Verslas

2021.07.19 14:24

Studijuoti VU svajojanti armėnė griebiasi šiaudo: pinigus bilietui į Lietuvą renka internete

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.07.19 14:24

Tam, kad galėtų studijuoti Lietuvoje, iš Armėnijos kilusi Veronika Khachatryan nusprendė prašyti internautų paramos, pasitelkdama sutelktinį finansavimą. Merginos skaičiavimu, išsilavinimui įgyti jai reikalingi 6 tūkst. eurų. Pirmadienio (liepos 19 d.) duomenimis, jai jau pavyko surinkti daugiau nei 700 eurų.

Savo sutelktinio finansavimo platformos „Go Fund Me“ paskyroje mergina rašo esanti priimta į tarptautinės komunikacijos magistrantūros studijų programą Vilniaus universitete, todėl ketinanti persikelti į Lietuvą. Vis dėlto tam jai reikalinga papildoma finansinė parama, akcentuoja ji.

„Man reikalinga jūsų parama, prisidedant prie mano kraustymosi ir studijavimo išlaidų. Aš gyvenu itin aktyvų socialinį gyvenimą, mėgstu bendrauti, savanoriauti, dalyvavau savanorystės projekte Lietuvoje, čia dirbau su vaikais ir dalijausi savo kultūrine patirtimi.

Kadangi neturėjau galimybės susirasti darbo visu etatu, dabar man trūksta lėšų savo išlaidoms padengti. Kreipiausi dėl daugybės stipendijų, įskaitant universiteto studijų mokesčio projektą, bet, deja, prašymai buvo atmesti.

Pasitelkiau „Go Fund Me“ platformą tam, kad būčiau užtikrinta, jog padariau viską, ką galiu. Tik 6 tūkst. eurų galėtų pakeisti mano gyvenimą, kad galėčiau gauti magistro laipsnį“, – teigia Veronika.

Užsibrėžta suma – 6 tūkst. eurų

Mergina rašo, jog net vienas paaukotas euras yra labai svarbus jos ateičiai, todėl prašo „nepraeiti pro šalį“.

„Būsiu labai laiminga ir dėkinga už bet kokią paramą. Jei negalite manęs paremti finansiškai, apsvarstykite galimybę pasidalyti mano istorija“, – pažymi ji.

V. Khachatryan LRT.lt teigė laikanti Lietuvą nuostabia šalimi ir prašė prisidėti prie jos tikslo.

„Nusprendžiau apsvarstyti galimybę persikelti į šalį, kurioje jaučiuosi saugi ir laisva“, – teigė mergina.

Veronika siekia surinkti 6 tūkst. eurų. Kol kas jai pavyko sukaupti 300 eurų. Pasidalijusi prašymu ją paremti socialiniame tinkle „Facebook“, mergina sulaukė ne tik palaikymo, bet ir kritikos, kad turėtų pati pasirūpinti savo finansine gerove.

„Kol kas nesu Lietuvoje, tačiau planuoju čia susirasti darbą. Neturiu pakankamai pinigų, bet turiu stiprią nuojautą, jog čia studijuosiu. Dėl to nusprendžiau išbandyti tokį metodą paramai gauti. Kol kas viskas einasi geriau, nei tikėjausi. 6 tūkst. eurų suma padengtų visas mano studijų programos išlaidas“, – kalbėjo ji.

Prašo pagalbos sunkiu metu

Sutelktinis finansavimas – tai platformos, suteikiančios žmonėms galimybę rinkti lėšas ir finansiškai paremti kitus.

Norintiesiems rinkti lėšas per minėtą sutelktinio finansavimo platformą visų pirma reikia įvardyti sumą, kurią siekiama surinkti, aprašyti savo istoriją ir dalytis ja socialiniuose tinkluose bei kitose medijose.

Kiekviena paaukota suma iškart atitenka jos prašytojui, nepaisant to, ar šis pasiekia užsibrėžtą tikslą, ar ne. Net jei ir viršijama nusistatyta riba, pinigai vis tiek gali būti toliau aukojami. Platformoje nėra jokių abonentinių ir kitų mokesčių. Nemaža dalis platformos naudotojų, išgyvenančių sudėtingus laikus, čia taip pat prašo finansinės pagalbos.

Viena jų – amerikietė Alondra Carmona. Merginos mama per pandemiją prarado darbą ir neišgalėjo sumokėti nuomos. Siekdama išvengti galimo iškeldinimo, Alondra panaudojo visas turimas koledžo santaupas praleistoms įmokoms padengti. Tam, kad galėtų toliau siekti savo svajonės studijuoti universitete, mergina taip pat nusprendė imtis lėšų rinkimo internete – internautai jai paaukojo daugiau nei 177 tūkst. dolerių.

Dar viena istorija – 2021 metų sausį buvo apiplėšta San Chosė teatro JAV kostiumų saugykla, daugelis kostiumų buvo rankų darbo. Norėdami atkurti šiuos vienetinius kūrinius, teatro atstovai kreipėsi į savo bendruomenę dėl paramos ir sulaukė daugiau kaip 14 tūkst. dolerių aukų naujų kostiumų medžiagoms įsigyti.

Atsižvelgiant į tai, jog 2020 metų duomenimis „GoFundMe“ platformoje buvo paaukota apie 8 bln. eurų, o aukotojų skaičius siekė 70 mln., anot išmaniųjų technologijų ekspertės Agnės Adomaitytės, galima drąsiai sakyti, kad sėkmingų atvejų šioje platformoje tikrai yra.

„Pavyzdžiui, išgelbėta daugiau nei 300 gyvūnų nuo ne priežiūros ar padėta pakliūti į Harvardo universitetą. Šioje platformoje žmonės prašo paaukoti pinigų įvairiems tikslams: nuo gimtadienio svajonės įgyvendinimo iki medicininių operacijų, o, šiuo atveju, galimybė išvykti mokytis svetur, tikrai įgyvendinama.

Apskritai, žiūrint į užsiregistravusių duomenis, dauguma reikiamą sumą surenka ar net viršija lūkesčius. Būtent ši platforma laikosi griežtų saugumo reikalavimų, atidžiai stebi visas kampanijas ir esant nesąžiningam atvejui – imasi veiksmų. Kaip jie teigia, nesąžiningos kampanijos sudaro mažiau nei 1 proc. visų kampanijų“, – sako „Bitės Profė“ A. Adomaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.