Verslas

2021.07.21 17:23

Bedarbių skaičius nemažėja: žmonės atprato nuo griežtų darbo sąlygų, o vasara nedidina noro grįžti prie darbų

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.21 17:23

Ekonomistai sako – karšta ne tik lauke, bet ir darbo rinkoje. Nors darbo skelbimų daugėja, registruotų bedarbių vis dar per 200 tūkstančių. Ekspertų teigimu, žmonės per karantiną atprato nuo griežtų darbo sąlygų, o ir vasara nedidina noro grįžti prie darbų.

Atverti naujas duris Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazija siūlo trims mokytojams. Matematikos, kūno kultūros, pradinių klasių. Tačiau mokyklos direktorius sako – neaišku, kiek dar mokytojų apsispręs palikti mokyklą.

„Dar gali ateiti ir tai, kad rugpjūčio 15 dieną ateis mokytojas ir pasakys, kad jam pasiūlė, pavyzdžiui, privačioje mokykloje labai geras sąlygas arčiau namų su didesniu atlyginimu“, – sako Vilniaus M. Mažvydo progimnazijos direktorius Eugenijus Manelis.

Paradoksali situacija darbo rinkoje: bedarbių daug, o darbuotojų trūksta

Švietimo ministerijos duomenimis, šiemet darbą palikti planuoja beveik 1,5 tūkstančio mokytojų – maždaug 200-ais daugiau nei pernai.

Ekspertai tvirtina, kad pandemija tapo išbandymu. Keičiasi ir šalies demografinė padėtis.

„Yra prieaugis, jaunimo, vaikų, jis yra didžiausiuose miestuose, tai tas pasiūlos ir paklausos pasiskirstymas toks netolygus ir lemia tuos netolygumus, kuriuos matome personalo prasme“, – teigia KTU fakulteto dekanas Ainius Lašas.

Tačiau darbo skelbimų daugėja ne tik mokyklose. Jų skaičius birželį išaugo daugiau nei 6 tūkstančiais – iki daugiau nei 60-ies. Užimtumo tarnyba sako, kad tai didžiausias darbo jėgos poreikis, fiksuotas per 30 metų.

„Lietuvoje mes dabar matome tą aktyvų atsigavimą, kuris iš vienos pusės yra pokarantininis atsigavimas, kitas yra nepatenkintos paklausos atsigavimas, na ir trečia yra vasaros sezono specifika, yra poilsis, yra paslaugos. Tikrai čia unikali situacija, mes turėjome krizes, bet nebuvo tokios ilgos, kai kurios paslaugos pusantrų metų nebuvo plėtojamos, todėl visi skuba“, – teigia VU profesorius Boguslavas Gruževskis.

Daugiausia darbdaviai ieško sunkvežimių vairuotojų, krovikų, valytojų, pardavėjų, virėjų, statybininkų.

Užimtumo tarnybos duomenimis, ryškėja teigiama tendencija – registruoti laisvas darbo vietas pradeda labiausiai per karantiną apriboti sektoriai. Nors skelbimų daugėja, registruotų bedarbių vis dar per 200 tūkstančių.

„Šita tendencija ypač pandemijos metu tiktai stiprėjanti ir ryškėjanti ir vien tik dėl to, akivaizdu, kad sustojus darbo rinkai atsiveria tam tikros spragos, kurios buvo iki šiol, jos matėsi tam tikru kampu“, – sako Užimtumo tarnybos direktorė Inga Balnanosienė.

„Labai karštas laikotarpis verslui ir darbo rinka labai įtempta, o žmonės atvirkščiai, šiek tiek buvo atpratinti nuo tokių griežtų santykių su darbo rinka, yra santaupų, todėl nelabai skuba imtis mažiau patrauklių darbo vietų“, – mano B. Gruževskis.

I. Balnanosienės teigimu, išryškėjo kvalifikacijos stoka, gilių mokymosi visą gyvenimą tradicijų nebuvimas.

„Kad taip greitai iš šitos situacijos šalis išeis – tikimybė labai maža, nes tokia pati situacija daugelyje Europos ir pasaulio valstybių. Tai yra tokios atsivėrusios darbo rinkos spragos ir tą, ką mes turime spręsti, tai yra skatinti persiorientuoti, skatinti mokymosi visą gyvenimą kompetencijas“, – sako I. Balnanosienė.

Užimtumo tarnybos duomenimis, mažėja moterų nedarbas – jos įsidarbina atsigaunančiose srityse. Tačiau vyresnio amžiaus žmonių nedarbas išlieka rimta problema.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.