Verslas

2021.07.22 11:01

Skaistė: Lukašenkos kelionių pakete nėra įskaičiuota papildomo komforto ar vaizdo į vandenyną

atnaujinta 11.39
Ignas Jačauskas, BNS, Jonas Deveikis, LRT.lt2021.07.22 11:01

Nelegaliems migrantams neturi būti suteikiamos perteklinės paslaugos, o tik užtikrinamas minimalus pragyvenimo lygis, sako finansų ministrė Gintarė Skaistė. Anot jos, visos savivaldybių su migrantais patirtos išlaidos, kurios šiuo metu už 2 savaičių migrantų išlaikymą siekia tarp 18–30 tūkst. eurų, bus kompensuotos iš valstybės rezervo.

Ketvirtadienį apsilankiusi Varėnos rajono Vydenių gyvenvietėje, kur buvusioje pagrindinėje mokykloje apgyvendinta apie pusantro šimto migrantų, ministrė teigė įsitikinusi, kad gyvenimo sąlygos „tikrai geros“, o migrantai, siekiantys neteisėtai patekti į Lietuvą, „daugiau ir negalėtų tikėtis“.

Finansų ministrė apie migrantų situaciją: nenorime sudaryti sąlygų, į kurias norėtų keliauti

„Manau, kad savivaldybė padarė viską, kad teritorija būtų saugi ir kad migrantai nevaikščiotų, kur jiems nepriklauso ir užtikrintų minimalias sąlygas. Tai ir yra – prašoma užtikrinti migrantams, kad nebūtų perteklinio komforto ir nebūtų noro ilgai apsistoti Lietuvoje ir apskritai čia pas mus keliauti“, – žurnalistams sakė ministrė.

„Visi turime susitarti, kad Lukašenkos kelionių pakete nėra įskaičiuota papildomo komforto ar vaizdo į vandenyną. Turime užtikrinti minimalius standartus, kiek yra poreikis, bet tikrai nenorime sudaryti sąlygų, į kurias norėtų keliauti“, – pridūrė ji.

G. Skaistė savo vizitu bei susitikimu su pasienio savivaldybių merais taip pat teigė norinti nusiųsti žinią, kad savivaldybės „nėra paliktos vienos kovoti su šita krize“ ir visos išlaidos bus kompensuotos.

Visi turime susitarti, kad Lukašenkos kelionių pakete nėra įskaičiuota papildomo komforto ar vaizdo į vandenyną.

„Iš valstybės rezervo tikrai bus finansuotos lėšos, kurios susijusios su migrantų išlaikymu ir tikrai nebus, kad vietos bendruomenė nukenčia dėl to, kad pasirinkta viena ar kita teritorija gyventi šiems žmonėms“, – tvirtino ji.

Anot ministrės, šiuo metu migrantai yra laikomi aštuoniuose savivaldybėse. Trys iš jų jau pateikė prašymus kompensuoti su migrantų išlaikymu susijusias išlaidas, kurios svyruoja tarp 18 ir 30 tūkst. eurų.

„Esame sulaukę paraiškų iš trijų savivaldybių. (...) Sumos svyruoja tarp 18 ir 30 tūkst. eurų už 2 savaičių migrantų išlaikymą. Į šią kainą įtrauktos maitinimo, skalbimo, higienos priemonių ir kitos išlaidos. Tačiau čia dar nėra įtrauktos komunalinės išlaidos, kurios bus apskaičiuotos mėnesio gale“, – sakė finansų ministrė.

G. Skaistė pažymėjo gyventojų nusiskundimų dėl migrantų neišgirdusi.

„Bet tikrai turime suprasti, kad ne visos teritorijos yra vienodos ir kai kurie, kurie gyvena palapinėse, turbūt, tokio pasitenkinimo nejaučia, kaip čia, gyvendami teritorijoje, kurioje dar visai neseniai buvo mokykla, ir, turbūt, tos sąlygos dar yra pakankamai geros“, – sakė ministrė.

Lietuva pastaraisiais mėnesiais susiduria su ženkliai išaugusia neteisėta migracija per Baltarusiją, į šalį jau bandė patekti daugiau nei 2,3 tūkst. nelegalių migrantų, didžioji dalis jų sulaikyti liepą. Dauguma sulaikytųjų yra Artimųjų Rytų, Afrikos šalių piliečiai.

Dėl neteisėtų migrantų antplūdžio Lietuva yra paskelbusi ekstremalią situaciją, sustiprinusi sienos su Baltarusija apsaugą pasitelkdama tiek savo, tiek kitų šalių pareigūnus per agentūrą „Frontex“.

Lietuvos pareigūnai teigia, kad išaugę migracijos srautai yra organizuota Baltarusijos režimo akcija prieš Lietuvą. Įtampa tarp Minsko ir Vilniaus išaugo pernai po ginčijamų Baltarusijos prezidento rinkimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.