Verslas

2021.07.14 22:34

Lazutka apie siūlomus vaiko priežiūros atostogų pokyčius: lieka bėda, kad gaunantiems didesnes pajamas – didesnės išmokos

Urtė Korsakovaitė, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.14 22:34

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) ketina keisti vaiko priežiūros atostogų tvarką. Ilgintų minimalų vaiko priežiūros atostogų laiką, atsirastų galimybė kiekvienam iš tėvų turėti ir dviejų mėnesių neperleidžiamas vaiko priežiūros atostogas. Tačiau kai kurie ekonomistai sako, kad vis dar likę neišspręstų problemų: išmokas gali gauti ne visos šeimos, gaunantiems didesnes pajamas – didesnės ir išmokos.

Draugės Greta ir Vaiva parke dalijasi ne tik motinystės džiaugsmais, bet ir rūpesčiais. Sako, kad su dabartinėmis vaiko priežiūros atostogų išmokomis išgyventi sunku.

Žinios. Svarstoma keisti vaiko priežiūros atostogų tvarką: koreguos išmokų skaičiavimą, įtvirtintų 2 mėn. neperleidžiamas atostogas tėčiams

„Tos pajamos sumažėja, tai jos, mano nuomone, kaip tik turėtų didėti. Kaip pasakyti, atsiranda trečias asmuo, o viskas, kas liečia vaikus, tai labai daug išlaidų“, – sako mama

„Tikrai norėtųsi, kad būtų didesnės tos išmokos, bet yra kaip yra“, – mano kita mama.

SADM siūlo keisti tvarką. Dabar išėjus vaiko priežiūros atostogų pirmuosius metus išmoka per mėnesį yra beveik 78 proc. algos.

Naujame plane minimalus vaiko priežiūros atostogų laikas pailgėja iki pusantrų metų, tačiau mažėja mėnesinės išmokos – mokama 60 proc. atlyginimo.

Tiesa, kiekvienas iš tėvų turi teisę į du mėnesius vaiko priežiūros atostogų, kurių negali vienas kitam perleisti. Tuo metu jiems būtų mokami 78 proc. algos. Tačiau, jeigu, vienas tėvų nepasinaudotų šiomis dviejų mėnesių atostogomis, tiek laiko sutrumpėtų ir bendra atostogų trukmė.

„Viena iš pagrindinių naujovių, kurios yra naujoje tvarkoje, yra dviejų mėnesių neperleidžiamos atostogos tėčiams. Tam, kad šiomis atostogomis negalėtų pasinaudoti mama ir tai padėtų tėčiui megzti tampresnius ryšius su kūdikiu ir su šeima, o mamai – greičiau grįžti į darbo rinką“, – supažindina ministrė Monika Navickienė.

„Vaikui patys pirmieji mėnesiai yra labai svarbūs, būti su tėvais su šeima, ir gerai tai vertinu“, – sako LRT kalbintas vyras.

„Labai šauni idėja, kad galima ir tėvams pasiimti atostogas, ne tik mamoms, bet ir tėvams vyrams“, – įvertina kitas pašnekovas.

Taip pat siūloma trumpinti socialinio draudimo stažo laikotarpį. Dabar, norint gauti tėvystės išmoką, per paskutinius dvejus metus reikia būti išdirbus metus, pagal naują siūlymą pakaktų pusmečio. Vilniaus universiteto (VU) profesorius, ekonomistas Romas Lazutka sako, kad sistemoje vis dar lieka neišspręstų problemų.

„Daug labai šeimų su mažais vaikais neaprėpta todėl, kad ta sistema yra tik socialinio draudimo sistemoje, reikalaujama, kad būtų mokėję įmokas tam tikrą laiką, tai yra tas vadinamas draudimo stažas. Ją reikėtų iš esmės pakeisti, perimti iš socialinio draudimo į valstybės biudžetą ir šeimas remti ne pagal tai, kiek uždirbo iki vaiko gimdymo, bet pagal tai, kiek kainuoja vaiko priežiūra“, – supažindina R. Lazutka.

R. Lazutkos teigimu, uždirbantys minimalią algą per visą laikotarpį gautų dvigubai mažiau už uždirbančius vidutinę algą. Jei įstatymo projektui pritartų Vyriausybė ir Seimas, pakeitimai įsigaliotų kitų metų rugpjūtį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt