Verslas

2021.07.22 16:01

Plūstant cigaretėms iš Baltarusijos, pareigūnai gerų žinių neturi: įranga kontrabandai aptikti neatsiras dar bent metus

Marius Jokūbaitis, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2021.07.22 16:01

Lietuvoje tebeaugant cigarečių kontrabandai iš Baltarusijos, jų aptikimo sistema vis dar neveikia ir neveiks mažiausiai metus. Kenos geležinkelio stotyje planuota statyti naują vagonų rentgeną, tačiau Vyriausybės specialiajai komisijai kilo papildomų klausimų dėl kiniškos įrangos. Muitininkai sako laukiantys žalios šviesos jau keli mėnesiai, o konkursą laimėję tiekėjai įtaria, kad toks vilkinimas kažkam yra naudingas. 


Rentgeno sistema neveikia dar nuo 2016 metų, iš esmės cigaretės geležinkeliu patenka į Lietuvą be technologinio patikrinimo – tai daro tik darbuotojai savomis rankomis, atsitiktinės atrankos būdu. Bet praėjusi Vyriausybė kadencijos pabaigoje paskelbė konkursą, atsirado laimėtojas naujai įrangai, tačiau viskas įstrigo biurokratiniuose trukdžiuose.

Praėjusią savaitę Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija paprašė papildomos informacijos iš muitinės. Klausimų kilo dėl įrangos, kuri yra kiniška, – to paties gamintojo įranga buvo išmontuota iš Lietuvos oro uostų, nes neatitiko nacionalinio saugumo reikalavimų. Bet dabar ją ketinama diegti geležinkelyje.

Komisijos vadovas premjerės patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Kęstutis Lančinskas LRT RADIJUI sakė, kad tie patys klausimai būtų keliami nepriklausomai nuo to, kokia yra įrangos kilmės šalis.

„Tokios įrangos pirkimas turi būti patvirtintas specialios komisijos. Norėdama priimti sprendimą komisija paprašė papildomos informacijos, susijusios su duomenų saugumu, veikimo principais ir taip toliau, kadangi tai susiję su kritine infrastruktūra – „Lietuvos geležinkeliais“. Dėl bet kokios įrangos – rusiškos, švediškos ar kitokios – tokie klausimai būtų formuluojami“, – sakė K. Lančinskas ir pridūrė, kad patikrinimui reikalingos papildomos kelios savaitės jau uždelstų metų kontekste padėties nepakeis.

Muitininkai įrangos laukia seniai, o nuo paties konkurso pabaigos jau praėjo kone pusmetis. Jie sako tam tikra prasme esantys padėties įkaitai – rentgeno reikia, bet turi atsakyti į visus klausimus. Ir kai tik specialioji Vyriausybės komisija uždegs žalią šviesą, bus galima ją užsakyti. Tačiau tuo pat metu reikia tartis su „Lietuvos geležinkeliais“, nes turi būti parengta vieta. Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Vygantas Paigozinas sakė, kad optimistiniu atveju įranga galės veikti tik po metų, ne anksčiau.

„Iš savo pusės mes nelabai ką galime pagreitinti. (...) Esame pasiekę momentą, kai jau atrinktas potencialus nugalėtojas ir rangovas, tiekėjas tai sistemai įdiegti jau keletą mėnesių. Dabar tampame savotiškais įkaitais dėl to, kad dėl kilmės šalies yra abejonių ir tam tikrų rizikų, bet tas pats gamintojas jau visiškai dominuoja Latvijos ir Estijos tokių pačių sistemų rinkoje. Taip pat Lenkijoje ir šalyse labiau į Vakarus – Olandija neseniai uoste diegėsi pačią galingiausią (sistemą) tos pačios kompanijos. Nesame išimtis. Iš paskutinių diskusijų su „Lietuvos geležinkeliais“, orientavimasis į kitų metų panašų laikotarpį ar bent jau antrą kitų metų pusmetį“, – LRT RADIJUI sakė V. Paigozinas.

Konkursą laimėjo bendrovė „Inta“, kuri ir žada tiekti įrangą. Konkurso vertė siekia 3 mln. eurų. Verslininkai sako, kad jeigu neįtinka kiniška įranga, galima šaukti naują konkursą, tačiau toks trypčiojimas galbūt kažkam yra naudingas, svarsto konkursą laimėjusios bendrovės vadovas Vytautas Vitkauskas.

„Esame pateikę visą reikiamą informaciją, kas susiję su technologiniais klausimais, o politinio lygmens paveikti negalime. Bet tie klausimai labai keistai – pateikiamas vienas paketas, svarstoma, tada kažkam kyla auksinių idėjų, kad reikia papildomos informacijos. Taip šitą procesą galima tęsti iki begalybės. Pinigai numatyti biudžete, truputį patempsime, šiais metais niekas nebus padaryta, o kitais pinigų tai sistemai niekas nenumatė ir jų nebus. Baltarusija padaro 2 mlrd. daugiau pakelių, negu surūko, tai tie 2 mlrd. išvažiuoja. Galime paskaičiuoti – jeigu nuo kiekvieno pakelio kažkam kukliai lieka 50 centų, tai milijardą kažkas ir pasidaro“, – sakė V. Vitkauskas.

Visas reportažas – LRT RADIJO laidos „Lietuvos diena“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.