Verslas

2021.07.25 07:00

Karšta vasara pildo verslininkų kišenes: kempingai plyšta per siūles, tuštesni – tik pajūryje

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.07.25 07:00

Antrą vasarą iš eilės Lietuvoje veikiantys kempingai pasigenda užsieniečių turistų, tačiau čia sugužėjo tautiečiai. Tiesa, ne visi gali pasidžiaugti milžinišku susidomėjimu: pavyzdžiui, Varėnos rajone esantis kempingas savaitgaliais būna sausakimšas, o Nidoje, nors ir lepina orai, stinga norinčiųjų apsistoti su palapinėmis ar kemperiais.

Sutrumpėjęs sezonas, bet pavyksta užsidirbti

„Miške nėra Wi-Fi, bet mes pažadame, kad rasite geresnį ryšį!“ – taip save pristato netoli Senosios Varėnos miestelio prie Merkio upės esantis kempingas „Juostandis“. Marius Galinis, vienas iš šios vietos savininkų, LRT.lt sakė, kad poilsiautojų dėmesio sulaukiama tiek, kad savaitgaliais kempingas būna pilnutėlis ir tenka stabdyti registraciją. Dabar, anot pašnekovo, kempingu susidomėjo lietuviai, o anksčiau vietovę buvo pamėgę ir keliautojai iš užsienio.

„Atvykus be registracijos gali būti, kad vietos nebus. Nors šitas sezonas dar nesibaigė, panašu, kad bus toks pats, o gal net ir geresnis nei praėjusių metų. Šių ir praėjusių metų sezonus vadiname karantininiais, nes jie gerokai sutrumpėjo ir sutelpa į liepą, rugpjūtį, dar šiek tiek birželio. Bet būna labai intensyvus srautas. Prieš karantiną lankytojų srautas buvo gana išsiskleidęs, pirmieji ateidavo gegužę. Dabar, kol veikė ribojimai, buvo tylu, paskui nedrąsiai atsigavo, bet šie mėnesiai – intensyvūs. Mes patenkinti, džiaugiamės, kad galime per šį laiką užsidirbti“, – pasakojo M. Galinis.

Kempingas, jo teigimu, nėra labai didelis: orientuojamasi į atvykstančius su palapinėmis. Poilsiavietėje yra šešios tam skirtos pavėsinės, vienoje laisvai galėtų tilpti 10–15 žmonių kompanija. Norintiems praleisti naktį ne po atviru dangumi yra speciali nakvynės salė. Kaina per parą vienam žmogui, nepriklausomai nuo jo amžiaus, siekia 9 eurus. Vadinasi, tėvai su vienu vaiku už dvi savaitgalio paras čia sumokėtų 54 eurus. Ką už šią sumą gauna lankytojas?

„Gali naudotis visa kempingo infrastruktūra: automobilių aikštele, vandeniu, sanitariniais mazgais, lauko virtuvėle, net malkomis laužui“, – atsakė M. Galinis.

Atvykus be registracijos gali būti, kad vietos nebus.

M. Galinis

Užsisako vietą tik prieš kelias dienas

Panašiai gyvuoja ir Molėtų rajone veikiantis Mindūnų kempingas. Jo vadovas Romualdas Spulis LRT.lt tikino, kad šios vasaros rezultatais jie yra patenkinti, tačiau daug ką lemia pandemija. Jis pastebėjo gan neįprastą dalyką – būtent šiemet 60 proc. rezervacijų atliekamos likus 3–5 dienoms iki atvykimo.

„Tas labai mus stebina, to niekada nebuvo. Likus kelioms dienoms jau ieško žmonės, kur apsistoti. Artimiausias savaitgalis – pilnas, ateinantį vietų dar šiek tiek yra, bet pirmadienį, antradienį visos vietos dingsta. Pernai buvo tendencija labiau užsisakyti iš anksto, nes tikrai buvo aišku, kad niekur nevažiuos, gal šiemet galvoja dar išvažiuoti ir seka situaciją?“ – svarstė R. Spulis ir pridūrė, kad poilsiautojų netrūksta ir darbo dienomis.

Šis kempingas, pašnekovo teigimu, yra apie 5 ha dydžio, čia poilsiauti galėtų apie 400 žmonių, yra įrengta 150 miegamųjų vietų. Kaina parai suaugusiam žmogui čia siekia 5 eurus, vaikui iki 14 metų – 2 eurus. Už kemperio vietą reiktų sumokėti 10 eurų, palapinės – 4 eurus. Papildomai tektų sumokėti už malkas 3 eurus, o elektros prisijungimas kainuotų dar 5 eurus.

Po keliasdešimt eurų tektų atseikėti norint nakvoti nameliuose ar kambariuose. Pavyzdžiui, jei čia palapinėje praleisti dvi naktis norėtų tėvai su mažamečiu vaiku, jiems šis poilsis atsieitų 34 eurus. Pasak R. Spulio, būtent šeimos yra dažniausi šio kempingo klientai.

„Gamta, vanduo, miškas – ši aura. Dar gautų vietą palapinei, laužaviečių, bendrą virtuvę, kurioje nemažai šaldytuvų ir šaldiklių, visą įrangą maistui pasiruošti, yra dušų, apšvietimas“, – ką už išleistą sumą gauna poilsiautojai, aiškino R. Spulis.

Šiemet 60 proc. rezervacijų atliekamos likus 3–5 dienoms iki atvykimo.

