Verslas

2021.07.08 22:30

Lenkų milijardieriaus noras investuoti į Kaliningrado AE taps išbandymu Lenkijos ir Rusijos santykiams

LRT.lt2021.07.08 22:30

Lenkų milijardierius Zygmuntas Solorzas svarsto galimybę investuoti į branduolinį projektą Rusijos Kaliningrado eksklave ir tokiu būdu patikrinti, kiek tvirtas yra Lenkijos ryžtas nutraukti energetinius ryšius su išteklių turtinga rytine kaimyne, rašo portalas bloomberg.com

Pats Z. Solorzas teigia, kad jo planas, numatantis elektros jungties tarp abiejų šalių nutiesimą, leistų Lenkijai importuoti pigesnę elektrą ir bent iš dalies kompensuotų vis augančias anglies deginimo išlaidas.

Pasiūlymo Lenkijos Vyriausybė viešai nekomentuoja ir jau ne vienerius metus sistemingai mažina priklausomybę nuo Rusijos energetikos, ieškodama alternatyvių žalios naftos ir gamtinių dujų tiekimo šaltinių. Po to, kai Z. Solorzo bendrovės ZE PAK SA padalinys pareiškė šį dešimtmetį planuojantis likviduoti lignitu kūrenamas elektrines, milijardierius vis daugiau investuoja į saulės ir vėjo energiją Lenkijoje.

Z. Solorzas, kuriam priklauso didžiausia šalies žiniasklaidos ir telekomunikacijų bendrovė „Cyfrowy Polsat“ SA, nusitaikė ir į branduolinę energiją. Vienas iš svarstomų variantų yra finansuoti dalį „Rosatom Corp.“ projekto Kaliningrade.

„Lenkija turi turėti prieigą prie švarios ir pigios elektros energijos ir tai turi įvykti kuo greičiau, – elektroniniame laiške rašė Z. Solorzo atstovas spaudai Tomaszas Matwiejczukas. – Staigus elektros energijos kainų kilimas turės tiesioginės įtakos Lenkijos ekonomikos konkurencingumui.“

Bloomberg.com publikacijoje teigiama, kad galimas lenkų įsitraukimas į Kaliningrado projektą gali nepatikti Lietuvai, Latvijai ir Estijai, kurios šiuo metu taip pat siekia nutraukti ryšius su Rusijos elektros tinklu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt