Verslas

2021.07.22 20:29

Rekordų laukę ūkininkai nusivylę – dėl kaitros ar škvalų dalis neteko apie trečdalio derliaus

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.22 20:29

Įsibėgėja javapjūtė. Rekordinio derliaus laukusiems ūkininkams gali tekti skaičiuoti ir nuostolius. Nuėmus rapsus, paaiškėjo, kad dėl kaitros ar škvalų dalis ūkių neteko maždaug trečdalio derliaus. Mažiau turėtų būti ir kviečių. Mokslininkai sako, kad keičiantis klimatui ūkininkams reikėtų pamatuoti savo lūkesčius.

Stambiausio Pakruojo rajono ūkininko Ediko Drupo kombainai kulia paskutinį rapsų lauką. Dėl karščių savaite anksčiau, nei planuota.

„Žiūrint iš rudens rapsai, kviečiai ir visos kultūros atrodė daug geriau, negu yra dabar. Nuo Joninių stojusi kaitra nukaitino, nudegino pasėlius. Mes tikėjomės 4 tonų, o šiandien vidutinis rapsų derlingumas yra 2,5 tonos“, – sako Pakruojo rajono ūkininkas E. Drupas.

Žinios. Vokietijos vyriausybė patvirtino 400 mln. eurų fondą nuo potvynių nukentėjusiems gyventojams

Maždaug trečdaliu mažiau bus ir kviečių. Ūkininkas sako džiaugtųsi, jei Pakruojo rajono laukuose iš hektaro birtų 5 tonos. Nors tikėjosi bent 7.

Karščiai sustabdė grūdų brendimą ir Šiaulių rajone. Varpos viršūnėje subrandinti grūdai perpus mažesni, nei viduryje.

Pasaulinėje rinkoje grūdų supirkimo kainos šiemet didelės. Rapsų siekia apie 520 eurų, kai pernai tik 360. Už kviečius mokama apie 200, pernai – 160. Tačiau dalies ūkių tai neišgelbės.

„Šiemet tikriausia susidursim su tais ūkininkais, kurie turėjo galbūt nepamatuotų lūkesčių ir investavo daugiau, negu šių metų derlius leidžia padengti tas investicijas“, – teigia Ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius.

Mokslininkai stebėdami klimato kaitą sako, kad ūkininkų lūkesčiai turi būti pamatuoti. Mažiau nuostolių patirtų mišrūs ūkiai. Siūloma ūkininkams daugiau konsultuotis su mokslininkais, rinktis atsparesnes javų veisles.

„Reikėtų galvoti, žinoma, ar daugiau žieminių javų, ar vasarinių, ar daugiau miglinių javų, ar pupinių javų. Tai čia toks kompleksas. Taip pat tų pačių augalų yra įvairiausių veislių. Galbūt platesnį spektrą veislių rinktis, galbūt labiau pasitikėti, galbūt ir mažiau derlingomis, labiau pritaikytoms vietinėms sąlygoms“, – sako mokslininkė dr. Žydrė Kadžiulienė.

Gamtos padarinius jaučia ir draudimo bendrovės. Pernai dėl stichijų ūkininkams išmokėta 9 milijonai eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.