Verslas

2021.07.23 13:38

Dirbantys savarankiškai – po didinamuoju stiklu: ateityje gali laukti didesni mokesčiai, nelikti išimčių

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.07.23 13:38

Didžiausias pajamas iš dirbančių pagal individualios veiklos pažymėjimą deklaravo ūkininkai ir teisininkai, rodo Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenys (VMI). Didžioji jų dalis nedeklaravo faktinių išlaidų, tačiau 30 proc. susimažino apmokestinamąsias pajamas be išlaidas pagrindžiančių dokumentų. 

2020 m. pajamas iš individualios veiklos deklaravo beveik 125 tūkst. šalies gyventojų, rodo VMI duomenys.

Didesnes nei 35 tūkst. eurų per metus pajamas deklaravo 2,2 tūkst. dirbančiųjų pagal individualios veiklos pažymėjimą, jų vidutinės pajamos siekė net 224 tūkst. eurų.

Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Mykolo Majausko teigimu, įdomu tai, kad net 72 proc. didžiausias pajamas gavusių asmenų nedeklaravo faktinių išlaidų ir pasinaudojo galimybe susimažinti apmokestinamąsias pajamas 30 proc. be išlaidas pagrindžiančių dokumentų.

„Tokia išimtis pagal idėją buvo skirta smulkia individualia veikla užsiimantiems asmenims, siekiant palengvinti jiems biurokratinę naštą ir supaprastinti išlaidų apskaitą. Tačiau šiandien tuo naudojasi ir didžiausias pajamas gaunantys“, – sako M. Majauskas.

Daugiausia uždirbusiųjų vidutinės pajamos po išlaidų siekė 102 tūkst. eurų. Jos buvo apmokestintos 15 proc. siekiančiu gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifu, nors pajamos iš darbo santykių apmokestinamos 20 proc. GPM tarifu, o suma viršijanti 87 tūkst. eurų – 32 proc.

Iš daugiau kaip dviejų tūkstančių didžiausias individualios veiklos pajamas deklaravusiųjų pusę sudarė teisininkai ir ūkininkai: 500 advokatų ir jų padėjėjų, 192 notarai, 100 antstolių ir 218 ūkininkų.

„Nėra jokių racionalių argumentų, kodėl mediko ar mokytojo pajamos turėtų būti apmokestinamos reikšmingai didesniais mokesčiais. Lygiai kaip ir nėra pagrindo dideles pajamas iš individualios veiklos gaunantiems advokatams ar ūkininkams suteikti galimybę atskaityti 30 proc. nuo pajamų be išlaidas pagrindžiančių dokumentų“, – mano M. Majauskas.

Jo teigimu, įvertinęs pateiktus faktus Seimas turėtų sugrįžti prie prezidento siūlymo padidinti individualios veiklos pajamų mokesčio tarifą gaunantiesiems didžiausias pajamas.

„Taip pat planuojame apsvarstyti ir Finansų ministerijos siūlymą atsisakyti supaprastintos išlaidų atskaitymo tvarkos gaunantiesiems didžiausias pajamas“, – pabrėžia politikas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.