Verslas

2021.07.13 19:31

Įspėjama – Europos gamyklos prisideda prie klimato kaitos išmesdamos metaną, bet ES taisykles dar tik ruošia

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.13 19:31

Aplinkosaugininkai įspėja, kad didelė dalis Europos naftos ir dujų gamyklų prisideda prie klimato kaitos, į atmosferą išmesdamos metaną. Bendrija taisykles riboti tokias emisijas dar tik ruošia. 

Specialistai lygino skirtingus vaizdus – įprastai nufilmuota Šiaurės Italijoje Minerbijuje stovinti energijos kompanijos „SNAM“ gamykla, kur įrengtos dujų saugyklos, ir tos pačios gamyklos vaizdai, tik užfiksuoti specialia infraraudonųjų spindulių kamera. Pasak su klimato kaita kovojančios organizacijos „Clear Air Task Force“, nufilmuotuose vaizduose matomas gamyklos išmetamas metanas.

Tokių Europos naftos ir dujų kompanijų rezervuarų ar gamyklų organizacija skelbia apžiūrėjusi per 200. Daugiau nei 120 jų į atmosferą išmeta metano.

„Didžioji dalis mano apžiūrėtų vietų vienaip ar kitaip skleidė metaną. Stebėdamas kai kurias vietas, netgi sugrįžau pažiūrėti, ar tai tęsiasi, ir pasirodo, tai vyksta toliau“, – sako „Clear Air Task Force“ vadybininkas Jamesas Turitto.

Organizacijos užfiksuotus vaizdus patvirtina ir ekspertai.

„Kamera gali užfiksuoti plika akimi nematomus chemikalus. Ji turi specialų filtrą. Taigi peržiūrėjęs padarytas nuotraukas galiu sutikti, kad tai angliavandeniliai ir metanas“, – teigia energetikos ekspertas Timas Doty.

Žinios. Asadauskaitė-Zadneprovskienė patyrė sunkią traumą: per treniruotę skilo šonkaulis

Metanas savo įtaka klimato šiltėjimui nusileidžia tik anglies dioksidui. Energetikos sektoriuje metanas gali būti išmetamas įvykus avarijai, esant gedimui, pavyzdžiui, plyšiui rezervuare, arba tyčia, per vėdinimo sistemas.

„Gamyklos angliavandenilio chemikalus išgauna iš žemės dideliu spaudimu, kurį reikia kontroliuoti. Taigi įrengiami tokie kontrolės mechanizmai, kaip rezervuarai“, – sako T. Doty.

Didžioji dalis kompanijų jokių taisyklių nelaužo, mat tik kai kurios šalys nurodo pristatyti išmetamo metano kiekį, o Europos Sąjunga taisykles įvesti planuoja tik per ateinančius porą metų. Pagal jas kompanijos ne tik turės deklaruoti, kiek šiltnamio efektą sukeliančio metano išmetama, bet ir taisyti atsiradusius gedimus ar įtrūkimus, dėl kurių medžiaga patenka į atmosferą. Ekspertai sako, kad dar prieš atsirandant naujoms taisyklėms metano išmetimą kompanijos galėtų kontroliuoti geriau, reikšmingai sumažinti emisijas padėtų ir dabartinės technologijos.

„Visas čia esantis pramoninis rajonas naudoja daug metano, bet kodėl jį reikia paleisti į atmosferą ir prisidėti prie klimato kaitos? 2021-aisais turėtume rasti būdų, kaip panaudoti metaną, o ne jį išmesti į atmosferą“, – teigia energetikos ekspertas Nicola Armaroli.

Europa, pasak ekspertų, tik viena teršėjų, o, pavyzdžiui, Jungtinių Valstijų vyriausybė šiemet taip pat ruošia pristatyti naujus metano emisijų ribojimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt