Verslas

2021.07.23 12:11

Lietuvos banko vadovas apie NT kainų augimą: nedrįsčiau sakyti, kad turime burbulą

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.07.23 12:11

Lietuvos banko vadovas Gediminas Šimkus sako nemanantis, kad Lietuvoje šiuo metu yra nekilnojamojo turto (NT) kainų burbulas, o kainos auga dėl objektyvių priežasčių.

„Nedrįsčiau pasakyti, kad Lietuvoje turime NT kainų burbulą. (...) Burbulas būtų tada, kada kainų kilimą lemtų lūkesčių turėjimas, kad kainos kils. Tačiau šiuo metu kainų kilimą vis dar galėčiau paaiškinti remiantis fundamentaliais veiksniais“, – žurnalistams penktadienį sakė Lietuvos banko vadovas.

Anot jo, nekilnojamojo turto kainos augo dėl augančių žaliavų ir darbo jėgos kainų, sumažėjusios pasiūlos ir padidėjusios paklausos.

„Turėjome pristabdytą rinką, o vėliau spyruoklė atšoko. Tai ir atsispindėjo kainose. Jas taip pat lemia ir auganti darbo jėga. Turime pripažinti ir tai, kad užsieniečių, dirbančių statybos sektoriuje, sumažėjo. Dėl to darbo jėgos kaina išaugo. Matome ir išaugusias žaliavų kainas. Matome ir naujų aplinkosaugos reikalavimų atsiradimą, o tai taip pat kelia statybos kainas“, – mano G. Šimkus.

„Vis dėlto neneigiu, kad ir pelno maržos pas nekilnojamojo turto vystytojus išaugo“, – pridūrė jis.

Lietuvos banko vadovo teigimu, nors yra sakoma, kad nekilnojamojo turto įperkamumas pastaraisiais mėnesiais mažėja, taip nėra.

„Atlyginimai vidutiniškai augo irgi 10 proc. [kaip ir NT kainos], o palūkanų normos, kaip buvo, taip ir yra žemumose. NT įperkamumas galbūt nepagerėjo, bet kad jis kažkaip reikšmingai pablogėjo būtų per anksti sakyti“, – pažymi Lietuvos banko vadovas.

Jo teigimu, NT kainų augimo tendencija būdinga ne tik Lietuvoje, o tai lemia rinkoje padidėjęs pinigų kiekis.

„Valstybės į ekonomikas įliejo didžiulius pinigus ir ne tik Lietuvoje. Tie pinigai ieško įdarbinimo. Matome stiprų akcijų kainų augimą. Pas mus investicijos į finansų rinkas nėra išvystytos. Lietuviams yra suprantamos dvi investavimo kryptys – tai indėliai ir nekilnojamasis turtas“, – pastebi G. Šimkus.

Lietuvos bankas, G. Šimkaus teigimu, svarsto įvairias alternatyvas, kurios turėtų padėti sulėtinti NT kainų augimą. Pavyzdžiui, sugriežtinti būsto paskolos ėmimo sąlygas asmenims, kurie ima antrą paskolą ne pirmo būsto įsigijimui.

„Aš suprantu žmogaus norą turėti būstą ir tai yra šventa. Tačiau žmonės, kurie investuoja į būstą, mes galime juos veikti per paskolas. Pavyzdžiui, viena iš krypčių galėtų būti veikti per kreditavimą antrojo būsto, nustatant griežtesnius reikalavimus“, – akcentavo G. Šimkus.

Tokį pasiūlymą Lietuvos bankas žada pateikti dar šiais metais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.