Verslas

2021.07.08 23:09

Lazutka malšina „Sodros“ džiaugsmą dėl anuitetų: gaunama suma nereikšminga, o gaunančiųjų skaičius – simbolinis

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.08 23:09

Lygiai prieš metus „Sodra“ iš privačių bendrovių perėmė pensijų išmokėjimą kaupusiems antrosios pakopos fonduose ir iki išėjimo į pensiją sukaupusiems daugiau kaip po 10 tūkstančių eurų. Vidutinė suma, kurią „Sodra“ išmoka kas mėnesį – 67 eurai. Ekonomistai sako, suma nereikšminga, o ir gaunančiųjų ją skaičius – simbolinis.

Tie, kas privačiai su valstybės paskata iki išėjimo į pensiją sukaupė per 10 tūkst. eurų, privalo pirkti vadinamąjį anuitetą – kasmėnesinę išmoką. Anksčiau jas išmokėdavo privačios draudimo bendrovės, bet, Seimo sprendimu, pernai vasarą šią funkciją perėmė „Sodra“. Per metus daugiau kaip 400 pensininkų ji išmokėjo 164 tūkst. eurų.

„Tikrai rezultatai pramoko mūsų lūkesčius. Perėmus pensijų anuitetų mokėjimą „Sodrai“, matyt, kaip sakyti, patikimumas padidėjo ir žmonės noriau įsigyja pensijų anuitetą“, – pasakoja „Sodros“ Pensijų anuitetų skyriaus vedėja Daiva Gerulytė.

Ekonomistas Lazutka apie „Sodros“ perimtas privačias pensijas: pokyčiai geri, tačiau išmokos – simbolinės

„Sodros“ atstovė sako, kad pavyko ne tik uždirbti žmonėms žadėtą grąžą, bet daugiau. Pinigai sėkmingai investuojami.

„Mes esame užsibrėžę tikslą, kad iš investavimo veiklos uždirbtume tiek, kad galėtume išlaikyti perkamąją galią pensijų anuitetų išmokų. Tai reiškia, siekiame, kad bent jau infliacija būtų padengta“, – tikina D. Gerulytė.

Iš investavimo gautą pelną „Sodra“ ketina paskirstyti pensininkams, kaip – dar sprendžia. Kol kas didžiausia mėnesio išmoka – 333 eurai, mažiausia – 21 euras, o vidutinė – 67 eurai. Tiek žmonės kas mėnesį prisideda prie senatvės pensijos.

Šalia vidutinės pensijos (440 eurų) tai esą būtų juntama paspirtis, bet per 10 tūkst. eurų sukaupę žmonės gauna didesnes pensijas.

„Virš 60 eurų vidutinis anuitetas, tų žmonių pensija, ko gero, yra apie 700–800, galbūt netgi 1 tūkst. eurų. Tai reiškia, kad maždaug apie 10 proc. „Sodros“ pensijos dydžio anuitetai – nereikšminga suma“, – teigia Vilniaus universiteto profesorius Romas Lazutka.

Daugiau sukaupti pavyko vyrams: jų pajamos iki pensijos tradiciškai didesnės. Ekonomistas R. Lazutka sako, kad klausimas, ar uždarbį iš investavimo reikia pasidalinti su pensininkais – situacija finansų rinkose gali pasikeiti į ne tokią sėkmingą, o ir džiūgauti, kad anuitetų gavėjų daugiau, nei tikėtasi, irgi neverta.

„Kol kas gavėjų skaičius tik tai simbolinis. Kasmet į pensiją išeina, kurie dalyvavo antroje pensijų kaupimo pakopoj, apie keliolika tūkstančių, galbūt iki 20 tūkst. Tai reiškia, kad iš jų per metus anuitetus gauna jeigu 400, o tai yra labai mažai, tai reiškia, kad žmonės labai mažai sukaupę per tuos 17 metų“, – LRT TELEVIZIJAI aiškina ekonomistas.

Tačiau apskritai tai, kad išmokas iki gyvenimo pabaigos iš privačių bendrovių perėmė „Sodra“, anot R. Lazutkos, gerai. Žmonėms pigiau. „Sodrai“ reikia sumokėti vienkartinį 2,5 proc. mokestį. Padalijus į tikėtiną gyvenimo trukmę, „Sodros“ teigimu, tai išeina pigiau nei mokestis privatininkams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt