Verslas

2021.07.02 11:23

Asociacija: investuotojų pasitikėjimas – didžiausias per ketverius metus

BNS2021.07.02 11:23

Lietuvoje veikiančių užsienio kapitalo įmonių vadovų pasitikėjimas Lietuvos ekonomika auga – antrąjį šių metų ketvirtį jis buvo didžiausias per pastaruosius ketverius metus, teigia užsienio investuotojų asociacija „Investors‘ Forum“.

Jos tyrimo duomenimis, bendra pasitikėjimo indekso vertė antrąjį ketvirtį siekė 1,237 balo iš dviejų galimų.

„Indekso vertė ir toliau auga – ne tik grįžo bei aplenkė buvusią vertę, bet investuotojų pasitikėjimas yra didžiausias per paskutinius ketverius metus. Didžiausią vertės kritimą matėme lygiai prieš metus – antrąjį praėjusių metų ketvirtį, kai apklausa vyko pavasarį, pandemija buvo įsibėgėjusi“, – tyrimo pristatyme sakė „Investors‘ Forum“ analitikė Monika Gabalytė.

Pasak jos, šiemet investuotojai geriausiai vertino tris sritis: telekomunikacijas, transporto ir logistikos infrastruktūrą bei darbuotojų užsienio kalbų gebėjimus.

Be to, gerėjo investuotojų požiūris į galimybes gauti paskolas – jis grįžo į prieš karantiną buvusį lygį.

„Pradėjus pandemijai, investuotojai itin atsargiai vertino galimybes skolintis: prieš metus vos 18 proc. teigė, kad kredito įsigijimo galimybės šalyje yra aukštos, o šį ketvirtį 45 proc. apklaustų verslo atstovų pozityviai vertina šią sritį“, – sakė M. Gabalytė.

Pasak jos, iki pavasario blogiausiai vertinama sritis buvo politinis stabilumas, tačiau šiuo metu politinę aplinką pozityviai vertina 44 proc. apklaustų įmonių vadovų. Pernai rudenį teigiamų vertinimų turėjo vos 26 proc. įmonių vadovų.

Neigiamų vertinimų taip pat sumažėjo – 13 proc. apklaustųjų mano, kad politinio stabilumo padėtis yra bloga. Įprastai neigiamų lūkesčių turėdavo apie trečdalis investuotojų.

Ekonominę padėtį teigiamai vertina 49 proc. apklaustųjų – tiek pat, kiek ir metų pradžioje. Tačiau neigiamai vertina vos 7 proc., kai prieš metus tokių buvo 23 procentai.

Didžioji dalis investuotojų tikisi, kad situacija artimoje ateityje visose srityse liks nepakitusi. Daugiausiai lūkesčių jie turi dėl telekomunikacijų plėtros Lietuvoje – 33 proc. mano, kad ateityje situacija gerės.

Investuotojai pozityvesni ir vertindami skolinimosi perspektyvas – pirmąjį ketvirtį 8 proc. tikėjosi, kad sąlygos gerės, o antrąjį ketvirtį tokių buvo 18 proc. Neigiamai vertinančių šias galimybes buvo atitinkamai 27 ir 9 procentai.

„Šie teigiami pokyčiai, tiek vertinant dabartines galimybes įsigyti kreditą, tiek išreiškiant lūkesčius dėl ateities perspektyvų, yra viena priežasčių, kodėl indekso vertė ir toliau auga“, – sakė M. Gabalytė.

Investuotojai vis dar išlieka atsargūs vertindami ekonominio augimo perspektyvas – 9 proc. teigia, kad situacija gali gerėti, 9 proc. – blogėti, o 82 proc. tikisi, kad situacija kol kas išliks nepakitusi.

Pasak investuotojų, svarbiausios jiems sritys išlieka švietimas, viešojo sektoriaus efektyvumas ir talentų migracija.

Antrąjį praėjusių metų ketvirtį daugiausia nerimo verslo atstovai turėjo dėl įmonės pelno, produktų paklausos bei investavimo galimybių. Šių metų antrąjį ketvirtį situacija pagerėjo.

Pasak M. Gabalytės, rezultatai primena buvusius iki pandemijos – 69 proc. įmonių vadovų teigia, kad darbuotojų atlyginimai jų įmonėse ir toliau augs, 65 proc. tikisi ir įmonės produktų paklausos augimo, 55 proc. – investavimo augimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.