Verslas

2021.07.22 18:11

Vilnius nenusileidžia dėl testavimo pajėgumų trūkumo besiskundžiančiam verslui – prioritetas yra skiepijimas

Aistė Valiauskaitė, Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.22 18:11

Dėl įvesto privalomo testavimo kai kurių sektorių darbuotojams, prekybininkai skundžiasi netenkantys darbuotojų. Dėl to, anot jų, gali tekti trumpinti darbo laiką, kai kurios parduotuvės gali užsidaryti. Taip pat, pasak prekybininkų, net ir sutinkantiems tirtis, testavimo pajėgumų trūksta. Valdžia sako, kad pandemiją suvaldyti galima tik skiepais, o ne testais, todėl ir apimčių neplės.

Į Kalvarijų turgų atvažiavęs skiepobusas sulaukė praeivių dėmesio.

„Einu, žiūriu – vakcinacija. Nebuvo laiko (anksčiau pasiskiepyti – LRT.lt)“, – nurodo LRT TELEVIZIJOS pasiskiepyti nusprendęs vyras.

„Jei nebūtų paskui problemų, išvis būčiau nėjęs“, – teigia kitas skiepo laukiantis vyras.

„Specialiai atvažiavau prieš atostogas. Persiregistruoti nesigauna, bandau gyvoje eilėje“, – sako vyras.

Žinios. Dėl įvesto privalomo testavimo pasipylė prekybininkų skundai

Iš darbo vietos pasiskiepyti atlėkė vienas kitas prekybininkas.

„Čia vietoj kodėl ne? – tikina moteris. – Vis tiek reikia. (Anksčiau – LRT.lt) nebuvo progos, specialiai važiuoti. Nauja atmaina baisesnė, tai reikia“, – tvirtina kalbinta moteris.

Kiti – prekybos centrų – darbuotojai, vieni tų, kurie, jei yra nepasiskiepiję, nuo pirmadienio turės testuotis. Pietvakarių Lietuvoje veikiančio prekybos tinklo vadovas Arūnas Tarnauskas sako, kad dėl to kyla sunkumų: darbuotojams nenorint nei skiepytis, nei testuotis gali tekti trumpinti kai kurių parduotuvių darbo laiką.

„Dabar vedame su jais derybas, tai nėra naujiena, o žmonių nuomonė. Kraštutinė priemonė bus nušalinimas nuo darbo ir turės priimti sprendimą. Nes jei mums pritrūks darbuotojų, turėsime trumpinti darbo laiką“, – teigia prekybos tinklo „Gulbelė“ direktorius A. Tarnauskas.

Darbuotojų nepasitenkinimo yra ir didžiuosiuose prekybos tinkluose. Tačiau taip pat pastebima, kad įvedus privalomą testavimą, daugiau panoro skiepytis.

„Didžioji dalis darbuotojų supratingi. Yra ir tų darbuotojų, kurie svarsto išeiti iš darbo, bet realių veiksmų nesiėmė. Yra supratimas, kad toli nepabėgsi. Iš tikrųjų matome suaktyvėjimą norint pasiskiepyti“, – sako „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė.

„Dalis priims sprendimą ir vakcinuosis, bet dalis darbuotojų emigruos į sritis, kur testas neprivalomas. Kai kurios parduotuvės tikrai yra ant ribos dirbti ar užsidaryti“, – nurodo Prekybos įmonių asociacijos direktorė Rūta Vainienė.

Prekybininkų asociacijos vadovė sako, kad trūksta testavimo vietų.

„Bėda ta, kad visi turi ateiti tuo pačiu metu, negali testavimas išsidėstyti, nes testas galioja 10 dienų“, – aiškina ji.

Vilniuje skaičiuojamas septynis kartus išaugęs norinčiųjų tirtis skaičius, tačiau apimtys didinamos nebus.

„Kartais keista matyti trumparegišką požiūrį, kad žmonės linkę testuotis dažnai, bet nesiskiepyti. Mes prioritetą teikiame vakcinavimui“, – pabrėžia Vilniaus savivaldybės vakcinavimo koordinatorius Kipras Krasauskas.

Norint, kad žmonės vis dėlto rinktųsi skiepus, premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad privalomas testavimas nepasiskiepijusiems kai kurių profesijų atstovams nemokamas išliks maždaug iki rudens.

Ekspertai sako, kad vienintelis jau patikrintas būdas kovoti su pandemija ne testai, o skiepai.

„Norint, kad nereikėtų testuotis, yra vakcinacija. Tai geriausia apsauga. Testavimas neapsaugo, padeda aptikti, kas užsikrėtę“, – dėsto Vėžio instituto onkoimunologas Marius Strioga.

Be dirbančių mažmeninėje prekyboje privalomai tirtis reikės krovinių tarptautinio vežimo, viešojo transporto, laisvalaikio, kultūros, viešojo maitinimo darbuotojams, dirbantiems viešojo administravimo srityje, profesinės karo tarnybos kariams.

Lietuvoje nuo COVID-19 bent viena doze yra pasiskiepiję 56 su puse proc. suaugusių gyventojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.