Verslas

2021.07.22 23:01

Regionuose stingant kvalifikuotų darbuotojų, studentai viliojami stipendijomis

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.22 23:01

Verslo įmonės, ypač regionuose, nerandančios kvalifikuotų darbuotojų priverstos mažinti apimtis ar automatizuoti gamybą. Vien Telšių ir Šiaulių apskrityse per ateinančius metus, manoma, trūks daugiau kaip 4 tūkstančių inžinierių, informacinių technologijų specialistų, vadovų. Problemą bandoma spręsti į regionines aukštąsias mokyklas viliojant studentus. Pradėję verslui reikalingas studijas, galės gauti stipendijas.

Šiauliuose įsikūrusioje įmonėje didelę dalį darbų atlieka robotai. Dažniausiai pjausto ir virina metalus. Jei ne robotizacija, įmonė nespėtų laiku pristatyti užsakymų. Kvalifikuotų darbuotojų labai trūksta. Šiandien pat įmonė įdarbintų apie 60 specialistų.

„Tiesiog viduje turime pasiruošę mokymo programas ir mokome darbuotojus darbo vietoje. Tai pagrindinis sprendimas, kaip suktis iš tos situacijos. Nes žiūrint iš vadovybės ir valdybos tikslų plėstis, matome, kad tas žmonių trūkumas gali būti stabdžiu tolesnei plėtrai“, – pasakoja „Rol Lithuania“ personalo vadovė Simona Rainienė.

Rajonų įmonės priverstos mažinti apimtis ar automatizuoti gamybą: trūksta kvalifikuotų darbuotojų

Pramonininkų atliktas tyrimas rodo, kad vien Šiaulių ir Telšių regionų verslo įmonėms per artimiausius metus trūks maždaug 4 200 inžinierių, informacinių technologijų specialistų, darbų vadovų. Kvalifikuotų darbuotojų neranda ir viešasis sektorius. Savivaldybės verslui mažai kuo gali padėti.

„Mes, savivalda, kaip sakoma, galime tik su mokesčiais sužaisti. Ir palengvinti verslui pritraukti. Tą ir darėme per karantiną“, – teigia Telšių rajono meras Kęstutis Gusarovas.

Verslą bando gelbėti regiono aukštosios mokyklos, didesnį dėmesį skirdamos inžinerijos, informatikos, ekonomikos studijų programoms. Tokias studijas pasirinkę studentai 4 metus kas mėnesį gaus po 200 eurų stipendijos.

„Matome, kad ir darbdaviai patenkinti ir studentai jau įsidarbina, kai kurie nuo antro kurso. Didelė tikimybė, kad jie liks regione darbuotis. Ypač labai svarbu, kad stipendijos skiriamos gabiesiems, o tai reiškia, kurie nemoka už mokslą“, – nurodo VU Šiaulių akademijos vadovė Renata Bilbokaitė.

Su darbuotojų trūkumu esą susiduria apie pusė šalies įmonių. Kai kurie sektoriai, ypač logistikos ir statybų, be specialistų iš trečiųjų šalių jau neišsiverstų. O dideliai daliai Lietuvoje paruoštų specialistų išvykstant dirbti į užsienį, darbuotojų ateityje trūks dar labiau.

„Inžinierių tikėtina reikės dešimt kartų daugiau, negu dabar reikia. IT specialistų dabar jau yra Lietuvoje yra 14 000 trūkumas. Tikėtina, kad jisai bus trigubai didesnis po 3 metų. Kad ir kiek ten sustos vaikų, vis viena visus juos surinks“, – tvirtina Prekybos, pramonės ir amatų rūmų atstovas Raimundas Vaišvilas.

Pramonininkai tikina, kad pažintis su verslu ir paklausiomis specialybėmis turi prasidėti jau mokyklos suole. Ugdymo įstaigų prašoma skirti daugiau dėmesio tiksliesiems mokslams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.