Verslas

2021.07.25 23:30

Niekam neskolingi, bet sistema rodo kitaip – rudenį laukiama pokyčių skolų išieškojimo srityje

Aistė Valiauskaitė, LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.25 23:30

Teisingumo ministerija žada pokyčius skolų išieškojimo srityje – šiuo metu neaišku, kas už ką atsakingas. Teisininkai sako, kad į juos kreipiasi klientai, kuriems „Creditinfo“ duomenų bazėje priskirta skola, kurios jie neturi. Įmonės teigimu, už duomenis atsako ne pati, o skolų išieškojimo, kitos bendrovės. Šios aiškina taip pat iš komunalininkų, telekomunikacijų bendrovių tik perperkančios skolų portfelius. Kreditų valdymo įmonių asociacija pripažįsta, kad kartais gali įsivelti klaidų dėl skolų, kai, pavyzdžiui, sąskaitas apmoka skolininko giminės.

Sudaryti sutartį su telekomunikacijų bendrove, išsimokėtinai įsigyti telefoną ar kitą įrangą, atrodo, nesudėtinga. Nebent kredito istorijoje bus įrašas apie skolas.

„Jei kredito istorija nėra labai sklandi, ne visais atvejais atsisakysim sudaryti sutartį, gali būi apribota suma, už kurią gali prekių ir paslaugų įsigyti“, – LRT TELEVIZIJAI sako Asta Buitkutė, „Tele2“ atstovė.

Žinios. Vakar sulaikyti 133 neteisėtai sieną iš Baltarusijos kirtę migrantai

Tačiau koją sudaryti sandorį gali pakišti ir galbūt neteisinga informacija dėl skolos.

Advokatas Dominykas Vanhara sako, kad į jį kreipėsi du klientai, kurie nurodė, kad kredito bendrovės „Creditinfo“ duomenų bazėje yra duomenys apie jų skolas, nors jie niekam neskolingi.

„Patiems klientams, kreipusis į „Creditinfo“, kad šie duomenys apie įsiskolinimus būtų ištrinti, buvo pranešta, kad „Creditinfo“ kreipėsi į kreditorius. Jie patvirtino, kad reikalavimo teisės galiojančios ir pagrįstos, dėl to nėra pagrindo šių įrašų naikinti“, – komentavo D. Vanhara.

Įsiskolinimus „Creditinfo“ duomenų bazei pateikia skolų išieškojimo, kreditų valdymo bendrovės. „Creditinfo“ sako, kad už teisingą informaciją atsako ne jie, o įmonės, kuriuos duomenis pateikia.

„Esant bet kokiam galvojimui, kad gali būti, kad informacija gali būti neteisinga yra tikrinama, kalbama su kreditoriumi, atkreipiamas dėmesys, kad yra ženklų, kad galimai informacija neteisinga, tačiau už informacijos teisingumą atsakingas kreditorius“, – kalba „Creditinfo Lietuva“ teisės skyriaus vadovė Dovilė Krikščiukaitė.

Anot advokato, šioms bendrovėms parašius pretenziją skolos buvo ištrintos.

„Jei skolos būtų buvusios, tai vienas klausimas – kodėl skolos išieškojimo bendrovė laikė įkabinusi tą žymą apie skolą į „Creditinfo“, bet nesiėmė jokių veiksmų, kad skola būtų išieškota“, – svarsto D. Vanhara.

Kreditų valdymo įmonės tikina, kad tyčia neteisingos informacijos apie skolas tikrai nepateikia.

„Pirminiai kreditoriai – komuninalininkai, telekomunikacijų bendrovės. Jos atsako už duomenų teisingumą“, – mini kreditų valdymo įmonių asociacijos vadovas Marius Šlepetis.

Pasak asociacijos vadovo, klaidų gali atsirasti ir dėl smulkmenų.

„Jei, tarkime, atlieka mokėjimus telekomunikacijų bendrovėje mama už sūnų ir bendrovė to mokėjimo negali identifikuoti – tas asmuo toliau kabo kaip skolininkas. Parduodamas kredito įstaigai, tai taip ir atsiranda netikslumai“, – pridūrė pašnekovas.

Teisingumo ministerija žada sistemos pokyčius.

„Turime sritis pasiskirstyti, turime identifikuoti, kas atsakytų už priežiūrą, galvoti, ar tai turi būti specialus įstatymas, ar galima tobulinti galiojančius įstatymus“, – sako Teisingumo ministerijos kanclerė Gabija Grigaitė-Daugirdė.

Diskutuoti šiais klausimais ministerija ketina pradėti rugsėjį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.