Anksčiau buvo kone vien užsieniečiai

Maždaug tokią pačią sumą išleisti tektų ir Kaune, prie Lampėdžių ežero esančiame kempinge. Jo direktorė Jurgita Žabaliūnienė LRT.lt sakė, kad anksčiau čia būdavo bene vien užsieniečiai turistai – lietuvių poilsiautojų susirinkdavo vos 5 proc. Šiemet čia jau daugiau susirenka pailsėti tautiečių.

„Turime 3 namelius, 50 elektros prisijungimų kemperiams, o palapinių neskaičiuojame, nes dar nėra buvę taip, kad neužtektų vietos priimti“, – minėjo J. Žabaliūnienė.

Jeigu čia dvi paras norėtų pailsėti palapinėje tėvai su mažamečiu vaiku, šeimai tai kainuotų 35 eurus, o jeigu atvyktų su kemperiu – 53 eurus. Už šiuos pinigus, pasak pašnekovės, poilsiautojai gautų visą infrastruktūrą, kuri priklauso būti kempinge: elektra, dušas, šaldytuvas, virtuvėlė, terasa, sporto aikštelės ir pan. J. Žabaliūnienės teigimu, šiemet čia nemažai atvyksta pailsėti šeimų su vaikais, o pernai dažnai sustodavo einantieji „Camino Lituano“ keliu.

Antplūdis Klaipėdoje – per šventes, ilguosius savaitgalius

Panaši situacija ir Klaipėdos mieste esančiame „Pajūrio kempinge“. Jo vadovas Renatas Sūdžius LRT.lt minėjo, kad šią vasarą sekasi gana neblogai, tik tiek, kad pasigendama su kemperiais atvykstančių svečių iš Vakarų Europos šalių. Nors jų pamažu daugėja, bet šiemet pagrindiniai klientai atvyksta pailsėti iš įvairiausių Lietuvos kraštų.

„Čia gali būti 200–300 žmonių, būna tokių beveik pilnų savaitgalių, ypač per šventes, kai būna ilgieji savaitgaliai: Joninės, Mindauginės, dabar Jūros šventė artėja, beveik viskas užimta, kiek įmanoma“, – aiškino R. Sūdžius.

Suaugusiam žmogui viena naktis čia kainuoja 5 eurus ir dar 3 eurus reiktų sumokėti už 5–12 metų vaiką. Kemperio vieta čia kainuoja 12 eurų, bet už dar 4 eurus galima gauti prisijungimus prie inžinerinių tinklų. Už palapinę, kurioje galėtų nakvoti iki keturių žmonių, reikėtų pakloti 5 eurus, už didesnę – 7 eurus.

Papildomą sumą reiktų sumokėti ir už savo transporto priemonę: automobilį, mikroautobusą, motociklą. Taigi, jei čia norėtų dviem paroms palapinėje apsistoti tėvai su mažamečiu vaiku, jie išleistų 36 eurus.

„Jie gautų viskuo aprūpintą virtuvę: indai, įrankiai, įranga. Dar būtų dušai, tualetai, internetas, elektra telefonams įkrauti, yra paspirtukų, vaikų žaidimo aikštelė“, – komentavo R. Sūdžius.

Čia gali būti 200–300 žmonių, būna tokių beveik pilnų savaitgalių, ypač per šventes.

R. Sūdžius

Lietuviai drąsiau keliauja pailsėti į užsienį

Arčiau pajūrio esančio Nidos kempingo direktorius Einaras Burkšas LRT.lt pasakojo, kad šiemet poilsiautojų susidomėjimas sumenkęs.

„Pasakysiu taip: praėjusieji metai buvo kitokie, šie metai – dar kitokie. Pernai lietuviai susprogdino mūsų rinką, buvo didelis užimtumas, o dar užsieniečiai vasaros pirmoje pusėje galėjo laisviau keliauti, bet vėliau jų sumažėjo dėl COVID-19 atvejų daugėjimo. Dabar lietuviai gali važiuoti į užsienį, dėl to pas mus yra gerokai mažiau. Orai lepina, bet žmonių – mažoka“, – teigė E. Burkšas.

Išimtis visgi yra artimiausias savaitgalis, tada, pasak pašnekovo, užimtumas, ko gero, bus kone 100 proc., nes Neringoje vyks trijų dienų festivalis „Ant bangos“. E. Burkšo teigimu, jaunimas jau po Naujųjų metų šventės domėjosi nakvyne čia pramogų kupiną savaitgalį.

„Visa Nida perkrauta, neįmanoma užsisakyti kambariuko, o kas netelpa – visi pas mus nori“, – teigė jis.

Tačiau jeigu čia vasaros įkarštyje norėtų apsistoti šeima su mažamečiu vaiku, dvi paros jiems atsieitų 52 eurus: para vienam suaugusiajam kainuotų 7,5 euro, dar 5 – vaikui iki 12 metų. Palapinės vieta atsieitų 6 eurus. Į kainą, pasak E. Burkšo, įskaičiuotas naudojimasis dušais, tualetais, geriamuoju vandeniu, elektra, bendra virtuve, belaidžiu ryšiu (Wi–Fi).

Dabar lietuviai gali važiuoti į užsienį, dėl to pas mus yra gerokai mažiau. Orai lepina, bet žmonių – mažoka.

E. Burkšas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.