicijoms, lizingo sutartims.

„Luminor“ yra trečias pagal dydį finansinių paslaugų teikėjas Baltijos šalių bankininkystės rinkoje, 2021 metų kovo pabaigoje turėjęs 14,9 proc. indėlių ir 16,9 proc. paskolų rinkos dalis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt