Verslas

2021.07.23 20:41

ES ūkininkai perspėja, kad po potvynių derlius bus menkas ir prašo pagalbos

LRT.lt2021.07.23 20:41

Praėjusią savaitę kelias ES valstybes nuniokoję potvyniai sužlugdė bet kokias viltis sėkmingai nuimti derlių nukentėjusiose vietovėse, perspėjo ES ūkininkų asociacija COPA-COGECA, o Europos Komisija įsipareigojo paremti šį sektorių, rašo portalas euroactiv.com

Praėjusią savaitę keliose ES valstybėse narėse, įskaitant Vokietiją, Nyderlandus, Belgiją, Austriją ir Liuksemburgą, įvyko stiprūs potvyniai, nuniokoję ne vieną bendruomenę ir nusinešę mažiausiai 188 gyvybių.

Mirtį nešantys potvyniai ne tik pareikalavo žmonių aukų, bet, ES ūkininkų asociacijos COPA-COGECA teigimu, ir skaudžiai paveikė žemės ūkį, „sutrikdydami viso žemės ūkio sektoriaus ekonominę veiklą“.

Ypač nukentėjo Belgija ir Vokietija, kur liūtys apgadino žemės ūkio paskirties pastatus, vanduo užliejo pasėlius, sukėlė dirvos eroziją.

Pirmadienį (liepos 19 d.) išplatintame ūkininkų asociacijos pranešime perspėjama, kad potvyniai sužlugdė bet kokias viltis sėkmingai surinkti derlių paveiktose vietovėse.

Pranešime taip pat pabrėžiama „skubių Europos Komisijos veiksmų, skirtų padėti ir paremti visus nuo praėjusią savaitę pasireiškusių klimato sąlygų nukentėjusius piliečius, ūkininkus ir vietoves, svarba“.

„Pastarojo meto klimato poveikis, pasireiškęs potvyniais Vakarų Europoje, ne tik išryškina efektyvesnės paramos poreikį, bet ir parodo, kaip svarbu yra turėti reikiamų išteklių, padedančių tinkamai išspręsti tokias problemas, nes visa niokojantys potvyniai […] daugelyje vietovių padarė milžiniškų nuostolių žemės ūkio pasėliams ir šeimos“, – aiškinama pranešime.

Pranešime taip pat priduriama, kad ūkininkai ir žemės ūkio kooperatyvai yra pasirengę imtis veiksmų padėti savo bendruomenėms, kaip kad padarė visos Europos ūkininkai, savo pastangomis mobilizavę traktorius, cisternas ir kitą žemės ūkio techniką ir pasiuntę ją į pagalbą nukentėjusiems rajonams.

Neseniai spaudos konferencijoje kalbėjęs ES žemės ūkio komisaras Januszas Wojciechowskis išreiškė „visišką solidarumą“ su nuo stichinių nelaimių ir potvynių nukentėjusiomis valstybėmis narėmis.

Pareiškęs užuojautą aukoms, jis teigė šios savaitės AGRIFISH taryboje su ES ministrais aptaręs, ką galima padaryti, siekiant padėti nuo šios krizės nukentėjusiems ūkininkams ir kaimo bendruomenėms.

„Laimei, bendrojoje žemės ūkio politikoje (BŽŪP) yra priemonių ir instrumentų, gamtos stichijos padarytai žalai likviduoti ir atitaisyti“, – sakė komisaras, konkrečiai nurodydamas 5 ir 7 BŽŪP antrojo ramsčio priemones.

„Mes visapusiškai remiame sklandžią procedūrą ir šią paramos formą palaikančių valstybių narių bendradarbiavimą“, – sakė jis ir pridūrė, kad, Europos Komisijai parėmus, galimi įvairūs valstybinės pagalbos variantai.

Tolesnės paramos priemonės galėtų numatyti avansu mokamas išmokas nukentėjusiems ūkininkams ir jų atleidimą nuo tam tikrų įsipareigojimų.

Paprašytas išsamesnės informacijos, komisaras euroactiv.com teigė, kad šiuo metu dar per anksti vertinti žalos mastą ir kad Komisija tikisi valstybių narių lyderystės, tačiau yra pasirengusi priimti pasiūlymus, pagrįstus individualiais žalos vertinimais.

„Mes bendraujame su valstybėmis narėmis, kad būtų galima konkrečiai paremti nuo šios nelaimės nukentėjusius ūkininkus“, – sakė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.