Verslas

2021.07.21 14:24

VMI skelbia pirmo pusmečio mokesčių pirmūnus: daugiausia biudžetą papildė „Thermo Fisher“ – sumokėjo 100 mln. eurų

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.07.21 14:24

Gyvybės mokslų tyrimams ir diagnostikai skirtus produktus gaminanti bendrovė „Thermo Fisher Scientific Baltics“ per pirmąjį šių metų pusmetį į biudžetą sumokėjo 100 mln. eurų pelno mokesčio. Tarp daugiausia pelno mokesčių sumokėjusių įmonių atsidūrė ir didieji šalies bankai, „Maxima“, „Tele2“. 

Per pirmus šių metų 6 mėnesius 100 didžiausių šalies įmonių į biudžetą sumokėjo beveik 300 mln. eurų pelno mokesčio, rodo VMI duomenys.

Net trečdalį, 100 mln. eurų, sudaro „Thermo Fisher Scientific Baltics“ sumokėtas pelno mokestis.

Palyginkime – per visus 2020 metus įmonė sumokėjo 54 mln., o 2019 – 30,8 mln. eurų pelno mokesčio. Bendrovė taip pat yra antra pramonės įmonė, kurios apyvarta perkopia milijardą – per praėjusius metus biotechnologijų įmonės pardavimo pajamos užaugo nuo 440 mln. iki 1,263 mlrd. eurų, o bendrovės grynasis pelnas padidėjo nuo 246,6 mln. iki 405,5 mln. eurų.

Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas atkreipia dėmesį, jog ne tik įmonės sumokamas pelno mokestis siekia rekordus, bet ir darbuotojų atlyginimai vidutiniškai yra pusantro karto didesni už vidutinį atlyginimą šalyje.

Remiantis „Sodros“ duomenimis, bendrovėje atlyginimų vidurkis siekia 2,2 tūkst. eurų (2,12 tūkst. eurų moterų ir 2,35 tūkst. eurų vyrų).

„Mano akimis, labai svarbu išgirsti įmonės vadovų siunčiamą signalą ir papildomai investuoti į švietimą. Šie skaičiai yra iškalbinga žinia, kad investicijos į išsilavinimą ir mokslą atsiperka“, – sako parlamentaras.

Antroje vietoje pagal sumokėtą pelno mokestį atsidūrė bankas SEB – 14,6 mln. eurų, toliau rikiuojasi „Litgrid“ – 7,5 mln. eurų, „Swedbank“ – 7,1 mln. eurų, „Maxima“ – 7 mln. eurų, „Tele2“, – 6,7 mln. eurų, Šiaulių bankas – 6,5 mln. eurų, „Ignitis gamyba“ – 6,2 mln. eurų, „Teva Baltics“ – 5,3 mln. eurų, „LTG Infra“ – 5 mln. eurų.

„Vertinant didžiausius pelno mokesčio mokėtojus verta pastebėti, kad greta biotechnologijų kompanijų dominuoja stambios įmonės, veikiančios ribotos konkurencijos sektoriuose. Vieni didžiausių pelno mokesčio mokėtojų yra komerciniai bankai, mažmeninės prekybos, telekomunikacijos bendrovės, energetikos įmonės.

Dominuojanti padėtis šioms įmonėms neretai sudaro galimybes papildomai didinti prekių ir paslaugų kainas.

M. Majauskas.

Dominuojanti padėtis šioms įmonėms neretai sudaro galimybes papildomai didinti prekių ir paslaugų kainas. Konkurencijos stoką atitinkamai atspindi ir minėtų įmonių pelningumas. Todėl rezervuotai vertinu verslo asociacijų siūlymus mažinti pelno mokesčio tarifą ar numatyti naujų pelno mokesčio lengvatų“, – pirmojo pusmečio pelno mokesčio rezultatus vertina M. Majauskas.

Jis taip pat pažymi, jog standartinis pelno mokesčio tarifas Lietuvoje – 15 proc. ir yra penktas pagal mažumą visoje Europos Sąjungoje.

„Dėl mažo standartinio tarifo ir įvairiausių lengvatų efektyvus pelno mokesčio tarifas Lietuvoje yra tik 6 proc. Be to, taikomas ir 5 proc. lengvatinis tarifas smulkioms įmonėms, kurių darbuotojų skaičius neviršija 10 žmonių ir metinė apyvarta neviršija 300 tūkst. eurų“, – sako jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.