Verslas

2021.07.21 07:52

JAV teigia artėjančios prie susitarimo su Vokietija dėl „Nord Stream 2“

ELTA2021.07.21 07:52

JAV antradienį teigė, kad artėja prie susitarimo su Vokietija dėl „Nord Stream 2“ – beveik užbaigto dujotiekio, kuriuo Vokietijai ketinama tiekti rusiškas dujas ir kuris, anot Ukrainos ir kitų šalių, suteiks Maskvai politinį svertą.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel per praėjusios savaitės vizitą Vašingtone pripažino nesutarimus su prezidentu Joe Bidenu, tačiau teigė, kad abu lyderiai sutinka, jog Ukraina turi išlikti rusiškų dujų tranzito šalimi, nepaisant netrukus planuojamo „Nord Stream 2“ atidarymo.

„Vokiečiai pateikė naudingų siūlymų ir padarėme pažangą mėgindami pasiekti bendrą tikslą – užtikrinti, kad Rusija negalėtų apsiginkluoti energijos srautais“, – reporteriams sakė Valstybės departamento atstovas Nedas Price`as.

„Kol kas neturime galutinių detalių, kurias galėtume paskelbti, tačiau manau, kad netrukus galėsime pasakyti daugiau“, – pridūrė jis.

Apie atstovo komentarus skelbiama, kai aukšto rango Valstybės departamento pareigūnas Derekas Cholletas atvyko į Ukrainą ir iškart po vizito šioje šalyje vyks į Lenkiją. Abi šios valstybės anksčiau negailėjo aršios kritikos Vokietijai dėl pastarosios susitarimo su Rusija.

JAV ir daugybė kitų šalių, istoriškai nepasitikinčių Rusija, teigia, kad naujasis dujotiekis sumažins Ukrainos turimą svertą Maskvos atžvilgiu. Nors Ukraina nuo 2014 metų šalies rytuose kovoja su Rusijos remiamais separatistais, ji iki šiol išliko svarbaus Rusijos eksporto į Europą tranzito tašku.

JAV pareigūnai anksčiau teigė besiviliantys, kad Vokietija sutiks su automatinėmis pasekmėmis, jei Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas toliau spaus Ukrainą dėl energijos.

J. Bidenas sulaukė netgi kai kurių šalininkų Kongrese kritikos, kai atšaukė daugumą dėl „Nord Stream 2“ įvestų sankcijų.

Prezidento administracija argumentavo, kad jau per vėlu sustabdyti dujotiekio statybas ir verčiau reikėtų susitelkti į bendradarbiavimą su Vokietija, kuri, regis, džiaugiasi galėdama dirbti su J. Bidenu po didžiulės įtampos su jo pirmtaku Donaldu Trumpu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.